Nevaisingumas tampa vis didesne problema. Tikimės, kad straipsnių ciklas, kurį parengė klinikinė embriologė, bus naudingas.
Vyr. klinikinė embriologė Aušra Blažėnienė
Embriologė papasakoja, ką galėtume padaryti, kad lengviau pastotume.
Kaip teigiamai išnaudoti neigiamą situaciją ir pagerinti savo vaisingumą?
Pacientams, kurie buvo vaisingumo gydymo kelyje, ruošėsi pagalbinėms gydymo procedūroms, visame pasaulyje per pandemiją vaisingumo gydymo procesas buvo visiškai sustabdytas arba labai žymiai apribotas. Tai, be abejo, stresinė situacija, vedanti į nežinomybę, kuri ateityje gali atsiliepti. Todėl pacientus ir skaitytojus noriu paskatinti į šią situaciją pažvelgti iš filosofinės pusės. Kaip bebūtų, juk filosofija taip pat yra svarbi mokslo sritis, beje paskutiniu metu plačiai tyrinėjama.
Pasistenkite kiekvienoje neigiamoje situacijoje įžvelgti ir teigiamų pusių. Juk viskas kas juoda – nėra vien tik juoda, arba kas balta – vien tik balta.
Tai labai geras laikotarpis įvertinti savo gyvenimo būdą, atkreipti dėmesį į supančią aplinką. Pagalvokite apie tai, kaip patys galite pagerinti savo sveikatą, kas, be abejonės, pagerins ir vaisingumą.
Šitas laikotarpis kai kam labai geras atrasti save iš naujo, galbūt net pagaliau susipažinti su tikruoju savimi. Tai labai geras laikas išmokti nurimti, atrasti vidinę ramybę, harmoniją, susitaikyti su savimi.
Teigiamas dalykas yra ir tas, kad galbūt poros, kurios matydavosi tik vakarais ir savaitgaliais, dabar gali leisti laiką kartu, iš naujo atrasti artumą, pajusti vienas kito šilumą, įvertinti buvimą kartu, tiesiog pagerinti savo santykius. Pagalvoti apie tai, kodėl tie santykiai buvo kuriami.
Tai labai geras laikas tiesiog apmąstymui, kas esu, kodėl esu, ką veikiu, ar noriu tai veikti, ar mane tai tenkina? Tai labai svarbūs klausimai.
Tai laikas skaityti įvairią literatūrą, studijuoti video informaciją, domėtis kas vyksta aplinkui gamtoje.
Tiesiog išeiti į gamtą, joje pabūti, pajausti ją, pajausti sąsają su ja, pradėti pažinti ją. Susipažinti iš naujo su mano paminėtais fizikos ir chemijos dėsniais, permąstyti juos, pabandyti pritaikyti savo gyvenimiškoje situacijoje, problemos sprendime, patiems pabandyti atrasti juos gamtoje.
Tai puiki proga peržvelgti savo socialinę aplinką, permąstyti, kaip ji įtakoja jūsų gyvenimą. Jeigu tai stresinė, reikalavimus ir spaudimą skatinanti aplinka ir nėra galimybes jos pakeisti, verta pergalvoti, kaip galėtumėte sustiprinti save, pakeisti savo reakcijas, kad sumažintumėte streso poveikį.
Tai geras laikas išsamiau pasidomėti vaisingumo, pagalbinio apvaisinimo procesais, susirinkti kiek galima daugiau informacijos, plačiau susipažinti su moters ir vyro reprodukcine sistema. Labai naudinga žinoti, kas su jumis vyksta.
Tai puikus metas peržvelgti savo įpročius, mitybą, pastebėti, ką valgote, ar tikrai valgote kokybiškus, natūralius produktus, ar tiesiog valgote automatiškai tai, kas pateikta ir tik vedami instinkto, kad reikia valgyti, bet nesvarbu ką. Juk organizmas ir jo ląstelės yra jūsų, o ne kieno nors kito.
Nereikia griebtis drastiškų dietų ar drastiško sportavimo – bet kokie ekstremalūs pokyčiai yra neigiami stresiniai faktoriai. Tiesiog pabandykite pajausti, ką jūsų organizmas nori valgyti, duokite jam rinktis, tačiau nepamirškite, kad visur turi būti saikas, balansas. Nei daugiau, nei mažiau.
Fizinis aktyvumas yra labai geras priešnuodis biologinio streso išsireguliavimui.
Sportavimas sureguliuoja ir pagerina streso-telomerų santykius. Ne viena studija parodė, kad jei turėjote blogus stresinius metus, tai jūsų telomerai gali būti labai pažeisti, bet jeigu sportavote, valgėte vaisius ir daržoves bei pakankamai miegojote – jūsų telomerai išlieka apsaugoti.
Leiskite sau pagalvoti, kokia sporto forma galima būtų užsiimti, nėra vienos taisyklingos ar netaisyklingos sportavimo technikos. Jokiu būdu nereikia savęs prievartauti, tiesiog pajauskite, ką jūsų kūnas norėtų sportuoti. Vienam žmogui normalu atlikti 30 pritūpimų, o kitam – tik 10 ir tai yra gerai. Vienam tinka bėgiojimas, kitam greitas ėjimas, o trečiam dviračio-treniruoklio minimas. Mes visi esame skirtingi, ir kas tinka vienam, nebūtinai tiks kitam, tai galima pritaikyti ir vaisingumo gydyme.
Vaisingumui svarbu ir geras, ramus, gilus ir pakankamas miegas.
Suvokiant, kad liga yra problema, o bet kokia problema yra išsprendžiama tik pašalinus priežastį, vadinasi šalindami tik simptomus ir pasekmes, mes žaisime žaidimą su savo sveikata, ir tada rezultatas bus kaip loterija. Nei viena liga neatsiranda be priežasties. Tačiau nepamirškime, kad visos problemos visada išsisprendžia vienokiu ar kitokiu būdu, anksčiau ar vėliau.
Visos mūsų organizmo reakcijos ir mūsų veiksmai niekur nedingsta, visa tai tik pakeičia formą, todėl visus noriu paskatinti stiprinti savo sąmoningumą, atrasti savyje norą tobulėti, atrasti suvokimą, kad tik mes patys esame atsakingi už savo teigiamą emocinę būseną, savo sveikatą, savo ląsteles, jų kokybę, aplinką kurioje esame, savo gyvenimą.
Drąsiai kurkite save, rūpinkitės savo organizmu ir būkite visada sveiki ir laimingi! Te jūsų svajones įgyja sparnus!
***
Skaitytojai, kurie nori asmeniškai aptarti savo tyrimų rezultatus ar gauti patarimų pagalbinio apvaisinimo procedūrų, embriologijos klausimais, kurie norėtų pasitarti po nepavykusios pagalbinio apvaisinimo procedūros, gali susisiekti su vyr. klinikine embriologe Aušra Blažėniene virtualiai konsultacijai per skaipo platformą, prieš tai apsilankę puslapyje svajoniuvaikas.lt ir įsiregistravę pokalbiui. Embriologė pasilieka teisę duoti tik patarimus. Dėl nevaisingumo priežasčių nustatymo, gydymo bei medikamentų skyrimo prašome kreiptis į ginekologijos, endokrinologijos bei urologijos specialistus, kurie ir priima galutinį sprendimą jūsų vaisingumo lygio nustatymo ir gydymo kelyje.