Mobilieji prietaisai tapo nepakeičiama mūsų buities priemone. Populiariausias prietaisas – mobilus telefonas – į kūdikio rankas patenka praktiškai nuo gimimo.
Ar visada tai saugu?
Rekomendacijos vis keičiasi
Gydytojų rekomendacijos, deja, sunkiai įgyvendinamos, arba jas reikėtų keisti kasmet. Technologijos vystosi greičiau, nei moksliniai tyrimai apie naujų prietaisų poveikį jaunoms smegenims.
Štai 2016 m. Amerikos pediatrų akademija išleido gaires, kuriose rekomenduojama, kad vaikams iki 18 mėnesių išvis nebūtų rodoma ekrano, išskyrus vaizdo pokalbius, o 18–24 mėnesių vaikais vaikai su tėvais (globėjais, auklėmis) kartu gali žiūrėti iki pusvalandžio trunkančias tik „aukštos kokybės programas“. Vaikai nuo 2 iki 5 metų į ekranus gali žiūrėti tik vieną valandą per dieną – jiems skirtas lavinančias programas. Anot atsakingojo gairių redaktoriaus pediatro D. Hill, kol kas nėra jokių žinomų ekrano priemonių naudos vaikams iki 18 mėnesių.
Mobilieji telefonai, naudojantys 3G, 4G ir belaidį ryšį, bendrauja per elektromagnetinius laukus. Britų sveikatos agentūros atliktas tyrimas parodė, kad maršrutizatoriai ir jų skleidžiami signalai gali turėti įtakos blogai žmonių savijautai, vaikų vystymuisi bei lemti įvairias ligas.
Viena iš Jungtinės Karalystės svetainių 2017 m. paskelbė Europos elektromagnetinių laukų saugos komiteto pirmininko dr. P. Chadwick patarimą: „Turėtumėte apriboti kūdikio apšvitą elektromagnetiniu lauku laikantis esamų saugumo ribų. Nematau prasmės leisti mažam vaikui naudotis mobiliuoju telefonu, išskyrus avarinius atvejus. Mažų vaikų organizme yra daugiau vandens. Dėl to jie šiek tiek geriau sugeria radijo bangas, lyginant su suaugusiais žmonėmis. Elektromagnetinio lauko poveikis yra didesnis, kai telefonas arti kūdikio kūno. Taigi vienintelė efektyviausia apsauga – neleisti mažam vaikui žaisti telefonu, skambinti ir atsakyti į skambutį“.
JAV 2019 m. svetainėje https://beatemf.com/cell-phone-distance-from-baby/ teigiama, kad Nacionalinės toksikologijos programos tyrimai paskelbė – žiurkių, paveiktų tokiu elektromagnetiniu lauku, kurį spinduliuoja mobilūs telefonai, širdyje ir smegenyse atsirado navikų (auglių). Medicininiai tyrimai atliekami su žiurkėmis, nes manoma, kad jų organizmuose aptinkamas įvairių veiksnių poveikis dažnai gali būti panašus į galimus pokyčius žmogaus organizme.
JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai irgi teigia, kad dėl telefonų spinduliuojamo elektromagnetinio lauko padidėja smegenų navikų išsivystymo tikimybė vėlesniais gyvenimo metais, gali atsirasti šalutinių poveikių: nuolatinių galvos skausmų, nuovargis, dažnesnis širdies plakimas, klausos susilpnėjimas.
Mobiliųjų telefonų naudojimas veikia miego įpročius, kognityvinę funkciją (atmintį ir dėmesį) ir jautriems žmonėms gali sukelti galvos skausmą ir galvos svaigimą. L. Morgan 2014 m. nustatė, kad kūdikiams ir negimusiems kūdikiams gresia biologinė ir fizinė žala dėl belaidžių prietaisų poveikio.
Palyginti su suaugusiaisiais, vaikų kaulų čiulpai sugeria 10 kartų daugiau mikrobangų spinduliuotės, o jų smegenų audiniai – dukart daugiau. Vaikai labiau pažeidžiami šios spinduliuotės dėl savo kūno sudėties, nes turi daugiau vandens, ir augimo, nes dauguma kūno dalių vis dar vystosi ir nėra subrendusios. Dėl plonų kaukolių ir absorbuojančių smegenų savybių į juos elektromagnetinis laukas prasiskverbia greitai ir dėl to gali sutrikdyti jų veiklą.
Vaikas bus mažiau paveiktas mobilaus telefono skleidžiamo elektromagnetinio lauko, kai:
Žindydamos ar kitaip maitindamos vaikutį nekalbėsite telefonu ir jo nesinešiosite kartu.
Neduosite vaikui žaisti su telefonu, nes jis nėra „aukštųjų technologijų čiulptukas“.
Nešiodamos vaiką nekalbėsite telefonu ir jo nesinešiosite kartu.
Jei su mažyliu miegate viename kambaryje, jame nelaikysite mobiliojo telefono.
Kambaryje, kuriame daugiausiai laiko praleidžia mažylis, išjungsite belaidį ryšį.
Namuose belaidį ryšį visuomet išjungsite nakčiai.
Nesinaudosite mobiliuoju telefonu, kai su mažyliu važiuojate automobilyje, ir laikysite jį kuo toliau nuo mažylio.
Su kūdikiu ar mažu vaiku būdami tokioje vietoje, kur signalas silpnas, nesinaudosite telefonu, nes telefono elektromagnetinė spinduliuotė didėja bandant rasti ryšį.
Jei būtina pasinaudoti telefonu, kai esate su vaiku, įjungsite garsiakalbio režimą. Tai leis laikyti ar padėti telefoną toliau nuo vaiko ir juo naudotis.
Vaikui iki 5 metų neleisite naudotis mobiliuoju telefonu, išskyrus retus atvejus, kai įjungtas garsiakalbio režimas.
Atstumas nuo vaiko iki telefono bus mažiausiai 1 metras. Kuo toliau nuo telefono bus vaikas, tuo geriau.
Kai nebūtina skambinti ir atsiliepti, telefone įjungsite lėktuvo režimą. Šis režimas neleidžia mobiliajam telefonui siųsti ir priimti signalų iš išorinio tinklo, t.y. spinduliuoti elektromagnetinio lauko. Lėktuvo režimo pranašumas yra tas, kad jūsų mobilusis telefonas vis tiek gali atlikti neprisijungus veikiančias funkcijas, pavyzdžiui, žaisti žaidimus ir klausytis muzikos.
Naujausios PSO rekomendacijos
PSO 2019 m balandžio mėnesį išleido rekomendacijas, kuriose pataria, kad:
Kūdikiai neturėtų būti veikiami jokių elektroninių ekranų, įskaitant mobilųjį telefoną.
Vaikai nuo 2 iki 4 metų prie ekrano neturėtų būti ilgiau kaip vieną valandą per dieną.
Jei mažas vaikas mato, kad jo didžiausi autoritetai – tėvai – nuolat su mobiliuoju telefonu rankose, jis jo norės ir visais jam suprantamais būdais sieks turėti tokį pat „žaislą“. Jokie pasakojimai, kad mobilusis telefonas nėra žaislas, nepadės.
Didžiausia problema yra ne pačios išmaniosios technologijos, bet tai, kad ne visi sugebame jomis naudotis tinkamai.
Konsultavo vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai