Atostogaujant kaimuose ir sodybose nedera veržtis į „laukines“ pievas, būti ten, kur pjaunama žolė arba grėbiamas jau išdžiūvęs šienas, nes vaikas gali būti jautrus ne tik žiedadulkėms, bet ir kvapams, šieno dulkėms.
Ar alergiškas vaikas gali palakstęs pievoje pasijusti blogai?
Alergiją gali sukelti daugiau nei 50 Lietuvoje augančių augalų rūšių. Jei vaiką paveikė žydinčių augalų žiedadulkės, pasireiškia šie požymiai: staiga atsiranda stipri sloga (išskyros iš nosies gausios, vandeningos), užgula nosį (balsas tampa „nosinis“), nosį peršti, niežti, o vyresnis vaikas pasakys, kad jam niežti, kutena gerklę. Gali parausti, perštėti, niežėti akys, atsirasti šviesos baimė. Pastebėsite, kad vaikas trina nosį ir akis. Gali kilstelti temperatūra, skaudėti galvą.
Kokiems augalams žydint geriau vaiko nevesti į laukus?
Įvairiose Lietuvos vietose tos pačios rūšies augalai žydi ne vienu metu, pvz., anksčiausiai pradeda žydėti augalai pietinėje dalyje, o vėliausiai – šiaurės vakaruose – priklausomai nuo meteorologinių sąlygų, susidaro 7–10 d. skirtumas. Vienas ir tas pats augalas vienu metu žydi intensyviau, kitu metu –mažiau intensyviai, pvz., kiaulpienė intensyviausiai žydi gegužės mėn., tačiau jos žydėjimas tęsiasi iki rugsėjo pabaigos, o miglė pradeda žydėti net balandžio mėn., o labiausiai žydi gegužės paskutinį dešimtadienį iki pirmojo liepos dešimtadienio pabaigos, o negausiai žydi iki rugsėjo pabaigos.
Žiedadulkes vėjas nuneša labai toli, todėl jų išvengti sunku, vaikas su jomis susiduria nebūtinai palakstęs po pievą ar palaukėje. Tėvai patys gali įtarti žiedadulkių sukeliamą šienligę, kai vienodi požymiai kasmet atsiranda tuo pačiu metu (± 7 d.) ir vaikas geriau jaučiasi, kai sugrįžta į namus, ir nevėjuotą, lietingą dieną.
Šienligę gali sukelti ir medžių – lazdyno, alksnio, drebulės, klevo, uosio, beržo, topolio, guobos, pušies, ąžuolo, liepos – žiedadulkės.
Gal po pasilakstymo po pievą duoti antialerginių vaistukų?
Po pasilakstymo po pievą nosies išplovimas mažai efektyvus, nes alergijos reakciją sukeliantis mechanizmas pradeda veikti, kai tik žmogus susiduria su žiedadulkėmis. Gydytojo skirti antialerginiai vaistai po pasilakstymo po pievą palengvina alergijos simptomus. Parėję iš lauko vaiko drabužius pakeiskite, tačiau svarbiausia pašalinti šienligės priežastį, o jei vaikas serga šienlige, ją tinkamai gydyti:
Išmokti atpažinti augalą (augalus), kurių žiedadulkės sukelia šienligę, ir vengti tiesioginio kontakto su jais.
Nebūti lauke vėjuotą saulėtą dieną, ypač po vidurdienio, nes vėjas žiedadulkes nuneša labai toli.
Važiuojant automobiliu neatidarinėti langų.
Kai intensyviai žydi konkrečiam vaikui alergiją sukeliantis augalas, geriau su vaiku būti kambaryje, laikyti uždarus langus, o kambarius vėdinti ankstų rytą ir vėlyvą vakarą.
Intensyvaus augalo žydėjimo metu atostogoms pasirinkti vietą, kur tuo metu augalas skriaudikas nežydi arba ten, kur yra tikimybė, kad jo žiedadulkių ore bus mažiau, pvz., prie jūros, spygliuočių miškuose.
Gamtoje būti po lietaus.
Vengti vabzdžių įgėlimų.
Nevartoti medaus, nes jame yra įvairių žiedadulkių (iki 10 proc.).
Vaikui įtarus šienligę į alergologą kreiptis ankstyvą pavasarį, kol nežydi galintys ligą sukelti augalai. Alergologo skirtus vaistus reikia pradėti vartoti prieš 1–2 savaites iki žydėjimo ir vartoti visą žydėjimo laiką.
Toks gydymas iki 100 kartų sumažina jautrumą žiedadulkėms.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai