
Alergija maistui – tai nepageidaujama padidėjusio jautrumo reakcija į maistą. Ji nustatoma apie 3-4 proc. suaugusiųjų ir apie 6 proc. vaikų. Alergija maistui dažniausiai prasideda vaikystėje, tačiau gali atsirasti ir bet kokiame amžiuje. Dažnai alergijos maistui simptomai išnyksta iki 3 metų, tačiau alergija riešutams, žuviai, vėžiagyviams išlieka daugelį metų.
Nors mes valgome labai įvairų maistą, bet tik nedaugelis maisto medžiagų sukelia alergines reakcijas. Alergiją teoriškai gali sukelti bet koks maisto produktas, kurio sudėtyje yra baltymų. Tačiau dažniausiai alergiją sukelia šie maisto produktai: pienas, kiaušiniai, riešutai, kviečiai, soja, žuvis, vėžiagyviai. Skirtingo amžiaus žmonėms skirtingi produktai gali sukelti alergiją.
Amžiaus grupės ir būdingiausi maisto alergenai
Amžiaus grupės | Būdingiausi maisto alergenai |
Kūdikiai |
|
Vaikai |
|
Suaugusieji |
|
Alergijos maistui požymiai gali būti labai įvairūs. Kūdikiams ir vaikams dėl alergijos maistui dažniausiai beria odą, jie gali vemti, viduriuoti, rečiau pakenkiamu kvėpavimo organai. Kūdikiams ir mažiems vaikams dažnai pasitaiko alergijos maistui forma – atopinis dermatitas (lėtinė uždegiminė odos liga, kuri pasireiškia būdingais bėrimais ir niežuliu), o vyresniems vaikams ir suaugusiesiems būdingesni simptomai yra dilgėlinė (bėrimas pūkšlėmis), gerklų edema, anafilaksinis šokas.
Alergija karvės pienui
Karvės pieno baltymai – dažniausi maisto alergenai vaikystėje, nes tai pirmieji svetimi baltymai, kuriuos gauna naujagimiai ir kūdikiai. Karvės piene yra daugybė baltymų, bet labiausiai iš jų alergizuoja kazeinas ir išrūgų baltymai (α-laktoglobulinas ir β-laktoglobulinas). Alerginės reakcijos gali pasireikšti vartojant ir kitų gyvūnų (ožkos, avies, kumelės) pieną bei jo produktus.
Manoma, kad karvės pieno baltymams alergiški yra apie 2-3 proc. kūdikių. Tarp žindomų kūdikių alergija karvės pienui nustatoma apie 0,5 proc.
Kūdikiai, kuriems nustatyta maisto alergija, gydyti pradedami pašalinant alergiją sukėlusį baltymą iš jų dietos. Jei maisto alergija nustatyta motinos pienu maitinamam kūdikiui, mama turėtų atsisakyti alergiją sukeliančių maisto produktų. Žindyvei skirti specialią dietą gali tik gydytojas!
Nežindomus kūdikius, kuriems nustatyta alergija karvės pienui, rekomenduojama maitinti mišiniais, pagamintais iš labai hidrolizuotų baltymų ar, išimtiniais atvejais, iš aminorūgščių.
Nustatyta, kad augdamas vaikutis pradeda geriau toleruoti karvės pieno baltymus. Apie 30 proc. alergiškų vienerių metų vaikų, 50 proc. dvejų metų, 70-85 proc. trejų metų vaikų alergiją karvės pienui išauga.
Mišiniai alergiškiems kūdikiams
Kiekvieną kartą prieš parenkant kūdikiui mišinį, būtina pasitarti su gydytoju!Visi hidrolizuotų baltymų mišiniai pagal tai, kaip smulkiai suskaldyti baltymai, skirstomi į iš dalies hidrolizuotų (pavadinime yra raidės HA) ir labai hidrolizuotų (pavadinime yra žodžiai Pepti, Peptidi) baltymų mišinius.
Nustatyta, kad kuo smulkesnės baltymų dalelės, tuo mažesnė alergijos tikimybė.
Iš dalies hidrolizuoti pieno mišiniai, arba HA, rekomenduojami alergijos profilaktikai, t.y. jie skiriami dirbtinai maitinamiems kūdikiams, kuriems yra rizikos susirgti maisto alergija (kurių šeimoje yra sergančių alerginėmis ligomis).
Kūdikiams, sergantiems alergija karvės pienui, skiriamilabai hidrolizuotų baltymųmišiniai, kurie yra kur kas mažiau sukelia alergiją nei iš dalies hidrolizuoti mišiniai. Jeigu kūdikiams yra nustatyta labai sunki maisto alergijos forma (sunkus atopinis dermatitas, virškinimo sistemos pažeidimai ir kt.) ir nepadeda labai hidrolizuoto baltymo mišiniai, tada gali būti skiriami amino rūgščių mišiniai. Šie mišiniai yra brangūs ir juos skiria tik gydytojai alergologai.
Alergiškam karvės pienui kūdikiui nepatariama skirti sojos mišinių, nes iki 50 proc. kūdikių būna alergiški ir sojos baltymui.
Gydytoja alergologė Miglė Kuprienė
„Mamos žurnalas“