Dėkojame, kad dalinatės savo gimdymo istorijomis. Šįkart pasakojimas apie netradicinį gimdymą – vandenyje ir gydytojos komentaras.
Pasakoja Lina:
Apie gimdymą vandenyje niekada anksčiau negalvojau.
Juokaujame, kad tikriausiai vaikutis pats pasirinko tokį būdą. Gydytojo R. Šemetos Nėščiųjų sveikatingumo mokyklos kursuose išgirdau apie tokį gimdymo būdą, ir atrodo, kad gimdymo vandenyje mintis būtų apsėdusi ir mane, ir vyrą. Nedrąsiai pasikonsultavome su pačiu gydytoju ir išgirdome labai paprastą atsakymą: „Jeigu taip norisi, tai ir gimdyk!“ Nuo to viskas ir prasidėjo.
Pirmiausia perskaičiau daug straipsnių, interneto tinklalapių. Pirminį entuziazmo pliūpsnį sustiprino perskaityta informacija. Net nustebau, kodėl toks gimdymo būdas apipintas mitais ir plačiau nenaudojamas?.. Tuo metu aktualiausia buvo tai, kad šis gimdymo būdas suteiks daug naudos ne tik gimdyvei, bet ir pačiam vaikučiui. Šios žinios nuramino, nebeliko baimės ar dvejonių, galėjau tvirtai jaustis ir „atremti“ pašnekovų skepticizmo gaideles.
Nors gyvename Vilniuje, iš girdėtų pažįstamų mamų istorijų tapo aišku, kad mažiau laiko ir kantrybės „kainuos“ kelionė gimdyti į Kauną. Nors Vilniaus gimdyklose yra vonių, bet ne vienai gimdyvei gydytojai draudė ar atkalbinėjo ja naudotis. Be to, Kaune ir prasidėjo gimdymo vandenyje ligoninėse istorija, specialistai turi patirties šioje srityje. Visų sutiktų gydytojų klausinėdavau, ar valandos kelionė į Kauną gali būti pavojinga?
Atsakymai užtikrino ir net padrąsino, nes nuo automobilio sukeliamos vibracijos, sako, kaklelis lengviau atsidarinėja. Todėl net nebandydami „laužyti iečių“ Vilniuje, Kaune radome gydytoją, kuriai mūsų noras gimdyti vandenyje nebuvo nė kiek nuostabus ir visai suprantamas. Kauno klinikinėje ligoninėje mus labai maloniai priėmė, parodė gimdyklas, palatas. Ir svarbiausia – gimdyklą su vonia. Vonia viena, todėl reikėjo tikėtis, kad gimdymo dieną ji bus neužimta.
Tik po apžiūros ultragarso aparatu teko „nusileisti iš dangaus“… Aplink vaikučio kaklą apsivyniojusi virkštelė. Gimdymas ne tik kad vandenyje nerekomenduotinas, bet gali grėsti ir cezario operacija. Mums, „natūralistams“, tai buvo nemažas šokas. Gydytoja ramino, stengėsi užtikrinti, kad bet kokiu atveju viską kiek įmanoma darysime natūraliau… Taip teko suvokti, kad galimas ir planas „B“… Giliai širdyje tikėjome, kad viskas bus gerai. Kad ir kaip ten būtų buvę. Toliau ramiai ruošėmės gimdymui: mankštinausi baseine, klausiausi specialiai tam skirtos hipnoterapijos, lankiau įvairiausias paskaitas, skaičiau literatūrą, straipsnius… (Manau, kad tai didžiausia dovana ne tik tėvams, bet ir vaikučiui – švietimasis, švietimasis ir dar kartą švietimasis šioje srityje! Ir kalbu ne apie „sanitarinį“ švietimą, kaip pakeisti sauskelnes ar išplauti bambutę… )
Likus savaitei iki gimdymo, dar kartelį apsilankėme Kaune pas mūsų gydytoją. Žalia šviesa gimdymui vandenyje! Virkštelės aplink kaklą nebuvo. O gal jos ir tada nebuvo? Gal, pavyzdžiui, ji tik šalia kakliuko buvo?.. Teliks tai paslaptis. Bet pamoką puikiausiai išmokome – ne tik nuo žmogaus norų viskas priklauso…
Gimdymas prasidėjo naktį, tik iš tikrųjų jo neatpažinau!
Ramiai nuėjau kelis kartus į tualetą ir galvojau, ko vakar būsiu užvalgiusi?.. Paryčiais prabudusi supratau, kad čia ne maistas kaltas. Prasidėjo reguliarūs sąrėmiai. Vyras paruošė lengvus pusryčius, sudėjo paskutinius daiktelius, nusiprausėme po dušu ir išvažiavome į Kauną. Kelionėje sąrėmių dažnumą skaičiavo vyras, jis sakė, kad pagal juos apskaičiavo ir vaikučio gimimo laiką. Kelionė pralėkė kaip akimirka. Puikiai prisimenu, kad atvykome 8 val., kaip tik tuo metu, kai keičiasi budėjusio personalo pamaina. Todėl mūsų neskubėjo „guldyti“. Be to, mes tik ką atvažiavome, juk pirmasis gimdymas trunka valandų valandas! Ir tik man pirmąjį ir vienintelį kartą garsiau surikus, kad tuoj čia pat pagimdysiu, priėmime suskubo ruošti dokumentus.
Tą rytą visos gimdyklos buvo laisvos, taigi – vonia mūsų. Bet man paklausus, kada bus galima į vonią, akušerė „nuramino“: „Tu jau pavėlavai į vonią!“ Iš pradžių nesupratau, kaip galima pavėluoti į gimdymą.
Kol prisiminiau, kad tam tikru gimdymo periodu vonia ramina sąrėmius, gimdymo veikla sulėtėja, todėl reikia išlipti, kad paskatintum gimdymo veiklą. Po trumpos pauzės tai suprato ir gydytoja, dar kartelį perklausė, ar tikrai noriu gimdyti vandenyje. Kaip niekada buvau tikra savo atsakymu: „Tikrai TAIP!“.
Per kelias minutes buvo paruoštas vanduo vonioje, ir pagaliau toje išsvajotoje vonioje atsidūriau ir aš.
Neperdedu, kaip ranka nuėmė visą kūnišką nepatogumą. Vanduo tikrai daro stebuklus! Moteriai tai neapsakomas palengvinimas: šiluma užlieja visą kūną, atsipalaiduoja raumenys, atsiranda tam tikras psichologinis komfortas, staiga gauni papildomų jėgų „įdarbinus“ vandens srovę. Žinoma, vyras, akušerė ir gydytoja – visi buvo šlapi! Gydytoja turėjo lenktis klausyti vaikučio širdutės vandenyje, akušerė buvo visų šlapiausia laikydama vaikutį… Bet niekas nė pusės žodžio dėl to nepasakė. Ir visi buvo labai paslaugūs. 9 val. 15 min. per vieną stangą užgimė dukrytė. Uždėjus ją ant krūtinės taip dar kurį laiką buvome kartu. Vėliau, tėveliui nukirpus virkštelę, persikėlėme abi į lovą, kur išgulėjome beveik 3 val.
Vaikutis įvertintas 10 balų pagal Apgar skalę. Godžiai žindo jau po valandžiukės. Manau, tai atsako į daugelį nuogąstavimų dėl vaikučio savijautos …
Vėliau net paklausiau gydytojos, kodėl moterys taip retai gimdo vandenyje? Ji tik paskėsčiojo rankomis… Manau, jei gimdymas vyksta be komplikacijų, vanduo padeda ramiau užgimti naujai gyvybei.
Tik moteris turėtų pati mėgti vandenį. Arba tiesiog – norėti.
Be to, manyčiau, mums išlikti ramiems ir neslopinti gimdymo nežinomaisiais labai padėjo tai, jog žinojome, kas vyksta, kur važiuojame, kaip viskas atrodo, kur reikės eiti ir pan. Buvo saugu ir tai, kad mus prižiūrėjusi gydytoja tikrai bus su mumis. Gaila, kad Lietuvoje nėštumo priežiūra ir gimdymas – dvi skirtingos respublikos, ir tą psichologinę ramybę tenka papildomai „įsigyti“…
Komentuoja Kauno klinikinės ligoninės gydytoja akušerė-ginekologė Asta Valytė
Gimdyti vandenyje gali ne visos moterys. Yra tam tikrų medicininių situacijų ar vadinamųjų kontraindikacijų, kuomet gimdymas vandenyje nerekomenduotinas ar net pavojingas moters bei naujagimio sveikatai ir gyvybei.
Kokiais atvejais gimdyti vandenyje pavojinga
Gimdyti vandenyje nepatartina, jei vaisius yra netaisyklingoje – sėdmeninėje, skersinėje, įstrižinėje – padėtyje, ir gimdymas numatomas cezario pjūvio operacijos būdu.
Nerekomenduotina vandenyje gimdyti ir tada, jei moters organizme yra aktyvus infekcinis-uždegiminis procesas, lytinių organų pūslelinė, daugiavaisis nėštumas, priešlaikinis gimdymas, neišnešiotas vaisius.
Kai padidėjusi kraujavimo rizika, placentos pirmeiga, įtariama placentos atšoka, vandenyje gimdyti irgi pavojinga. Tam tikros nėščiosios ligos ar nėštumo metu atsiradusios patologijos gali būti kliūtis gimdyti vandenyje. Tai nėščiųjų toksikozė, preeklampsija, širdies ir kraujagyslių sistemos patologija.
Rizikinga gimdyti vandenyje, jei nuteka mekonijumi užteršti (vadinamieji „žali“) vaisiaus vandenys.
Pakitusi vaisiaus vandenų spalva gali byloti, jog vaisiui trūksta deguonies, yra hipoksijos reiškinių, ir nėštumas bet kurią akimirką turi būti užbaigtas operacijos būdu – nuolat stebėti vaisiaus būklę aparatu, gimdyvei būnant vandenyje, paprastai nėra galimybių.
Ar moteris turi specialiai pasiruošti
Prieš nuspręsdama gimdyti vandenyje, nėščioji privalo kuo daugiau sužinoti apie tokio gimdymo specifiką. Rekomenduojama lankyti specialius kursus, kuriuose būsimieji tėveliai sužinotų visus tokio gimdymo privalumus ir trūkumus, kaip elgtis gimdymo metu. Reikia būti psichologiškai pasiruošusiems ir tvirtai žinoti, jog jie pageidauja būtent tokio gimdymo būdo. Bendravimas internetu įvairiuose forumuose gali sudaryti tam tikrą subjektyvią nuomonę apie tokio gimdymo naudą, todėl neturėtų būti pagrindinis informacijos šaltinis sprendžiant.
Moteris į baseiną ar gimdymui pritaikytą vonią gulasi, kai yra reguliari gimdymo veikla (t.y. sąrėmiai kartojasi kas 10 min. ir dažniau), kai jaučiamas skausmas, kuris pacientę vargina. Būti vandenyje galima ne tik išvarymo, bet ir gimdos kaklelio atsidarymo laikotarpiu. Jei gimdos kaklelis nepradėjo atsidarinėti, jei gimdymo veikla nereguliari, sąrėmiai reti, trumpi, nevarginantys, moteris gali būti namuose, kol prasidės reguliari veikla ar nutekės vaisiaus vandenys. Tada galima pasinaudoti dušu.
Jei iki paties išvarymo laikotarpio moteris nesinaudojo vandens procedūromis, o nori tik kad vaikelis gimtų vandenyje, į vonią ar baseiną turi gultis, kai visiškai atsidaręs gimdos kaklelis, vaisiaus galvutė efektyviai slenka gimdymo kanalu, yra pakankamo dažnio ir jėgos stangos, gera vaisiaus būklė (nėra rizikingų nukrypimų, fiksuojant vaisiaus elektrokardiogramą).
Kokie gimdymo vandenyje privalumai
Vien tai, kad moteris ryžtasi gimdyti vandenyje, rodo, jog psichologiškai ji yra tvirta, pasiruošusi, žinanti, ko nori. Taigi tokia moteris mažiau puola į paniką. Gimdanti vandenyje moteris daugiau atsipalaiduoja, nes ji yra rami, užtikrinta, žino, jog tai bus geriausia jos vaikeliui. Vandenyje pulsas ir kraujospūdis tampa normalūs (jei buvo pakilę dėl streso metu išskiriamų hormonų). Vandenyje visi kūno audiniai tampa elastingesni, minkštesni, todėl mažesnė rizika plyšti tarpvietei.
Vanduo ir skausmas
Gimdant vandenyje, pakinta skausmo jutimo slenkstis. Kiekvienas žmogus (tiek moteris, tiek vyras) į skausmą reaguoja skirtingai. Jei žmogus psichologiškai gerai nusiteikęs, ramus, užtikrintas, mylintis ir mylimas kitų, tuomet organizmas išskiria daugiau vidinių „nuskausminamųjų“ medžiagų – endorfinų.
Taigi, jei moteris bijos, panikuos, nepriklausomai nuo to, ar ji gimdo vandenyje, ar ne vandenyje, skausmas bus stiprus, varginantis. Tokioms pacientėms būtų tikslinga taikyti kitas nuskausminimo rūšis (pvz., epidūrinę nejautrą). Gimdyvėms, kurios pasiruošusios ir nusiteikusios gimdymui vandenyje, paprastai skausmas būna švelnesnis, mažiau varginantis.
Kiek trunka gimdymas
Vienareikšmiškai atsakyti, ar gimdymas vandenyje yra ilgesnis ar trumpesnis, negalima. Paprastai tų moterų, kurios gimdo vandenyje, nėštumo eiga yra sklandi, kontraindikacijų tokiam gimdymui nėra, joms nėra būtini jokie vaistai, taigi jos gimdo maždaug tiek laiko, kiek reikia fiziologiškai atsidaryti gimdos kakleliui ir išstumti vaikelį. Jei dėl tam tikrų priežasčių reikia vaistais stimuliuoti gimdymo veiklą, tikėtina, jog tokia pacientė gimdys greičiau dėl vaistų poveikio, nepriklausomai nuo to, kur gimdys – vandenyje ar ne. Jei moteris įsitempusi, jaučiami spazmai, tai atsipalaidavus vandenyje gimdymo procesas gali būti greitesnis.
Kaip geriau kūdikiui
Ar kūdikiui patogu gimti į vandenį, geriausia matyti pagal kūdikio reakciją po gimimo. Gimstant vandenyje, nėra slėgių skirtumo ir didesnio pasipriešinimo, nes kūdikis gimsta į tokią pat terpę, kurioje buvo 9 nėštumo mėnesius. Taip mažiau traumuojami smegenys. Jei moteris vandenyje patiria mažesnę įtampą, yra atsipalaidavusi, rami, tuomet ir kūdikis iki gimimo per kraują gaus mažiau streso hormonų. Toks naujagimis bus ramesnis, geriau ir greičiau pradės žįsti krūtį. Jei yra mekoniumi užteršti („žali“) vaisiaus vandenys, ar gimdymo metu ryškėja vaisiaus hipoksija, gimstant vaisius gali įtraukti į kvėpavimo takus vandens, tai naujagimiui gali pakenkti. Jei fiziologiškai labai trumpa virkštelė, keliant naujagimį, yra rizika, kad ji nutruks, ir naujagimis nukraujuos.
Gimdant vandenyje, kuris yra šiltas ar net karštas, galima vaisiaus dehidratacija (skysčių netekimas), po gimimo tokiam naujagimiui gali sutrikti termoreguliacija. Todėl būtina, kad vandens temperatūra vonioje ar baseine nebūtų per aukšta, nors gimdančiai moteriai ir norisi karštesnės, daugiau atpalaiduojančios vandens procedūros.
Užgimus vaikeliui, turi atsidalinti placenta. Jos atsidalijimas gali trukti nuo 5 min. iki 1 val. Paprastai tikslinga išlipti iš vandens, kuomet nustoja pulsuoti vaisiaus virkštelė, ir ją nukirpti nelaukiant, kol atsidalins placenta. Ilgiau būnant šiltame vandenyje, gimdyvės kūno kraujagyslės labiau išsiplėtusios, todėl didėja gausesnio kraujavimo rizika. Norint įvertinti, kiek moteris kraujuoja, geriau jai būti ne vandenyje. Kraujuojant baseine, vonioje, kraujas prasiskiedžiamas vandeniu, ir įvertinti, ar moteris neteko 100 ml kraujo, ar 300-400 ml, nėra lengva.
Gimdant vandenyje, dėl padidėjusio audinių elastingumo mažesnė gilių plyšimų rizika. Jei moteris gimdo ne ant gimdymo stalo ar lovos, akušerei nėra techninių galimybių prakirpti tarpvietę, todėl audiniai, jei ir plyšta, tai tik tiek, kiek jie trukdė gimimui. Tokie plyšimai paprastai yra negilūs, gerai gyja.
Kas renkasi vandenį
Dažniausiai gimdymą vandenyje renkasi tos moterys, kurios siekia, kad gimdymas vyktų fiziologiškai, be žymesnio instrumentinio, medikamentinio įsikišimo į šį procesą. Vanduo tuomet būna kaip alternatyva epidūriniam nuskausminimui.
Lietuvoje nėra statistinių duomenų, kiek moterų renkasi gimdyti vandenyje. Daugelis gimdymo stacionarų turi vonią, baseiną, specialų dušą gimdyklose, kuriais moterys gali pasinaudoti gimdymo metu. Didesnioji dalis gimdyvių renkasi vandens procedūras sąrėmių metu, kai atsidarinėja gimdos kaklelis, bet gimdyti būnant vandenyje ryžtasi tik maža dalis moterų.
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“
Gimdymas Lietuvoje nelogiskai sureiksmintas.Perteklinis dauginimosi sureiksminimas ne kitaip