Pirmaisiais metais dantukų tema mamoms yra viena aktualiausių. Ar jau išdygo? Kodėl vėluoja? Kaip sumažinti dygimo skausmą?Pakomentuosime šias temas plačiau.
Ar gali vaikas gimti jau su dantimis?
Labai retai, bet gimsta naujagimių, jau turinčių dantų.
Tokiais atvejais mamoms nereikėtų išsigąsti. Pirmiausia tokį kūdikį turi apžiūrėti gydytojas ir nuspręsti, ar dantukai netrukdys maitinimui, ar nekliba, nėra pavojaus jų praryti. Jeigu dantukai kūdikio sveikatai netrukdo, jie paliekami. Kartais tikslinga dantis ištraukti.
Ar blogai, jei pirmieji dantys išdygta per anksti, pirmaisiais mėnesiais?
Pagal medicinines knygas, pirmieji dantukai turėtų pasirodyti apie 6 mėnesį. Tačiau jei išdygsta 3-4 mėnesį, nėra nieko blogo. Kiekvienas vaikas individualus ir negali tilpti į rėmus. Nerimauti reikėtų tada, jei trejų metų vaikui dar nėra išdygę visi 20 pieninių dantų. O kokia tvarka ir kokiu metu jie dygsta, nėra taip svarbu.
Kartais per ankstyvą ar pavėluotą dantukų dygimą lemia sunkios ligos. Per anksti dantukai gali išdygti dėl sunkių navikinių ligų ar hormonų sutrikimų, tačiau tai yra išimtiniai atvejai. Vėluoti gali vaikui sergant rachitu, jei vaikas gimė labai didelio svorio ir t.t. Jei vaikas auga sveikas ir vystosi normaliai, nereikėtų išgyventi, kad mėnesiu ar dviem dantų dygimo grafikas skiriasi nuo knygose aprašytų normų.
Dantų dygimo grafikas
6-8 mėnesiai. Išdygsta apatiniai centriniai kandžiai.
8-10 mėnesių. Išdygsta viršutiniai centriniai kandžiai.
8-12 mėnesių. Išdygsta viršutiniai ir apatiniai šoniniai kandžiai.
12-16 mėnesiai. Išdygsta krūminiai dantys
16-18 mėnesiai. Išdygsta iltiniai dantys.
20-30 mėnesiai. Antroji pora krūminių dantų.
Jei mamoms kyla bent mažiausių abejonių, kad dantukai dygsta ne taip, kaip turėtų, verta pasikonsultuoti su gydytoju.
Dygimo komplikacijos
Dantukai ne visada dygsta pagal grafiką. Pasitaiko, kad tuo pačiu metu kalasi keletas dantų iš karto.
Kartais, kai dantukams sunku pradygti, toje vietoje susidaro pūlinukas. Jeigu mama pastebėjo, kad dantenos paraudusios, su pūliais, reikėtų nedelsiant kreiptis į gydytoją. Kartais danties dygimo vietoje matyti mėlynas maišelis, kurį gydytojas pradurs, palengvindamas dantukui kelią. Jei komplikacijų nėra, dantukų dygimo skausmą galima sumažinti specialiu tepalu, kurio galima įsigyti vaistinėse. Dantenas reikėtų tepti prieš maitinimą, kad skausmas netrukdytų vaikui normaliai pavalgyti. Dažnai dantų dygimą lydi neaukšta temperatūra, viduriavimas, padidėjęs vaiko dirglumas, sutrikęs miegas. Jeigu šie simptomai nėra labai stipriai išreikšti, pakaks raminančios liepžiedžių ar aviečių arbatos, kitoks gydymas nereikalingas.
Vien dėl dantų dygimo aukšta temperatūra neturėtų pakilti. Jei termometras rodo daugiau nei 38 laipsnius, greičiausiai dantų dygimas sutapo su kita liga, tada vaiką būtinai reikia parodyti gydytojui.
Ar dantų dygimui turi įtakos maistas?
Jei vaikas maitinamas motinos pienu ir kitokiu jo amžiui tinkančiu maistu, jis gauna pilnaverčių medžiagų. Jeigu maisto nepakanka, tai gali šiek tiek atsiliepti dantų dygimo laikui – jie dygs vėliau.
Tačiau maistas tiesioginės įtakos dantų formavimuisi neturi. Svarbiausias etapas jau būna praėjęs – dantukų užuomazgos susidaro, kol kūdikis auga mamos įsčiose. Mus klaidina reklamos, sakančios, kad nuo piene ar jogurte esančio kalcio vaiko dantys bus stipresni. Iš tiesų stiprumą lemia vienintelis mikroelementas – fluoras. Tam tikrais atvejais, jei yra būtina, gydytojas gali papildomai skirti fluoro preparatų. Tačiau jokiu būdu to neturėtų daryti mamos savarankiškai. Geriamo vandens sudėtyje fluoro kiekis yra nevienodas. Pavyzdžiui, Vakarų Lietuvos gyventojai fluoro gauna net per daug. Perdozavus šio mikroelemento, galima susirgti fluoroze – ant dantų atsiranda baltų dėmių.
Pas dantų gydytoją – tuščia burna
Apie šeštąjį mėnesį, net jei vaikutis dar neturi nė vieno danties, reikėtų pirmą kartą apsilankyti pas vaikų odontologą. Gydytojas patars, kaip teisingai rūpintis burnos higiena, kad dantukai dygtų švarioje aplinkoje. Prieš dantų dygimą vaikučio dantenas reikėtų kasdien apvalyti drėgnu marlės gabalėliu.
Išdygus pirmiesiems kandžiams, juos irgi pakanka nuvalyti medžiagėle, nes tie dantukai yra lygūs, be vagelių, lengvai pasiekiami. Kai pasirodo krūminiai dantys, jiems jau reikia vaikiško šepetėlio, nes šie dantys turi vagelių ir nelygumų, kuriuos sunku išvalyti.
Išdygo ir jau trupa
Labai dažnai pieniniai dantukai pradeda gesti vos tik išdygę. Kad taip nenutiktų, būtina rūpintis burnytės higiena. Pavyzdžiui, išdygus pirmajam dantukui, odontologai rekomenduoja visiškai atsisakyti naktinių maitinimų. Galbūt tai skambės žiauriai, tačiau net 6 mėnesių kūdikiui naktį reikėtų duoti atsigerti tik vandens, o ne pieno ar saldintų arbatų. Naktis pieniniams dantukams yra ypač pavojinga, nes miegant išsiskiria mažiau seilių, kurios plauna dantukus. Jei vaikutis miega išsižiojęs, jo burna dar labiau išdžiūsta. Tokiomis sąlygomis ėduonis gali greitai pažeisti dantis.
Nuo vakarinio maitinimo iki rytinio vaikutis turėtų išmiegoti apie 10 valandų švaria burnyte.
Konsultavo gydytoja odontologė Vilma Brukienė
Parengė Ginta Liaugminienė
„Mamos žurnalas“