Patarimai, kaip finansiškai išlaviruoti, kai gimus vaikui išlaidos kur kas padidėja

Finanasinio raštingumo mokytoja, finansų koordinatorė, draudimo ekspertė Renata Čiužienė

Pristatome naują rubriką, kurioje patarimais dalinsis finanasinio raštingumo mokytoja, finansų koordinatorė, draudimo ekspertė Renata Čiužienė.

Kodėl reikia šios rubrikos 

Kai tampi atsakingas ne tik už save, bet ir už vaikus, visų svarbiausias tampa saugumas. Norisi apsaugoti savo šeimą nuo visko. Turbūt natūralus motiniškas instinktas verčia moteris atsakingai planuoti net ir tolimą ateitį, iš anksto pasiruošti tam, kam galima pasiruošti.

Būtent mamos dažniausiai skuba nupirkti pirmąją taupyklę savo mažiesiems ir nuo pat kūdikystės jau taupo vaiko studijoms, pirmajam būstui, vestuvėms ir dar daug kam.

Būtent mamos suskuba pasirūpinti ir vaikų fiziniu saugumu, juos apdrausdamos papildomu draudimu nuo traumų, dėl to papasakosiu ne tik apie tai, kaip finansiškai derėtų ruoštis vaikelio besilaukiantiems, kaip sutaupyti auginant vaiką, kaip mokyti mažuosius finansinio raštingumo, bet ir apie vaikų draudimą.

Pirmoji mūsų tema – kaip finansiškai išlaviruoti, kai gimus vaikui išlaidos kur kas padidėja.

  1. Kraitelis – nebūtinai viskas nauja

Natūralu, kad pirmiausia šeimos, laukdamos vaikelio, iškart planuoja ir būsimas išlaidas, perka vaikui reikalingus baldus, daiktus, drabužėlius. Tai labai svarbus žingsnis, kuriam ruoštis reikia ne tik atsakingai, bet ir protingai.

Šeimos, kurios gali sau leisti (gyvena ne nuo atlyginimo iki atlyginimo,  reguliariai solidžiai taupo, gyvena šiek tiek žemiau pragyvenimo lygio, kurį galėtų sau leisti), stengiasi vaikui visus baldus ir reikalingus daiktus supirkti visiškai naujus. Puiku, bet, pasikartosiu, tai tinka tik toms šeimoms, kurios iš tiesų gali sau tai leisti.

O ką daryti toms šeimoms, kurios irgi nori savo vaikams visko, kas  geriausia, bet tiesiog negali įpirkti?

Visų pirma noriu priminti, kad ne tik viskas, kas naujausia ar brangiausia, yra geriausia vaikui. Su šeimomis daug kalbu apie vartojimo mažinimą, pirkimo įpročius, apie įvertinimą, kokią vertę pirkinys turės po 1–5 ar net 10 metų.

Kaip finansų specialistė, visiškai normaliu laikau dėvėtų, be etiketės baldų, daiktų, žaislų, kartais net drabužių pirkimą vaikams (bent iki paauglystės).

Budinu suprasti ir pripažinti, kad vaiko miego kokybės nesumažins miegojimas ant naujo čiužinuko tačiau ne naujoje lovelėje, o laimės nesumažins išvalytas/dezinfekuotas geros kokybės žaislas, kuris irgi nėra naujas. Tai mums,  suaugusiems, norisi pasidemonstruoti, pasirodyti aplinkiniams. Tai mes, suaugusieji, daug ką darome dėl mados, dėl akių, retokai susimąstydami, kad perkame tai, ko net nereikia. Kol nepradedame kontroliuoti savo apsipirkinėjimo įpročių, tol ir negalime savo vaikams pasiūlyti norimos gyvenimo kokybės.

  1. Pasakykite artimiesiems, ko jums reikia

Vis dėlto nepalaikote tvarumo idėjų ir visomis išgalėmis stengiatės, kad vaikai turėtų viską naują, arba ieškote papildomų alternatyvų sutaupyti? Tuomet rekomenduočiau daug komunikuoti su artimaisiais: artėjant vaiko gimtadieniui ir kitoms šventėms, kai žinote, kad vis tiek artimieji norės palepinti jūsų vaikus, informuokite juos apie tai, kad nepirktų kažko nepasitarę. Pasakykite, kad prasminga būdų padovanoti tą ar aną.

Kaip pavyzdį pateikiu galimą žinutę artimiesiems:

„Labas, mylima močiute, žinau, kad mano artėjančio gimtadienio proga suki galvą, kaip čia mane nudžiuginti, tad išduosiu paslaptį, ko norėčiau. Būčiau laimingas, jeigu gaučiau dovanų pavasarinę kepurytę (x dydis)/mano taip mėgstamų x tyrelių/lavinamą žaidimą ar mėnesio abonementą į mankšteles baseine. Tave labai mylintis anūkas Simukas“.

Iš tiesų labai rekomenduoju (šeimos, su kuriomis dirbu ir kurios išbandė šį būdą, sako, kad tikrai pasiteisina) sugauti du zuikius vienu kartu – padėkite artimiesiems išvengti streso dėl galvojimo, ką pirkti, kad tiktų ir patiktų, kad dar neturėtų vaikas to, ir patys išvenkite daiktų, kurie nereikalingi ar netinkami, gaukite tai, ko iš tiesų reikia.

laukiasi

Freepik.com

Tai vienas iš teisingų, patogių, etiškų būdų padėti vaikui suteikti geresnę gyvenimo kokybę patiems neišlaidaujant.

Taip jau kultūriškai įprasta, kad eidami į šventes, mes tuščiomis neiname, tad šiaip ar taip kažką tenka pirkti – papasakokite artimiesiems, koks daiktas vaikui būtų reikalingas. Draugams, kurie planuoja jus aplankyti eilinį vakarą, taip pat brūkštelkite, kad jeigu planuoja ką atsinešti, tai vietoje saldumynų geriau prigriebtų šlapių servetėlių ar sauskelnių pakelį.

Patikėkite manimi, žmonės labai pozityviai priima tokias žinutes, nes jiems nebereikia sukti galvos, kaip jus ar jūsų vaikiuką nudžiuginti.

Pabandykite ir tikrai nepasigailėsite!

  1. Atsakykite sau, kodėl tai perku?

Kalbant dar apie vaiko daiktus, drabužius, kitus pirkinius, tėvai turėtų įprasti savęs nuolatos paklausti – kodėl tai perku? Ar tai būtina, ar perku tik dėl to, kad nuolaida, ar perku, nes tiesiog gražu ir norisi, o gal perku tik dėl to, kad kitos mamos tai įsigijo ir dėl to jaučiu spaudimą įsigyti?

Perkant daiktus vaikams, svarbu susimąstyti apie to daikto išliekamąją vertę – ar tas daiktas bus naudojamas po 1–3 metų, gal turės vertę ir galės būti naudojamas net po 5 metų, o gal jis toks vertingas, kad galėsite pardavę jį atgauti dalį sumokėtų pinigų? O gal, atvirkščiai, perkamas daiktas vaikui taps nebereikalingas, pamirštas, užgrūstas į lentyną jau po savaitės ar kelių?

Tenka pripažinti, kad norėdami savo vaikams visko geriausio, tėvai kartais persistengia. Lankant šeimas namuose, kartais nėra kur kojos pastatyti, nes visos grindys nuklotos vaiko žaislais. Jau žinome, kad tai nėra gerai vaiko raidai, nes blaško dėmesį ir tikrai nėra teisinga finansiniu atžvilgiu.

Rekomenduočiau riboti vaikui perkamų daiktų kiekį, pavyzdžiui, iki 1 žaislo per 1 mėnesį.

  1. Saugumo pagalvė 

Dar vienas aspektas, besiruošiant vaiko gimimui, – reikėtų pasirūpinti abiejų tėvelių saugumu. Būsimi tėvai turi sėsti ir pasikalbėti, kaip pasiruošė tokiems scenarijams, kaip pajamų sumažėjimas, darbo netekimas, fizinė trauma ar kritinė liga, šeimos nario netektis, pabrangusi paskola ir kiti nemalonūs scenarijai.

Suprantu, kad nėštumo metu reikia pozityvaus nusiteikimo ir natūraliai pasineriame į gražios ateities vizijas, bet su tėvyste ateina ne tik begalinė palaima, bet ir atsakomybė.

Būsimiems tėveliams patariama įsivertinti:

Ar yra finansinė pagalvė? Rekomenduojama turėti santaupų, prilygstančių ~6 mėn. atlyginimų sumai.

Ar yra atidėta suma vaikeliui: pirmiesiems poreikiams, pirkiniams? Rekomenduojama atidėti apie 1000 eurų.

Ar yra papildomų lėšų arba kito turto, kurį prireikus, būtų galima parduoti?

Ar bent pagrindinis šeimos maitintojas turi gyvybės, kritinių ligų ir traumų dėl nelaimingų atsitikimų draudimą? Turintiems vaikų ir/ar paskolų, šie draudimai yra rekomenduojami ne be pagrindo. Beje, mamos nėštumo metu ir apie trejus metus po kiekvieno vaiko gimimo patenka į padidėjusio sveikatos rizikos grupę. Tad jeigu iki nėštumo moteris nebuvo apsidraudusi papildomais sveikatos draudimais, tai nėštumo metu tai jau turėtų būti padaryta (ne visos draudimo bendrovės draudžia nėščiąsias).

Daugiau informacijos:
Instagram: Sąmoningai Šeimai

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 5 = septyni

Kitos temos: