Jeigu atidžiau skaitote plaukų priežiūros priemonių etiketes, jau pastebėjote terminą „skirta stresą patyrusiai galvos odai“. Pasirodo, galvos oda gali patirti stresą, o dažniausiai toks etapas būna po gimdymo.
Konsultuoja odos ligų gydytoja Gitana Šabūnienė
Pagrindinės problemos po gimdymo
Moterys pastebi, kad po gimdymo plaukus kažkas tarsi pakeičia. Jie, buvę vešlūs ir žvilgantys, pradeda slinkti, sausėti, galvos oda greičiau riebaluojasi, plaukai nebetenka žvilgesio, skylinėja, atsiranda pleiskanų. Tai susiję su hormonų persitvarkymu ir ilgalaikiu stresu, kurį organizmui sukelia vaiko gimimas. Į stresą vienaip ar kitaip sureaguoja visos organizmo sistemos, tarp jų – ir oda. Galvos oda yra nors ir nedidelis, bet ypatingas odos lopinėlis. Kiekvienas galvos odos sluoksnis atsakingas už skirtingus dalykus: epidermyje dalijasi ir atsinaujina ląstelės (ir formuojasi pleiskanos), dermoje telkiasi folikulai, hipodermoje kaupiasi plaukus maitinančios medžiagos. Pasikeitus hormonų fonui ir veikiant stresui, sutrinka visų trijų sluoksnių funkcijos.
1 problema. Plaukai slenka
Plaukai gyvena 3 fazes:
Anageno (aktyvaus augimo). Ji gana ilga – trunka 2–6 metus. Šioje fazėje yra apie 80–90 proc. žmogaus plaukų.
Katageno (tarpinė fazė). Tai plauko involiucijos fazė, trunkanti 2–3 savaites. Katageno fazėje yra apie 2–3 proc. plaukų.
Telogeno (ramybės). Šioje fazėje yra apie 10–15 proc. plaukų, o ji trunka 3–4 mėnesius. Po to plaukas iškrenta, nes jį išstumia naujai augantis plaukas.
Per antrąjį ir trečiąjį nėštumo trimestrą moters organizmas išskiria daug estrogenų. Šie hormonai skatina pirmąją plauko gyvenimo fazę (ją prailgina), todėl moterys džiaugiasi, kad plaukų tarsi pagausėja, jie tampa stipresni, sustorėja.
Po gimdymo iš prailgėjusios anageno fazės plaukai greitai pereina į katageno fazę ir kartu į telogeno. Trečioji fazė – telogeno – trunka apie 3 mėnesius, todėl intensyviai plaukai slinkti pradeda praėjus 6–16 savaičių po gimdymo. Tada kasdien netenkama kur kas daugiau plaukų. Išsigandusios mamos skundžiasi, kad joms plaukai slenka kuokštais, ypač jei plaukai tamsūs ir ilgi (taip tiesiog labiau pastebimas jų slinkimas, nors nereiškia, kad tamsiaplaukių ar ilgaplaukių plaukai neatsparesni).
Dėl hormoninių pokyčių trečiojoje – telogeno – fazėje būna nebe 10, o kur kas daugiau procentų plaukų. Plaukų slinkimas po gimdymo paprastai trunka apie 3–4 mėnesius. Tai natūralus procesas, todėl moterys tikrai turėtų nusiraminti! Po pusės metų 95 procentai iškritusių plaukų ataugs.
Jeigu per gimdymą moteris stipriai nukraujavo ar jai buvo atliktas cezario pjūvis, tada organizme gali trūkti geležies. Plaukų folikulai jautriai reaguoja į šios medžiagos trūkumą, tad plaukų slinkimo priežastis gali būti geležies trūkumas.
2 problema. Atsiranda pleiskanų
Pleiskanų atsiradimas tiesiogiai susijęs su hormonų permainomis, štai kodėl jų dažniausiai atsiranda paauglystėje ir kitais gyvenimo etapais, kai persitvarko hormonai.
Pleiskanos – tai šerpetojančios odos gabalėliai. Kai galvos oda sveika, raginis sluoksnis šerpetoja labai negausiai. Tačiau bakterijos ir grybeliai gali sutrikdyti normalias odos funkcijas, raginio sluoksnio ląstelės gaminasi kur kas greičiau, o nusilupusios byra į plaukus ir ant pečių. Pleiskanotą galvos odą gali niežtėti, ji greičiau riebaluojasi. Taigi jei atsiranda pleiskanų, jas norisi kuo greičiau išnaikinti.
Pirmiausia reikėtų išsiaiškinti, kokio tipo pleiskanų atsirado. Jos būna sausos arba riebios. Nustatyti tipą gana paprasta: sausos pleiskanos būna pavienės, smulkios, baltos, iš galvos byra tarsi sniegas. Riebios pleiskanos laikosi arčiau odos, sulipusios viena su kita, gali būti prisitvirtinusios prie plaukų, tamsesnės.
Nuo to, kokio tipo pleiskanų turite, priklausys galvos odos priežiūros priemonių parinkimas. Dermatologinius šampūnus pagal pleiskanų tipą rekomenduojame rinktis vaistinėse.
Šampūną nuo pleiskanų reikia įtrinti į galvos odą (jei plaukai riebūs, užtenka truputį pamasažuoti), keletą minučių palaikyti ir išskalauti šiltu vandeniu. Procedūrą pakartoti dar kartą.
Pasitaiko, kad galvoje yra riebių, prie odos salelėmis prilipusių pleiskanų, tačiau plaukų galiukai sausi ir lūžinėjantys.
Kokio tipo plaukams skirtas priemones naudoti tokiu atveju? Šampūnus reikėtų rinktis pagal tai, kokie yra plaukai prie pat šaknų.
Šiuo atveju patartina galvą plauti su šampūnu, skirtu riebioms pleiskanoms naikinti, o plaukų galiukus patepti aliejuku ar želė, skirtu sausiems plaukų galiukams.
Svarbu žinoti, kad aktyvų šampūną nuo pleiskanų reikia naudoti tik tuo metu, kol yra pleiskanų. Naudojant nuolatos, galima sulaukti priešingo efekto: galvos oda sudirgs, ir veikliosios medžiagos jau ne gydys, o erzins ją. Kai pleiskanojimas praeina, reikėtų rinktis šampūną, skirtą sveikos odos kasdienei priežiūrai.
3 problema. Jautri ir sausa galvos oda
Būtent tokia ir vadinama „stresine“. Daugybė žmonių skundžiasi, kad jų galvos oda jautri – o tai pasireiškia perštėjimu, niežėjimu. Pagal naujausią statistiką, Europoje (o kartu ir Lietuvoje) net 40 proc. vyrų ir 60 proc. moterų galvos oda jautri.
Taip gali būti tuomet, jei galvos oda labai sausa arba sergant alerginėmis ligomis, egzemomis, psoriazėmis, dermatitais. Kai jautrią odą dirginame netinkamomis agresyviomis priemonėmis, ji dar labiau sausėja, atsiranda pleiskanų. Jautrią galvos odą gali dirginti net vanduo.
Reikėtų ieškoti galvos priežiūros priemonių, ant kurių parašyta „jautriai galvos odai“, palepinti galvos odą masažais su aliejumi (tokie masažai pagerina gavos odos kraujotaką).
Visos intensyvios priežiūros priemonės nepadarys stebuklo per dieną ar dvi. Tam reikalingas mažiausiai 4–8 savaičių kursas, kai priemonės naudojamos pagal planą ir nuolatos.
Gera žinia ta, kad hormonai po gimdymo anksčiau ar vėliau atsistato, nuovargis ir stresas praeina, o mamytės vėl pražysta.
Trumpai:
Užsitęsusios galvos odos ir plaukų problemos dažniausiai turi ne išorinę (netiko šampūnas, oda gavo per daug saulės), o vidinę priežastį – ligą, sutrikusią medžiagų apykaitą ar hormonų pusiausvyrą. Kaip papilkėjusi veido oda, taip ir sudirgusi galvos oda praneša apie organizmo sutrikimus, nuovargį, stresą, įtampą, netinkamą mitybą.
Tikėtina, kad plaukų problemos baigsis, kai atsistatys hormonų pusiausvyra.
Problemos metu venkite atsitiktinių plaukų priežiūros priemonių, o rinkitės dermatologines priemones vaistinėse.
Skaitykite priemonių etiketes – tikrai rasite tokių, kurios skirtos būtent Jūsų problemai.
Nesitikėkite greito rezultato, gydymui reikia mažiausiai 4 savaičių.
Švelnus šukavimas ir masažas – tinkama terapija esant bet kokiai galvos odos ir plaukų problemai.
„Mamos žurnalas“