Mano draugė savo vaikams (5 m. ir 9 m.) duoda kavos gėrimų „3in1“, „2in1“. Jai sakau, kad nesveika tokio amžiaus vaikams, kad juose yra kofeino. Ji teigia, kad nieko čia tokio, kofeino labai mažai, tokie gėrimai – tas pats, kaip gerti kakavą. Ką manote Jūs? Be to, pastebėjau, kad vyresnysis vaikas (9 m.) to gėrimo prašo kelis kartus per dieną, išgeria po 2–4 puodelius. Ar tai jau pripratimas, organizmas reikalauja kofeino, ar vaikui tiesiog skanu, ir dėl to jis tiek geria?
Atsako vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
Senovėje terminas „kavos puodelis“ neegzistavo, kavos pupelės nebuvo nei malamos, nei verdamos. Kavos pupeles Rytų Afrikos gentys valgydavo pakepintas ant gyvūnų riebalų ir laikė jas itin vertingu, suteikiančiu organizmui energijos ir stiprybės maisto produktu. Europoje kava atsirado daug vėliau, tik XVII amžiuje ir beveik iškart tapo neįtikėtinai populiari.
Šis gėrimas visada turėjo daug gerbėjų, vis dėlto beveik kasmet mokslininkai atranda vis naujų kavos kenksmingumo sveikatai įrodymų. Gydytojai nerekomenduoja gerti kavos vaikams, nėščioms moterims, pagyvenusiems asmenims, žmonėms, sergantiems inkstų, širdies- kraujagyslių, nervų ligomis, nemiga, migrena, padidėjusiu kraujo spaudimu, glaukoma.
Kavoje esantis kofeinas priklauso narkotinių medžiagų grupei alkaloidams, sukelia pripratimą. Pripratus gerti kavą ir staiga nutraukus kavos vartojimą, pasireiškia abstinencijos sindromas, vargina galvos skausmas, vangumas, padidėjęs nervinis dirglumas, pykinimas, sumišimas.
Kavoje yra stiprios kancerogeninės medžiagos bezopireno. Jis susidaro skrudinant kavos pupeles, todėl, kuo mažiau skrudinta kava, tuo mažiau joje benzopireno.
Kava skatina B grupės vitaminų, kalcio, magnio, kalio praradimą su šlapimu, blogina geležies, taip reikalingos vaiko augančiam organizmui, pasisavinimą iš virškinamojo trakto, didina skysčių, kurių taip pat dažnas vaikas išgeria nepakankamai, netekimą su šlapimu.
Tirpią kavą 1907 metais išrado Šveicarų chemikas Max‘as Morgentall‘is. Įdomu tai, kad tirpioje kavoje yra daug daugiau kofeino nei netirpioje. Tirpi kava dirgina vaiko skrandį, didina skrandžio terpės rūgštingumą, gali sukelti virškinimo funkcijos sutrikimų, pilvo pūtimą ir skausmus, antinksčių išsekimą, didina nervinį dirglumą, irzlumą, blogina dėmesio sukaupimą ir gebėjimą susikaupti, gali sukelti miego sutrikimų, nuotaikos svyravimų.
Kofeinas nesuteikia energijos, jis yra tik cheminis stimuliatorius.
Pasigilinkime į tirpios kavos sudėtį: cukrus, giukozės sirupas, hidrinti augaliniai riebalai, tirpioji kava, pieno baltymai, kvapiosios medžiagos, stabilizatoriai: E340, E331 ir E451, E452, emulsikliai E471 ir E472e, lipnumą reguliuojanti medžiaga E551.
Tirpios kavos gėrimuose esantys maisto priedai ir jų poveikis sveikatai:
E331– mononatrio citratas, gali sukelti alergiją, astmą, gali būti genetiškai modifikuotas.
E340 – monokalio fosfatas, turi įtakos alergijai ir astmai išsivystyti.
E451– pentanatrio fosfatas, sukelia alergiją, astmą. Didelės dozės gali trukdyti pasisavinti įvairias medžiagas. Sukelia kaulų retėjimą, šlakų nusėdimą, vaikų hiperaktyvumą.
E452 – natrio polifosfatas. Kaip ir E451. Sukelia hiperaktyvumą, medžiagų apykaitos sutrikimus.
E471 – riebalų rūgščių mono- ir digliceridai. Sintetiniai riebalai. Gali būti genetiškai modifikuoti.
E472e – mono- ir diacetilvyno rūgšties esteris. Gali būti genetiškai modifikuotas.
E551– silicio dioksidas. Dirbtinė lipnumą reguliuojanti medžiaga.
Taigi, prieš pasiūlydamos savo vaikui puodelį kavytės „trys viename“, pagalvokite, kuri iš šių medžiagų jūsų manymu vaikui yra reikalinga?
„Mamos žurnlas“