Vaikui trūksta svorio

vetres antanaviciutes nuotr. - reikia nuimti vamzdi.jpg

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Nutukimo epidemijos metu užmirštame vaikus, kuriems trūksta svorio. Tėvai dėl liesų vaikų jaudinasi ne ką mažiau nei dėl apvalių. Patarimų kreipėmės į vaikų ligų gydytoją dr. Algimantą Vingrą.

Medicinos pažymoje gydytoja parašė, kad vaiko KMI 14, o šalia prirašė (svoris per mažas). Kuo blogai per mažas KMI?Vaikas sveikas ir guvus. Ar tikslinga vaikui stengtis sumaitinti kuo daugiau kalorijų, kad padidėtų svoris?

Kaip nustatomas svorio trūkumas? Vaiko gydytojas vyresnių nei vienerių metų vaikų sveikatą profilaktiškai tikrina kartą per metus. Jis įvertina vaiko sveikatos būklę, augimą, nubrėžia asmenines ūgio ir svorio bei svorio priklausomybės nuo ūgio kreives pagal lytį, t.y. nustato kūno masės indeksą (KMI). Svorio ir ūgio duomenys palyginami su normomis, taip sužinoma, ar konkretaus vaiko svoris yra mažesnis, ar didesnis, ar jis tinkamai koreliuoja su jo ūgiu.

Dažniausios svorio trūkumo priežastys:

Ilgai užtrukęs blogas vaiko apetitas;

Išrankus, įnoringas vaiko valgymas;

Organizme padidėjęs energijos poreikis, pvz., sparčiai augant, intensyviai sportuojant;

Ribotas vaiko judrumas;

Lėtinės vaiko ligos;

Vaikas gauna mažiau įvairių maistinių medžiagų negu jam reikia;

Žarnyne sutrikęs maisto medžiagų virškinimas;

Vaikas vengia valgyti dėl savo kūno įvaizdžio problemų.

Kada susirūpinti? Jei vaikas, kuriam aptiktas svorio stygius, yra guvus, linksmas, pilnas gyvenimo džiaugsmo, nepradeda dažniau sirgti, o jei ir suserga, tai ūminė liga neužtrunka ilgiau nei savaitę, nerimauti nereikia.

Gydytojas skiria išsamesnį vaiko ištyrimą, kai aptinkami vienas ar keli šių požymių:

Vaikas nepajėgia augti tikėtinu greičiu tiek svoriu, tiek ūgiu (šis reiškinys žinomas kaip „nesugebėjimas klestėti“).

Pastebimi vaiko elgesio pokyčiai – neįprastas dirglumas, vangumas ar nerimas.

Yra įvairių ligų požymių.

Yra plaukų ir odos spalvos pokyčių.

Kaip padėti „per lengvam“ vaikui:

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Vėtrės Antanavičiūtės nuotr.

Neperdedant ir nesumenkinant situacijos, gydytojui papasakokite apie vaiko mitybos įpročius: ką mėgsta valgyti, gerti, kaip dažnai valgo ir užkandžiauja, kokius žaidimus ir laisvalaikio praleidimą mėgsta.

Maistą vaikui gaminkite namuose.

Sudominkite vaiką valgiu: kartu su vaiku pirkite, gaminkite ir kartu valgykite sveiką maistą girdami, kokie skanūs patiekalai, pagaminti iš įvairių maisto produktų.

Vaikas turi valgyti pusryčius, pietus, vakarienę ir užkandžiauti 3 kartus per dieną. Kiekvieną dieną duokite visų pagrindinių maisto grupių maisto produktų:

  1. Bent 5 porcijas įvairių vaisių ir daržovių (viena porcija – maisto kiekis, telpantis į vaiko saują). Vaisiai ir daržovės yra geras vitaminų, mineralų ir maistinių skaidulų šaltinis – būtini norint palaikyti sveiką žarnyną ir užkirsti kelią virškinimo problemoms. Jie yra viena iš 5 pagrindinių maisto grupių ir turėtų sudaryti daugiau nei trečdalį jūsų raciono.
  2. Patiekalų iš bulvių, grūdų. Bulvių, grūdų (visadalių) patiekalai yra geras maistinių medžiagų, energijos ir skaidulų (ląstelienos) šaltinis ir turėtų sudaryti apie trečdalį paros maisto kiekio.
  3. Pieno ir jo produktų, pvz., jogurto, kefyro, varškės ir neriebių sūrių.
  4. Daug baltymų turinčių produktų: liesos mėsos, kiaušinių, žuvies (1–2 kartus per savaitę), pupelių ar kitų ankštinių augalų. Baltymus kūnas naudoja augimui ir organizmo atsinaujinimui. Rinkitės liesesnę mėsą ir ribokite perdirbtą mėsą, pavyzdžiui, dešreles. Pupelės, avinžirniai, lęšiai ir žirniai turi daug baltymų, todėl yra sveika alternatyva mėsai.
  5. Saikingai – šalto spaudimo aliejaus (į vieną patiekalų įmaišomi 2–3 arbatiniai šaukšteliai) ir užtepų, ant duonos – riešutų kremo arba aukščiausios rūšies sviesto.
  6. Kasdien – daug nesaldintų skysčių.

Nepamirškite sveikų užkandžių. Tai įvairios uogos ir vaisiai, priklausomai nuo sezono: paprasto jogurto indelis su trintomis uogomis, vidutinio dydžio saldžiarūgštis obuolys, kriaušė, kelios slyvos, indelis nesaldintos viso grūdo košės, pagamintos su pienu santykiu 1:1, sumaišytos su trintomis uogomis, vaisiais, duonos riekutė, kurią būtų galima valgyti su trintų vaisių ir kavamalėje smulkintų riešutų (netinka žemės riešutai) mišinio užtepėle ar daržovių užtepėle, duonos gabaliukas su sūriu, kumpiu ar kietai virtu kiaušiniu. Kitaip tariant, sveiki užkandžiai turi būti nesaldinti, nesūdyti, neskrudinti, nekepti.

Kol vaikas priaugs sveiko svorio, pabandykite sakingai padidinti kai kurių patiekalų energinę vertę, pvz., sriubas, bulvių košę gaminkite su pienu, daržovių patiekalus ar bulvių košę pabarstykite tarkuotu sūriu.

Jei vaiko svoris per mažas, gali kilti pagunda duoti kaloringo, bet nesveiko maisto – saldainių, šokolado, pyrago, saldžių gėrimų. Tačiau tai ne išeitis, nes tik suderintas maistas yra raktas į sveiką vaiko svorio didėjimą.

Net jei vaikas neturi pakankamai svorio, skatinkite jo fizinį aktyvumą, kartu iškylaukite, sportuokite, žaiskite judrius žaidimus. Fizinė veikla gerina apetitą.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


septyni − 3 =

Kitos temos: