Antraisiais gyvenimo metais iki tol apetitu nesiskundęs kūdikis pradeda valgyti mažiau. Kaip reaguoti į šį fiziologinį antrųjų֪–trečiųjų metų nevalgumą? Pataria vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Maitinti 1–3 metų vaiką gali būti sudėtinga, nes šiuo metu vyksta keli vystymosi pokyčiai:
Mažyliai siekia nepriklausomybės ir nepaiso patarimų.
Juos labiau nei valgis domina aplinka ir tai, kas joje vyksta.
Jų augimas sulėtėja, o kartu sumažėja apetitas. 1–3 metų vaikai neauga taip greitai, kaip kūdikiai, todėl jiems reikia mažiau maisto.
Vaikų iki 3 metų apetitas nuolat kinta dėl augimo šuolių ir skirtingo fizinio aktyvumo.
Normalu, kad vaikas valgo mažai vieną dieną ir daugiau kitą, – tai pereinamasis periodas, vaikas šiuo amžiaus tarpsniu nėra visiškai nuoseklus.
Todėl svarbu suprasti mažylį ir perdėm jo nespausti, kai atsisako valgyti.
Geri patarimai per apetito duobes:
Kasdien tuo pačiu laiku patiekite sveiko maisto pagrindiniams valgymams (pusryčiams, pietums, vakarienei) ir užkandžiams. Tėvų pareiga patiekti sveiką maistą, nuspręsti, kokie maisto produktai bus pasiūlyti ir kada bei kur jie bus valgomi. Tačiau ne tėvai, o vaikas turi nuspręsti, kurį iš siūlomų maisto produktų jis valgys ir kiek jo valgys. Dienos metu apetito pokyčiai yra normalu – vaikas gali valgyti arba ne, valgyti mažiau arba paprašyti daugiau nei pasiūlyta. Svarbu vaiko neversti palikti lėkštę tuščią.
Leiskite vaikui liesti, laižyti ir žaisti su maistu. Kol išmoksta valgyti, šiokia tokia netvarka yra normalu.
Kol mokosi valgyti, su šypsena neįkyriai, jei matote, kad tikrai nesiseka, padėkite.
Įtraukite vaiką į maisto gaminimą. Kartu su vaiku ruoškite patiekalus, kuriuos valgys jis ir šeima. Bet koks vaiko prisidėjimas prie maisto ruošimo yra motyvacija po to paragauti. Tegul vaikas padeda išsirinkti, ką nusipirkti valgyti, „parsinešti“ pirkinį, nuplauti daržoves, supešioti salotas.
Nekovokite dėl kiekvieno kąsnio, nesistenkite bet kokiomis priemonėmis įsiūlyti daugiau suvalgyti. Niekada nebauskite vaiko už atsisakymą išbandyti naujus patiekalus. Nesudarykite preteksto neigiamoms emocijoms, kurias vaikai ilgai atsimena ir visais jam suprantamais būdais stengiasi jų išvengti.
Niekada neverskite vaiko valgyti maisto, kuris jam nepatinka.
Suplanuokite ramius žaidimus prieš valgį ir užkandžius. Vaikai geriau valgo, kai yra atsipalaidavę.
Skirkite vaikui pakankamai laiko pavalgyti, neraginkite valgyti greičiau. Tačiau neleiskite rymoti prie stalo visą valandą. Valgymui pakaks 20 minučių. Jei vaikas nevalgė maisto, nuneškite jį ir nesiūlykite alternatyvių užkandžių ar patiekalų.
Parodykite vaikui gerą sveikos mitybos pavyzdį – kartu valgykite sveiką maistą, juo gardžiuokitės.
Būkite lankstūs patiekdami patiekalus, ypač naujus, nes maži vaikai dažnai nenori išbandyti naujų dalykų. Bandykite neįtikusį patiekalą pasiūlyti po kelių dienų ar savaičių. Naują patiekalą valgykite kartu su vaiku, juo gardžiuokitės, paaiškinkite koks, jis skanus ir reikalingas, kad vaikas būtų sveikas ir stiprus.
Nuolat siūlykite naujus maisto produktus. Vaikui gali prireikti 10–15 bandymų priimti ir mėgautis naujais patiekalais. Pasiūlykite naujo patiekalo su maistu, kurį vaikas jau žino ir mėgsta.
Nepapirkinėkite vaiko gardumynais, kad jis valgytų sveiką maistą. Tai gali paskatinti vaiką labiau domėtis nesveiku maistu ir suprasti, kad valgyti sveiką maistą yra nemalonu.
Nesiūlykite didelių porcijų. Jeigu vaiką patiekalas sudomins, – jis paprašys daugiau.
Padėkite vaikui lengvai valgyti: supjaustykite maistą kąsnio dydžio gabalėliais, kai kuriuos maisto produktus patiekite minkštus ir drėgnus, pvz., vietoje kepsnio patiekite kotletą; patiekite maistą šiltesnį nei kambario temperatūra, nes vaikas valgo lėtai ir maistas atvėsta, tad gali pablogėti jo skonis.
Patiekalus patiekite žaismingai: pvz., maistą išdėstykite figūrėlėmis, jį papuoškite, užuot į vaiko lėkštutę tiesiog įkrėtę košės.
Valgydinkite iš vaikiškos lėkštutės, puodelio, skatinkite naudotis vaikiško dydžio šaukštu, šakute.
Apribokite sulčių vartojimą, skatinkite valgyti vaisius. Amerikos pediatrų akademija rekomenduoja vaikams nuo 1 iki 3 metų sulčių apriboti iki mažiau nei 120 ml per dieną.
Nenaudokite deserto kaip atlygio.
Nelaikykite namuose greito maisto.
Atminkite: užkandis, o ne užkandžiavimas. Užkandį vaikui dera duoti po pagrindinio valgymo – po pusryčių, pietų – praėjus 2,5 valandos. Užkandis – mažas valgymas. Užkandis turi būti valgomas atsisėdus prie stalo.
Užkandžiams patiekite vaisių, uogų, daržovių, o ne sausainių, spurgų, traškučių ar kitokių saldžių gaminių. Tiks nesaldintas jogurtas, keksiukas, varškė su trintomis uogomis. Jei neturite šviežių ar šaldytų vaisių, uogų, – patiekite konservuotų jų pačių sultyse, o ne sirupe. Venkite džiovintų vaisių, nes juos mažyliui dar sunku sukramtyti.
Dubenėlį su vaisiais laikykite vaikui matomoje ir prieinamoje vietoje.
Valgydinkite vaiką sėdintį patogiame aukštyje ant saugios kėdės.
Paverskite valgymo laiką ramiu nuoširdaus bendravimo šeimos laiku be jokių ekranų. Padarykite valgymo laiką laimingą ne tik valgymo prasme, bet ir šilto bendravimo, prieraišumo, savitarpio supratimo laiku. Kartu sėdėkite prie stalo, valgykite, pasakokite apie tai, ką valgote, girkite patiekalą, daug šypsokitės.
Pagirkite mažylį už tai, kad suvalgė šaukštą ar kelis, išgėrė gurkšnį vandens.
Vis tiek nevalgo? Nesijaudinkite. Vaikas neišbus nė dienos nevalgęs. Baimė, kad mažasis numirs iš bado, – visiškai nepagrįsta. Vaikai nuo pat gimimo turi labai gerą alkio ir sotumo jausmą. Jei šiandien vaikas valgė mažiau, tikėtina, rytoj ar poryt valgys daugiau, nes bus alkanesnis. Tik vaikas žino, kiek ir kada maisto jam reikia. Jei mažylis yra guvus, atrodo sveikai, nėra jokio pagrindo nerimauti ir maldauti jį suvalgyti „dar nors vieną šaukštelį“. Vaikas tikrai nevers savęs badauti, kai tik praalks, būtinai jums apie tai praneš.
Pasitarkite su savo vaiko gydytoju, jei vaikas:
Valgo tik labai nedaug maisto produktų.
Pablyško ar pradėjo atrodyti nesveikai.
Nuolat atsisako valgyti.
Nerimaujate dėl vaiko augimo ar bendros mitybos.
Susiję straipsniai