Išrankus valgymas: prasideda 2 metais, o kada baigsis?

valgo

Už nuotrauką dėkojame eKoala

Tyrimai įrodė, kad išrankus valgymas dažniausiai atsiranda antrais vaiko gyvenimo metais. Tik tuomet, kai tėvai elgiasi teisingai, išrankus valgymas išnyksta 3–5 gyvenimo metais.

Išrankaus valgymo priežasčių suvokimas (žinojimas) padeda išvengti pergyvenimų dėl vaiko elgesio, suprasti, kad jis nėra bjaurus ir koreguoti jo maitinimo taktiką.

Išrankaus valgymo priežastys:

 1. Dėl fiziologinio (normalaus) augimo vaikas negali ilgėliau ramiai sėdėti ir valgyti. Jo gyvybinis poreikis yra judėti,
 2. Dėl fiziologinio (normalaus) augimo vaikas negali ilgėliau sukaupti dėmesio. Tai dar viena mažų vaikų savybė, kuri gali apsunkinti valgymą.
 3. Vaiką labiau domina aplinka, įvykiai joje, nei maistas.
 4. Maži vaikai valgo tik tuomet, kai yra alkani. Sočiam sėdėti prie stalo ir valgyti yra per sunki užduotis.
 5. Vaikas gali gerai valgyti kelis kartus per dieną kelias dienas, o po to kelis kartus iš eilės nieko nevalgyti, arba kelias dienas ar savaitę valgyti tik vieną patiekalą ir daugiau nieko. Tai normalu, nes tik pats valgytojas žino, kiek maisto reikia jo organizmo poreikiams patenkinti.

Kai pastebite, kad vaikas tampa išrankiu valgytoju:

 1. Neparodykite vaikui, kad jo elgesys jus jaudina. Vaikui nepriekaištaukite.
 2. Patiekite vieną patiekalą visai šeimai ir atsispirkite norui gaminti kitą patiekalą, jei vaikas atsisako to, ką patiekėte.
 3. Patiekite iš kokybiškų produktų įvairų, namuose pagamintą maistą (pvz., be pridėtinio cukraus, druskos) nesvarbu, ar jis jį valgo, ar ne. Jei vaikas suvalgė sočius pusryčius ar priešpiečius, jam gali būti neįdomu valgyti likusią dienos dalį.
 4. Nuolat siūlykite naujų maisto produktų, kurių vaikas anksčiau nemėgo. Nesijaudinkite, jei nevalgys. Dažnai vaikui naujas maistas tampa priimtinu, kai jis jo paragauja 10 ir daugiau kartų. Patiekalus pagardinkite žolelių prieskoniais.
 5. Valgykite kartu tik prie stalo gerai nusiteikę kaskart pasiūlykite vis kitą patiekalą.
 6. Valgykite kas 3 – 4 val. Vienas vaikas išalksta greičiau, kitas lėčiau.
 7. Nesijaudinkite (nepanikuokite) jei linksmas, žaismingai nusiteikęs vaikas atsisakė valgyti. Kai vaikas atsisakė valgyti kelis kartus ir pakito elgesys – pasikonsultuokite su vaiko gydytoju, gal būt jis susirgo.
 8. Patiekalus pateikite žaismingai, pvz., mėsą, daržoves supjaustykite įvairiomis formomis, košę nuspalvinkite įvairiomis pertrintomis uogomis, vaisiais. Kitaip tariant prisigalvokite įvairių triukų, kurie sutelktų valgytojo dėmesį prie patiekalo ir taptų smalsu (įdomu) jį paskanauti.
 9. Į lėkštutę nepridėkite daug patiekalo. Vaikai mėgsta mažas porcijas.
 10. Valgydinkite iš vaikų skirtų lėkštučių, turėkite skirtingos spalvos šaukštelių, šakučių. Pvz., jei nevalgo su vienu šaukšteliu ar šakute, pakvieskite valgyti su kitu įrankiu, žodžiu žaiskite valgymą. Jei vaikui nepatinka valgyti su įrankiais, leiskite maistą pasiimti į rankutę. Svarbu, kad maisto gabaliukai būtų ne mažesnio kaip 4 cm skersmens – tai padės išvengti užspringimo rizikos.
 11. . Įtraukite vaiką į maitinimo planavimą (procesą). Leiskite vaikui pasirinkti kuriuos vaisius ir daržoves nusipirkti, iš kokių gaminti pietus ar vakarienę. Vaikui patinka daržovių rūšiavimas, plovimas, sijojimas, maišymas, t.y. būti ‚svarbiu“. Tai motyvuoja vaiką valgyti.

Išrankus valgymas yra normalus mažų vaikų vystymosi etapas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni + 9 =

Kitos temos: