Selektyvi mytyba: vaikas valgo tik keletą produktų

maistas

Olesios Michalovskajos nuotr.

Tam tikru amžiaus periodu – nuo 1 iki 5 metų – vaikai pasirenka valgyti apibrėžtą skaičių patiekalų ar produktų. Tai vadinama selektyvine mityba.

„Kaskart skaitydama straipsnius apie vaikų maitinimą susinervinu. Rašoma, kad vaikas turėtų gauti kuo įvairesnio, visaverčio maisto. O mano vaikas valgo tik kelių rūšių produktus. Maitinti prievarta? Dovydui dabar 3 metai. Jo valgiaraštis kasdien vis toks pat, nes kitko jis nevalgo. Pusryčiams sūnus valgo sausus šokoladinius dribsnius su pienu. Ir tik vienos vieninteles rūšies (šokoladinius ryžius). Kiek bandėme pirkti kitokių rūšių, nevalgė.

Priešpiečiams – varškės sūrelis, visada toks pats (vanilinis, be priedų). Jei pasiūlau kitos rūšies sūrelį, nors skiriasi tik glajaus atspalvis, nevalgo – ne tas… Pietums – tik blynai, ir tik širdelių. Vakarienei – vėl sausi pusryčiai (tie patys šokoladiniai ryžiai). Kartais suvalgo bananą. Žinau, kad tai menkavertis maistas, kad vaikas negauna daugybės reikalingų medžiagų, bet sriubos, košių, kotletų, troškinių jam neįsiūlau. Ką patartumėte?“

Mama Lina

Kas yra selektyvus valgymas 

Gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė

„Selektyviam valgymui būdinga, kad vaikas renkasi labai siaurą maisto racioną  – ne daugiau kaip 12 produktų. Kartais vaikas gali valgyti tik kelis produktus, net rinktis tik kažkurios kompanijos pagamintą produktą ir atsisakyti valgyti nors ir tos pačios rūšies maistą, bet gaminamą kitos kompanijos. Pavyzdžiui, valgo tik tokį sūrį ir ne kitokį, geria tik vienos rūšies pieną ir atsisako bet kokio kitokio pieno. Toks įprotis, kai vaikas tampa labai išrankus, atsisako ragauti naujų patiekalų ar produktų, iš lėkštės suvalgo tik savo mėgstamą maistą, o palieka nemėgstamą, yra normalus tam tikro amžiaus vaikams – maždaug iki 5 metų. Ko gero, daugelis patys atsimename, koks maistas tiesiog kėlė siaubą, kaip nemėgome burokėlių, žuvies ar pieno“, – sako dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė.

Selektyvus valgymas sutrikimu tampa tuomet, kai valgoma būtent tik pieną, sausainius ir obuolius (ar kitokius produktus, bet racionas visuomet labai siauras), ir kai tai pasireiškia vyresniam vaikui ir ypač jei taip elgiasi ir būdami suaugę. Kartais pas dietologus ateina konsultuotis suaugę žmonės (20–30 metų), kurie valgo tik baltą duoną ar tik fermentinį sūrį.

Šia liga sergantis vaikas labai renkasi, kokį maistą valgyti, valgo tik tuos pačius produktus ir patiekalus, o bandant įsiūlyti kitus produktus, labai pyksta ir priešinasi. Dažniausiai suserga  9–12 metų vaikai, šia liga dažniau serga berniukai. Maisto kiekis nėra problema, bet problema tampa ypač didelis išrankumas. Tokie vaikai paprastai būna normalaus svorio, rečiau svorio jiems trūksta ar jis būna per didelis. Dėl neįvairaus maisto palaipsniui ima trūkti tam tikrų maistinių medžiagų

Patarimai tėvams

Gydytojai mamas raminta, kad augdami vaikai pasidaro vis mažiau išrankūs maistui, o įkopę į paauglystę, patikėkite, šluote šluoja lentynas ir šaldytuvą.

Nesibaiminkite, jei vaikas valgys kelias dienas iš eilės tą patį maistą, pvz., obuolius, o kitas dienas į juos visai nežiūrės.

Organizmas yra tobulai sustyguotas, ir pats pasako, ko jam reikia. Galbūt be galo varškės sūrelius mėgstančiam vaikui trūksta kalcio, o dievinančiam apelsinus – vitamino C.

Vaikai gali būti išrankūs daržovėms, ypač nemėgti kopūstinių daržovių, burokėlių. Tai normalu. Gaminkite iš tų daržovių, kokias vaikas mėgsta, – gal iš žirnelių, bulvių, morkų, cukinijų. Kartkartėmis gaminkite ir iš „nemėgstamųjų“ daržovių, vis pasiūlykite nedidelę porciją šalia – vaikas gali paragauti iš smalsumo ir pamėgti. Kartais reikia net 15 paragavimų, kad vaikas suprastų skonį ir jį pamėgtų.

Kai vaiko mityba selektyvi, jam anksčiau ar vėliau pristigs naudingų medžiagų, gaunamų su maistu. Galite pabandyti vaiko pamėgtus patiekalus praturtinti – į blynų tešlą įmaišyti maltų riešutų, razinų, pirktas sultis keisti natūraliomis, į košę įpilti alyvuogių aliejaus, į padažą – trintų daržovių.

Apie tai, kad vaiko mityba selektyvi, būtinai pasakykite šeimos gydytojui, kad dažniau skirtų kraujo tyrimų. Dėl išrankaus valgymo gali sumažėti vaiko imunitetas, užkietėti viduriai, sumažėti hemoglobino kiekis  Tuomet papildykite mitybą geležies papildais, pavyzdžiui, hematogenu.

Olesios Michalovskajos nuotr.

Olesios Michalovskajos nuotr.

Jei auginate išrankų maistui vaiką, visada turėkite jo mėgstamų produktų, iš kurių greitai galėtumėte pagaminti pakaitalą tam maistui, kurio vaikas atsisakė. Geriau monotoniškas valgiaraštis nei visiškas nevalgymas.

Valgymo taisyklės (tėvams)

Maži vaikai kur kas daugiau domisi aplinka negu maistu.

Maži vaikai valgo tik tuomet, kai yra alkani.

Mažų vaikų negalima versti valgyti, jei jie nenori.

Neverta jaudintis, jei valgymo metu vaikas suvalgo kelis kąsnius, – jų užtenka sotumo pojūčiui pajusti.

Jeigu vaikas pajus, kad esate nelaimingi dėl jo valgymo įpročių, tai panaudos, kai norės atkreipti dėmesį į save, ir pradės Jus valdyti.

Tėvų klaidos

1 klaida. Užkandžiai didesni už valgymus. Sultis ir užkandžius vaikui duokite bent valandą prieš pagrindinį maitinimą. Jeigu vaikas išgeria per daug sulčių ar pieno, prisikemša sausainių, kukurūzų, nelieka skrandyje vietos kitam maistui. Jei vaikas ateis prie stalo alkanas, tai ir valgys. Deja, tėvai ir močiutės leidžia vaikui nuolatos kramsnoti kaloringus užkandžius, o paskui stebisi, kodėl vaikas vėl nevalgo.

2 klaida. Bauginančiai didelės porcijos. Vaikams patinka mažos porcijos ir maži gabaliukai. Negąsdinkite jų milžiniškais košės kalnais ir giliais dubenimis sriubos. Geriau, kai suvalgys, pakartoti, nei prikrauti į lėkštę kalną blynų iš karto. Nuo 2 metų vaiko porcijos dydis yra vos ¼ – ⅓ dalis suaugusiojo porcijos. Vaikui sotumui pajusti gali užtekti kelių kąsnių. Todėl jei patys suvalgote 4 bulvinius blynus, vaikui pakaks vos vieno.

3 klaida. Liepimas suvalgyti viską. Neliepkite vaikui suvalgyti viso maisto, kurį pasiūlėte, nes tai sukels priešingą reakciją, – vaikas pradės kovoti su maistu. Tegul galioja taisyklė – valgysi, kiek norėsi.

4 klaida. Per daug sudėtinių dalių. Vaikai nemėgsta sumaišyto maisto, pvz., mišrainės. Jie mieliau valgo mėsą su daržovėmis, jiems nereikia padažų, garnyrų. Galima sakyti, kad vaikų skonis dar nesugadintas, jie intuityviai jaučia, kaip valgyti yra sveika. Todėl nedekoruokite pietų lėkštėje 5 skirtingų produktų (padažo, bulvių košės, kotleto, agurkų, pomidorų).

5 klaida. Visi valgo skirtingą maistą. Niekada neįtikinsite vaiko, kad jis privalo valgyti grikių košę, jei patys jos nevalgysite. Vaiko gimimas – didžiulė paskata pakeisti šeimos mitybą į sveikesnę, natūralesnę.

6 klaida. Nėra mitybos ritmo. Vaikai labai mėgsta ritualus (gal dėl to jie taip prisiriša prie vienodo maisto?) Ritualai jiems suteikia saugumo pojūtį. Todėl geriausia valgyti visada tokiu pačiu laiku ir toje pačioje vietoje.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


penki + 4 =

Kitos temos: