
Sūnui 4 mėnesiai, maitinu savo pienu, likutį nusitraukinėju. Man dažnai būna pieno stazės, tada pakyla temperatūra, krečia šaltis. Kaip išvengti stazių ir blogos savijautos? Pieną nusitraukiu reguliariai.
Nusitraukinėdama pieno likutį, duodate savo organizmui signalą gaminti daugiau pieno. Tačiau jūsų vaikelis tokio pieno kiekio nesuvalgo, todėl nėra tikslo dirbtinai skatinti pieno gamybą. Dėl perteklinės gamybos ir kyla temperatūra, nes krūtys persipildo pieno ir susidaro pieno stazė. Tokioje situacijoje reikia pamažu trumpinti nusitraukinėjimus po maitinimo ir netraukti viso likusio pieno, o nusitraukti tik tiek, kad krūtyse nejaustumėte pilnumo. Jei po kelių dienų mažyliui pavalgius krūtyse jaučiamas palengvėjimas, daugiau nebenusitraukinėkite.
Žindymo esmė nėra ištraukti iš krūties visą pieną – šiek tiek jo visada turėtų likti krūtyje, nes organizmas gamina maždaug trečdaliu daugiau pieno, nei suvalgo mažylis. Sprendimą, kada sustoti nusitraukinėti, reikia priimti atsižvelgiant į krūties pilnumą – jei mažyliui pavalgius krūtis vis dar pilna ir jaučiamas nemalonus tempimas, reikėtų šiek tiek pienelio nusitraukti. Tačiau tik tiek, kad praeitų tempimas ir nemalonus pilnumas. Jokiu būdu nereikia traukti tiek, kiek bėga – nebent jūsų tikslas – padidinti pienelio kiekį.
Ar tiesa, kad norint, jog dingtų pienas (ir vaikui taptų neskanus), reikia gerti petražolių arbatą? Arba krūtinę tepti pelynų nuoviru?
Pieno kiekį krūtyse reguliuoja žindymo dažnumas. Jei norite nustoti žindyti, darykite tai retindama žindymų skaičių – pirma dieną, o vėliau ir naktį. Tiesa, jog pieno skonį veikia daug eterinių aliejų turintis maistas ir gėrimai.
Turiu defektą – esu be spenelių. Pirmas vaikas nemokėjo žįsti, nors ir kaip kišome. Dviejų rūšių antspeniai irgi negelbėjo. Noriu planuoti antrą vaikelį, bet vien pagalvojus apie tuos spenelius ir laukiančias bėdas, bijau pastoti. Ką turėčiau daryti?
Sunku pakomentuoti tokią situaciją, nes reikėtų įvertinti, ką iš tiesų reiškia „be spenelių“. Jei tai reiškia įdubusius spenelius, tuomet tikrai nereikėtų baimintis, nes yra daug būdų ir be antspenių, kaip padėti vaikeliui suformuoti krūtį žindimui. Jei spenelių iš viso nėra, t.y. nėra net patamsėjimo krūties pabaigoje, tuomet žindymas kažin ar įmanomas. Bet kuriuo atveju, kai spenelių forma neįprasta, verta pasitarti su žindymo specialistu dar nėštumo metu, kaip žindymą padaryti kuo sklandesnį.
Vienerių metukų sūnelį vis dar maitinu savo pienu. Buvau nusprendusi dar pamaitinti, nes maniau, kad mano pienas – kaip savotiškas antibiotikas. Bet nesenai apsilankėme pas pediatrę, ir ji patarė maitinimą nutraukti, kadangi vaikui mano pienas nebėra naudingas, jame jau nebėra jokių svarbių medžiagų, be to, maitinu tik viena krūtimi, nes kitoje jau nebeliko pienuko, o toje, kurioje yra, pienuko užtenka ryte ir vakare. Gydytoja sakė, kaip ir nėra reikalo kankintis, nors man tai tikrai jokia kančia! Sūnus mišinio negeria, dabar net nežinau ką daryti. Pediatrė sakė, kad jam jau išvis nebereikia pienuko, neduoti krūties, o jei ir toliau negers mišinuko, tai nieko ir neduoti, nes jis valgo jogurtus, sūrelius, geria kefyrą, tad jam reikiamų medžiagų pakanka.
Gaila, kad pediatrai dalina tokius patarimus. Ir kartu šaunu, kad mama klauso savo vidinio balso ir intuityviai nori maitinti mažylį savo pienu. Mamos pienas nepraranda savo vertės niekuomet, nesvarbu, ar žindysite dvejus ar trejus metus. Joks pieno mišinys, kad ir kaip gerai išreklamuotas jis būtų, neturi nei trečdalio tiek naudingų medžiagų, kiek jų yra motinos piene. Jei mažylis ima krūtį, o jūs norite jį maitinti, nematau jokių argumentų prieš. Galėčiau tik paskatinti ir pasidžiaugti.
Sūneliui 5 mėnesiai, maitinu jį savo pienu. Ką daryti, jei turiu būtinai išvykti kelioms dienoms, negaliu pasiimti kūdikio kartu, o jis negeria iš buteliuko? Pieno atsargų priruošiau, bet kaip jas suduoti? Iš puoduko ir šaukštelio irgi negeria, spjauna. Kiek laiko užtrunka „repeticijos“, kad paimtų buteliuką? Ar laikyti kūdikį alkaną visą dieną, kad gertų „iš bado“?
Jei laikysite kūdikį alkaną visą dieną, jis greičiausiai tik labai įsirėks ir tikrai nebus nusiteikęs bandymams. Bandyti naujoves reikėtų tuomet, kai kūdikis yra užvalgęs ir gerai nusiteikęs, ne mieguistas. Nėra taisyklių, kiek trunka „repeticijos“ – kiekvienas vaikas individualus. Svarbiausia nuoseklumas ir kantrybė. Greitai ir skubėdama su kūdikiu veikiausiai nesusitarsite.
Ar normalu, kad kūdikis keliasi naktį 6 kartus pažįsti krūtį? Esame pavargę abu. Gal jį iškelti į kitą kambarį miegoti, kad neužuostų manęs? Kokių imtis priemonių, kad valgymai suretėtų?
Taip, normalu, kad kūdikis keliasi 6 kartus pažįsti. Lygiai taip pat normalu, kad jūs pavargstate. Todėl rekomenduojama daugiau pamiegoti dieną – kartu su kūdikiu. Jei iškelsite jį į kitą lovą, gali būti, kad pavargsite dar labiau, nes turėsite keltis iš lovos ir pažindytą mažylį nešti atgal į lovelę, kur jis gali ir atsibusti. Paprastai dažnas žindymas naktį būna laikinas, kuomet mažyliui dygsta dantys arba jis per dieną patiria daug įspūdžių. Jei mažylis daug miega dieną, jis mažiau nori miego naktį – tuomet dažniau ir prabudinėja pažįsti.
Miegame su sūneliu (4 mėn.) vienoje lovoje. Kasnakt miegu įsitempusi, nes bijau nugulti. Žindydama išsiriečiu, kad patogiau paimtų krūtį, bet dėl to labai skauda nugarą. Vyras irgi bijo nugulti leliuką. Kaip išsimiegoti?
Jei nesate apsvaigę nuo alkoholio, tabako ar kitų narkotinių medžiagų, miegate ant vientiso čiužinio, kambarys prieš naktį išvėdinamas, tikimybė užgulti mažylį labai nedidelė. Todėl dėl to įsitempus miegoti tikrai nėra pagrindo. Tačiau jei jūsų lova trims aiškiai per siaura, pamėginkite pristumti prie savo lovos mažylio lovelę ir nuimti vieną lovelės kraštą. Jei lovelės dugnas reguliuojamas, nustatykite jį tokiame aukštyje, kokia yra jūsų lova. Taip vietos padaugės ir visi geriau išsimiegosite.
Atsakė tarptautinės laktacijos konsultantų asociacijos (ILCA) narė, mokyklėlės „Sveika pradžia“ Kauno filialo vadovė Živilė Baltrušaitienė
„Mamos žurnalas“