Kuo vaikutis didyn, tuo mažiau jis nori krūties dieną, o tuo daugiau – naktį

daiva10

Daivos Sirvydienės nuotr.

Sūneliui 1 metai 4 mėnesiai, vis dar maitinu krūtimi. Dieną valgo retai, o naktį – kelis kartus. Nepripažįsta čiulptuko, geria tik iš puoduko, todėl naktį bandau pasiūlyti atsigerti iš puoduko arbatos. Tada labai pyksta ir nurimsta tik gavęs krūtį. Jau greitai pusantrų metų, kaip aš nežinau, kas yra naktinis miegas. Gal galite ką nors patarti?

Pataria Dr. Eglė Markūnienė, gydytoja neonatologė, Kauno medicinos universiteto Neonatologijos klinikos vadovė, medicinos mokslų daktarė

Mamos pastebi tokią tendenciją – kuo vaikutis didyn, tuo mažiau jis nori krūties dieną, o tuo daugiau – naktį. Kodėl?

Sulaukęs metukų, vaikas jau valgo visą šeimos maistą. Taip pat dauguma mažylių metukų amžiaus pradeda patys savarankiškai vaikščioti. Išsiplečia jų pažinimo galimybės. Jie panašūs į mažus tyrinėtojus, atradėjus.

Vaikučiai pažįsta juos supančią aplinką vis labiau, vis daugiau, gyvena tėvų gyvenimo ritmu ir maitinasi kaip suaugę žmonės – tris kartus per dieną rimti patiekalai ir du kartus per dieną apgalvoti savo mitybine verte – užkandžiai. Mamos pienas šio amžiaus vaikams lieka kaip itin vertingas maisto papildas, kuriame yra imunoglobulinų (toliau vaiką saugančių nuo įvairių ligų), organizmą brandinančių veiksnių, fermentų, hormonų ir kt.

Nuo 6 mėnesių pradėjus duoti kūdikiui papildomo maisto, prasideda lėtas atjunkymo procesas.

Po metų, dėl įtemptos veiklos, mažylis pamiršta ar net ir nenori motinos pieno, tačiau vakare, kai jam norisi nurimti prie motinos, labai mielai geria šiltą pienuką iš krūties. Leiskite ta proga paklausti, o mes, suaugusieji, gal irgi mėgstame vakare prieš miegą išgerti šiltos arbatos? Rytą taip pat mėgstame pabudę išgerti arbatos ar kavos puodelį… Vaikutis rytą irgi pasitinka pienelio doze iš mamos krūties. Jis jaučiasi saugus ir ramus, pailsėjęs, gavęs geriausio mastelio ir vėl gali skverbtis į šį nuostabų pasaulį.

Kodėl vaikelis nori valgyti naktį?

Čia nėra vienareikšmio atsakymo. Bazinė nuostata yra ta, jog iki 3 metų didžioji dalis vaikų naktį pabunda ir nori prisiglausti prie tėvo/mamos. Prie to žmogaus, su kuriuo jis jaučiasi saugus.

Nebežindomi pabudę ir kažko ieškantys vaikai turi būti kažkaip nuraminti ir užmigdyti. Daug išradingumo reikia tėvams: panešioti, pasūpuoti, duoti atsigerti šilto pienelio, arbatėlės, duoti čiulptuką ir pan. Žindomiems vaikams nusiraminimas pasiekiamas priglaudus jį prie krūties.

Jei mama tai priima kaip normą ir stengiasi pati labai neišsibudinti, tai šis laikotarpis išgyvenamas gana ramiai, ir motina nesijaučia pervargusi. Jei motinai atrodo, kad vaikas naktį turi miegoti taip pat kaip suaugęs žmogus, o jis to nedaro, ji nerimauja, mano, jog kažkas su ja ar vaiku negerai.

Dar sunkiau, jei motina prie vaiko keliasi, eina į kitą kambario kampą ar net į kitą kambarį, ir tai vyksta kelis kartus per naktį. Be abejo, ją tas labai išvargina. Todėl daugelis vaikų auginimo specialistų pataria, kad vaiko lovelė būtų kaip galima arčiau tėvų lovos, patartina net šeimyninė lova, nors dėl to gausu ir oponentų.

Tėvams patarčiau pabandyti įsivaizduoti ir prisiminti save, labai mažą, pabudusį nuo baisaus sapno, košmaro… Ko gi aš norėčiau? Kaip norėčiau būti paguostas?

Taigi 1-3 kartus mažam vaikui per naktį trumpam pabusti ir, kažkokiomis priemonėmis vėl jam pasijutus saugiam, ramiai užmigti, yra normalu. Jei tie pabudimai baigiasi klyksmais, neįmanoma suraminti, jau reikia ieškoti tokio vaiko elgesio priežasčių. Dažnai gali prabudinėti ir dieną per daug įspūdžių patiriantys ar hiperaktyvūs vaikai. Taigi reikia įdėmiai analizuoti vaikučio elgesį ir daryti taip, kad vaikelis gautų saugumą, ramybę, o ir motina nebūtų nuvargusi ir nusialinusi.

Kuo naudingas naktinis žindymas?

Naktinis žindymas yra svarbus dėl savo išliekančios mitybinės vertės, naktį daugiau išsiskiria augimą skatinančių veiksnių (ne veltui sakoma, vaikai auga miegodami). Be to, motinai toliau slopinama ovuliacija, nes naktinio žindymo metu daugiau išsiskiria prolaktino, o tai padeda retinti tarpus tarp vaikučių gimimo.

Kaip atpratinti nuo naktinio valgymo, jei vaikutis jau ūgtelėjo?

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Jei esame nusistatę vaikui leisti pačiam pasirinkti, kada jam nebereikia motinos pieno, kaip vaikučio organizmą brandinančio papildo, tai jis atjunks pats. Jei mama nusprendžia dirbtinai nujunkyti, reikia tai daryti lėtai ir apgalvotai.

Reikia ilgai ir paprastai vaikučiui aiškinti, kad pienelio mamytę kažkada nebeturės, rodyti didelius vaikus, kurie nebežinda, kiek įmanoma retinti maitinimus dieną, po to nebeduoti krūties rytą, kai galima vaikeliui iš karto pasiūlyti kito maisto, po to ir vakare surasti kitų malonių užmigdymo būdų. Sunkiausia būna naktį, nes miegodamas vaikelis nori gauti tai, kas jam maloniausia. Ir jei jam pasiūlomas žindukas ar arbatėlė, kaip užsiminė savo klausime mamytė, vaikas labai susinervina, išsibudina ir pan. Todėl pasiekus, kad vaikelis užmiega ir pabunda jau be krūties, naktį reikėtų pereiti miegoti į kitą kambarį ar net pas kitus žmones. Kelias dienas tėveliui prireiks aiškinti, kad pienelio nėra, supti ir užmigdyti, pasitelkiant savo išradingumą, kas jam gali padėti užmigti.

Ar naktinį valgymą suretins „iškraustymas“ iš tėvų lovos į lovytę?

Taip, šis metodas gali padėti retinti naktinius maitinimus, tik vėl noriu pabrėžti, kad akimirksniu tai neįvyks. Reikės kantrybės ir ištvermės. Svarbu tik, jei sykį jau pasiryšite, pirmiausia nenuolaidžiaukite sau. Vieną naktį – prie mūsų, kitą – savo lovytėje, ir taip vaikutis nebesupranta, kas vyksta. Reikės atkaklumo savaitę, o gal ir mėnesį, bet jokiu būdu iš jūsų neturi sklisti nuovargis, pyktis, kad vaikas elgiasi ne taip, kaip jūs jam suplanavote… Jūs turite būti ramūs, tvirti, švelnūs ir mylintys.

Gal duoti labai daug valgyti vakare, kad neišalktų naktį?

Vakare galima vaikutį pamaitinti sočiau, tačiau nepavyks prikimšti kaip „kalėdinės žąsies“, kad kristų ir miegotų. Ne dėl alkio vaikučiai pabunda ir ieško paguodos.

Ar duoti naktį gerti vandens ar arbatos?

Nežindomiems vaikams nuraminimui padeda vanduo, arbata ar pienelis. Žindomiems tai atstoja motinos pienas iš krūties. Nėra skirtumo, ar paduosite šalia esančiam vaikui krūtį, ar girdysite arbatėle, tik jei duosite į rankas buteliuką, turėsite keltis ir prižiūrėti, kad su buteliuku vaikas neužmigtų, nes tai pavojinga.

Kodėl kūdikiai labiau valgo naktį, kai jiems dygsta dantys arba šiaip negaluoja?

Dygstant dantims ar sergant, mažyliai gali blogai jaustis. Pabandykite prisiminti, kaip mums, suaugusiems, dygo protiniai dantys? O kaip jautėtės sirgdami? Vaikai, kaip ir mes, suaugusieji, ieško paguodos. Jei vaikelis karščiuoja, dažnesnis žindymas užtikrina reikiamą skysčių kiekį, kad apsisaugotų nuo dehidratacijos (skysčių trūkumo), taip pat gauna didesnę antikūnų dozę, nes vaikui susirgus, motina praryja ir sukvėpuoja jo skleidžiamas bakterijas ar virusus ir pradeda gaminti „apsauginį maistą“.

zindo

Jūratės Čiakienės nuotr. www.fotojurate.lt

Kaip mamai maitintis, jei vaikas beveik visą pieną išgeria naktį – gal prieš miegą išgerti daugiau skysčių, sočiai pavakarieniauti?

Mamos mityba visą dieną turi būti racionali ir suderinta. Gerti reikia tiek, kiek reikalauja troškulys. Būna tokių žmonių, kurie nejaučia troškulio, nors aplinkiniai aiškiai gali matyti skysčio trūkumo požymių: sudžiūvusios lūpos, sausos gleivinės, retas, nemalonaus, aštraus kvapo koncentruotas šlapimas, aštrus prakaito kvapas. Tada reikia gerti tiek, kad šie požymiai išnyktų.

Kada jau normalu, kai kūdikis nevalgęs išmiega nuo vakaro iki ryto? Pagal senesnius vadovėlius, mažyliai jau 4-5 mėnesį naktį turėtų tarp valgymų daryti didesnes pauzes…

Tai priklauso nuo vaiko temperamento, aktyvumo, patirtų įspūdžių, santykio su tėvais bei tėvų tarpusavio santykių ir pan. Net iki 10 metų vaikai naktį pabunda, ieško paguodos, tėvų artumo. Nėra ir negali būti vienodo recepto, nes jei pradėsime pagal gautąjį receptą „dresiruoti“ vaikus, tai tik sukursime jiems rimtų psichologinių problemų. Kiekvienas vaikas, jo poreikiai yra individualūs ir turi būti sprendžiami individualiai. Pats blogiausias dalykas, kai tėvai sako: „Auginu vienodai, o vienas toks, kad net baisu, o kitas nors prie žaizdos dėk…“ Čia ir yra visa problema, kad auginami vienodai….

Mamos rašo, kad dėl naktinio maitinimo vaikeliams sugenda dantys. Ar pažindžius naktį reikia pulti valyti vaikui dantų?

Šioje situacijoje vėl nėra vienareikšmio atsakymo. Švedai įrodė, jog dar neišdygusių dantų emalę gali pakenkti nujagimystės laikotarpiu vaiko girdymas gliukoze, todėl ši praktika, kuri buvo labai gaji sovietiniu laikotarpiu, ligoninėse vis rečiau naudojama. Reikia atsižvelgti į motinos žalingus įpročius, mitybą, ligas, kuriomis sirgo pačioje nėštumo pradžioje, kai formavosi dantukų užuomazgos. Taip pat gali būti ir genetiškai paveldimas nepilnavertis dantų emalis. Vėliau nėštumo metu motinos mityba irgi turi įtakos dantukams formuotis.

Buteliuko arba tiksliau dirbtinio maisto iš buteliuko sukeltas kariesas iš tiesų yra įrodytas. Mišinys yra saldus ir negyvas produktas, jame nėra antikūnų, kurie kovotų su burnoje esančiomis bakterijomis ir sudaro gerą terpę joms daugintis ir ardyti dantukų emalę. Tuo tarpu, jei naktį vaikas valgo motinos pieną, jos turi baktericidinį poveikį.

Odontologų ištyrinėtos atkastos senovės žmonių kaukolės parodė labai taisyklingo sukandimo ir sveikų dantų pavyzdžius. Dėl buteliuko sugenda sukandimas ir dantys natūraliai nebeišsivalo, todėl labai padidėja karieso rizika. Jei dėl motinos pieno gestų vaikų dantys, tai senovėje žmonių su sveikais dantimis iš vis neturėjo likti. Juk vaikai būdavo žindomi iki 3-4 metų. Taigi žindymas pats savaime sugedusių dantukų tikimybės nedidina. Maitinimas naktį iš buteliuko, kai vaikas paliekamas lovoje buteliukas – didina.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: ,

Rekomenduojami video

Vienas atsiliepimas kategorijoje “Kuo vaikutis didyn, tuo mažiau jis nori krūties dieną, o tuo daugiau – naktį”

  1. Mama
    2016/11/25 at 09:37 #

    Visur ovuliacijos slopinimas įvardijamas kaip pliusas. Bet yra ir kita medalio pusė: mamytė mokosi iki 24 metų, tada dirba, kelia kvalifikaciją, kad galėtų normaliai išlaikyti vaiką. Kai ji pagimdo, mamytei jau ir 30. Jei 3 metus žindys vaikutį, kada jai vėl pastoti? O jei iškart nepavyks? O jei planuose 3 vaikai? Žinoma, kiekviena savo vaikučiui nori geriausio, bet nereikia užsiciklinti ties vienu ir puoselėti iki begalybės. Vaikučiui reikia ir broliukų/sesučių, kad ateity neliktų vienas šiame pasaulyje. O dėl šeimyninės lovos, tai man visada toks klausimas kyla: jei vaikas miega su tėvais, kaip tada atsiranda nauja gyvybė :)? Nejaugi viskas vienoje lovoje?…

Palikite atsiliepimą


4 + = dešimt

Kitos temos: