Kai gimus dukrelei laikinai nutraukiau savo karjerą, prisipažinsiu, mane buvo apėmęs dvejopas jausmas. Jaučiau, kad darau tai, ką ir turiu daryti, tačiau silpsta mano profesiniai įgūdžiai.
Motinystė ir karjera – ar tai įmanoma suderinti?
Savo patirtimi dalijasi psichologė Rasa Kučinskienė
Buvimas namuose
Šešerius metus iki gimdymo dirbau valstybės tarnautoja, ir karjera buvo labai svarbi mano gyvenime. Vis tik mano širdis sakė, kad nebūčiau laiminga, palikusi dukrelę ir išėjusi į darbą. Be to, ir finansiškai man labiau apsimokėjo likti namie, negu dirbti ir samdyti auklę.
Po tam tikro laiko aš prisitaikiau prie savo naujojo gyvenimo būdo, ir man patiko stebėti, kaip auga mano kūdikis. Tačiau jutau, kad kažko trūksta. Jaučiau, kad silpsta mano profesiniai įgūdžiai ir nerimavau dėl savo kvalifikacijos, kai nuspręsiu vėl grįžti į darbą.
Ne paslaptis, kad būnant namuose su vaiku atsiranda viena kita valandėlė laisvo laiko. Dauguma mano draugių dirbo ir man buvo sunku susirasti naujų. Aš pradėjau ieškoti, kuo galėčiau užsiimti, būdama namuose su vaiku, kad neprarasčiau savo profesinių įgūdžių ir net įgyčiau naujų. Prisiminiau kažkada pradėtą vokiečių kalbos mokymąsi ir knygas, kurioms vis pritrūkdavo laiko, rinkau tekstus kompiuteriu ir verčiau straipsnius iš anglų kalbos.
Norėčiau tikėti, kad mano asmeninė patirtis gali būti vertinga kitoms moterims – jūsų vaiko gimimas nebūtinai reiškia jūsų karjeros pabaigą.
Nors pasirinkimas, žinoma, priklauso tik nuo jūsų. Niekas negali jūsų priversti rūpintis dar kažkuo, išskyrus šeimą, jeigu jūs to norite. Tai, kas skatino mane tobulinti savo profesinius įgūdžius, buvo mano pažįstamų moterų patirtis, kurios tam tikrą laiką auginusios vaikus, nesėkmingai bandė sugrįžti į darbo rinką, praradusios savo kažkada turėtą kvalifikaciją, ir kurių sugebėjimai nebeatitiko sparčiai besikeičiančių technologinių reikalavimų. Tada prisiekiau sau, kad su manimi taip neatsitiks.
Yra keli dalykai, kurie padeda neatsilikti savo profesinėje srityje. Geras pagalbininkas, būnant namuose su vaiku, yra kompiuteris ir internetas.
Jis ne tik padeda bendrauti su kitomis mamomis, bet ir neprarasti kvalifikacijos. Radus valandėlę laisvo laiko, galima žiūrėti televizijos serialą, tačiau galima tą patį laiką išnaudoti ir produktyviau – skaityti profesinę literatūrą ir aplankyti su savo profesija susijusius internetinius puslapius; svarbu nenutraukti ryšių su kolegomis. Paprašykite, kad jus informuotų apie tai, kas vyksta jūsų organizacijoje ir kviestų į organizacijos metinius susirinkimus. Jeigu yra galimybė, dirbkite ne visą darbo dieną arba jeigu darbo pobūdis leidžia, dirbkite namuose. Jeigu nusprendėte patobulinti tam tikrus savo gebėjimus, užsirašykite į kursus, beje, mokytis galima ir nuotoliniu būdu.
Grįžimas į darbą
Tam tikrą laiką pabuvusi tiesiog mama, aš nusprendžiau grįžti į darbą. Mano pasirinkimą lėmė keli dalykai, vienas jų, aišku, pinigai, tačiau nemažą vaidmenį suvaidino ir tai, kad vaikui paaugus, aš nusprendžiau tęsti savo karjerą.
Bet prieš tai turėjau sau atsakyti į kelis klausimus. Ką pasirinkti: auklę ar darželį? Jei darželį, tai kokį: paprastą ar su tam tikra pakraipa? Nuspręsti padėjo draugų ir pažįstamų patarimai bei finansiniai sumetimai. Pasirinkau paprastą darželį, kurį pati kažkada lankiau. Dar teko spręsti vieną amžiną problemą, kuri kankina visas dirbančias mamas: kaip rasti pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos, kad nenukentėtų nei viena, nei kita.
Kai tekdavo užsibūti darbe, kankindavo kaltės jausmas, kad skiriu per mažai laiko savo dukrelei, kai pasilikdavau namuose, mintys sukdavosi apie darbą. Ne paslaptis, kad namuose moterys turi daugiau pareigų, negu vyrai, o darbe iš moterų reikalaujama tiek pat, kiek ir iš vyrų, neretai tai moterims sukelia pervargimą.
Deja, dar nedaug įstaigų ir organizacijų Lietuvoje vykdo į šeimą orientuotą politiką: sudaro galimybę dirbti ne visą darbo dieną, dirbti lanksčiu grafiku, organizuoja vasaros poilsį dirbančiųjų vaikams ir t.t.
Nusprendusi tęsti karjerą, turėsite atsakyti į dar kelis klausimus: ar toliau tęsti darbą toje pat srityje? Kaip kompensuoti tą laiką, kurį buvote iškritusi? Kaip paaiškinti kelerių metų spragą savo karjeroje?
Proga daryti ryžtingus sprendimus
Po motinystės atostogų galbūt nuspręsite, kad atėjo laikas permainoms. Prisipažinsiu, ši mintis nedavė ramybės ir man. Galbūt jūs dažnai turėdavote dirbti viršvalandžius, vykti į komandiruotes ir dabar manote, kad jums bus sunku suderinti jūsų darbo pobūdį ir šeimą? O galbūt supratote, kad tai, ką darėte anksčiau jums nebepatinka, nes pasikeitė jūsų interesai, arba tiesiog manote, kad savo darbe nebeturite karjeros perspektyvų? Tikiuosi, kad skaitydama šį straipsnį, dar turite laiko apsispręsti, ką norite daryti toliau. Jeigu turite pradėti dirbti nedelsdamos, galite išbandyti laikiną darbą, kuris suteiks tam tikrą pragyvenimo šaltinį ir galimybę laimėti laiko.
Net jeigu nuspręsite tęsti darbą toje pačioje srityje, būsite gerokai nustebusi permainomis, kurios bus įvykusios, kol jūs nedirbote: naujos kompiuterinės programos, nauji teisės aktai, naujos raštvedybos taisyklės. Jeigu išmintingai naudojote savo laiką, būdama namuose ir sekėte permainas savo profesinėje srityje, bus nesunku prisitaikyti prie naujų darbo sąlygų, jei ne, teks gerokai paplušėti ir prašyti kolegų pagalbos.
Kai rašysite savo CV ir dalyvausite personalo atrankos pokalbiuose, neišvengiamai susidursite su problema, kaip paaiškinti tą laiką, kai nedirbote. Karjeros planavimo specialistai pataria nebūtinai laikytis chronologinės tvarkos ir žiūrėti į tai pozityviai: tiesiog pasakykite, ką tuo metu veikėte. Juk buvimas mama taip pat yra darbas.
Klausimai, kuriuos verta apgalvoti, prieš planuojant grįžti į darbą:
Jeigu nuspręsite dirbti visą darbo dieną, kur eis ir ką veiks jūsų vaikai po pamokų?
Ką darysite, jeigu jūsų vaikas susirgs ir negalės eiti į mokyklą?
Ką darysite, jeigu jūsų vaikas susirgs, būdamas mokykloje ir turės grįžti namo?
Ką veiks jūsų vaikai per vasaros atostogas?
Ką jūs darysite, kai vaikams bus atostogos?
Kas vaikui padės ruošti namų darbus?
Kaip jausitės jūs ir jūsų vaikas, kai negalėsite dalyvauti mokyklos šventėse ir tėvų susirinkimuose?
Jeigu turite vyresnių vaikų, kurie gali pasilikti vieni, ar yra tam tikrų taisyklių, kurių jie turi laikytis, kai jūsų nėra namie?
Neišsigąskite, jeigu negalėsite atsakyti į šiuos klausimus tuoj pat:
Paklauskite patarimo kitų dirbančių tėvų.
Išsiaiškinkite, ar jūsų mokykloje yra popamokinė veikla, dienos grupė, etc.
Išsiaiškinkite, kokios kitos yra popamokinės veiklos galimybės jūsų rajone.
Susisiekite su nedirbančiais tėvais, giminaičiais, pažįstamais, iš kurių, esant reikalui, galite tikėtis pagalbos.
„Mamos žurnalas“