Daugumai užsikrėtusiųjų meningokokine infekcija meningitu nesuserga

meningitas

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Meningitas yra viena iš meningokokinės infekcijos klinikinių formų – galvos smegenų dangalų uždegimas. Meningokokinės infekcijos sukėlėjai yra įvairių tipų A, B, C, D, X, Y, Z, W 135 (padermių) bakterijos, pavadintos meningokokais.

Kaip užsikrečiama

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, meningokokinės infekcijos epidemijos pasikartoja kas 10-15 metų. Liga plinta oro lašiniu arba kontaktiniu būdu. Infekcijos šaltinis yra sveiki bakterijų nešiotojai (jie yra patys pavojingiausi) ir ligoniai, sergantys bet kuria meningokokinės infekcijos forma. Galimybė susirgti meningokokine infekcija yra visuotinė, tačiau daugumai užsikrėtusiųjų meningokokine infekcija meningitu nesuserga. Vaikų ir jaunų žmonių kolektyvuose bei gyvenant ankštuose, blogai vėdinamuose butuose susidaro palankios sąlygos bakterijoms plisti lašiniu būdu. Kuo mažesnis vaikas, tuo didesnė rizika susirgti.

Meningitas dažnesnis šaltuoju metų laiku.

Ligos simptomai

Ligos pradžia dažniausiai ūmi, staigi: krečia šaltis, pakyla temperatūra.

Galvos skausmas ir vėmimas. Jie būna įvairaus intensyvumo, dėl to maži vaikai gali būti labai neramūs arba priešingai – vangūs, atsisako valgyti bei gerti.

Temperatūra. Dažniausiai ji labai aukšta, todėl vaikas iš karto pasidaro vangus, nejudrus. Panašūs požymiai yra ir susirgus gripu. Jeigu gripuojančiam vaikui duosime temperatūrą mažinančių vaistų, jis po kurio laiko pasijus geriau, pažvalės. Meningokokinės infekcijos atveju net ir temperatūrą mažinantys vaistai nepalengvina būklės.

Odos bėrimai. Jie atsiranda staiga. Jei vaikui pakilo temperatūra, tėvai turi jį išrengti ir apžiūrėti visą kūnelį. Dažniausiai beria veiduką, ypač skruostus, sėdynę, kojytes. Meningokokinės infekcijos (hemoraginis) bėrimas labai smulkus, mažais ploteliais.

Užleistos ligos atveju ploteliai gali susijungti į dideles grupes. Meningokokinės infekcijos atveju paspaudus bėrimą lieka žymė, maža mėlynė.

Abejojantys dėl ligos tėvai gali prie išbertos vietos prispausti stiklinę permatomu dugnu. Per stiklą matyti, ar pranyko bėrimas. Jei pranyko, vadinasi, tai ne meningokokinė infekcija, jei bėrimas išlieka, reikia sunerimti. Atsiminkite, kad ne kiekvienu atveju kūną būtinai bers.

Keista galvos padėtis. Atkreipkite dėmesį, ar vaikas normaliai laiko galvytę. Jei meningokokinė infekcija sukėlė meningitą, galvoje labai padidėja skysčių spaudimas. Tai dirgina receptorius, ir vaikas instinktyviai lošiasi atgal, riečia prie savęs kojytes, kad tik spaudimas kompensuotųsi.

Kūdikiams, kurių momenėlis dar neužaugęs, ta vieta išsipučia, pulsuoja.

Įtarę meningokokinę infekciją skubiai kvieskite greitąją pagalbą.

Meningokokinė infekcija nėra nepagydoma, jei laiku pradedama gydyti.

Kodėl reikia skubėti

Labai pavojinga gyvybei yra žaibinė meningokokinės infekcijos forma. Nepaprastu greičiu besidauginant bakterijoms, vaiko būklė blogėja žaibiškai – jis tampa vangus, glebus, irzlus arba dejuoja, labai greitai plečiasi bėrimas, susidaro didelės, tamsiai violetinės dėmės, galūnės tampa šaltos ir blyškiai melsvos, ligonis netenka sąmonės, išryškėja veido melsvumas. Žaibinės formos atveju neieškokite jokių vaistų, tik kuo skubiau kvieskite greitąją pagalbą, nes kiekviena minutė – gyvybės kaina.

Ar po ligos vaikas liks protingas?

Meningitas nepažeidžia žmogaus protinio vystymosi, nesukelia paralyžiaus. Nors išsivystęs meningitas gali sukelti sąaugas, abscesus, bet ligos komplikacijos yra kur kas mažesnės nei sergant encefalitu (galvos smegenų uždegimu).

Kaip apsisaugoti

Kol kas dar nepagaminta tokia vakcina, kuri visiškai apsaugotų nuo meningokokinės infekcijos. Mūsų gydymo įstaigose galima pasiskiepyti, bet vakcina veikia ne visų tipų meningokokines bakterijas. Tų, kurios labiausiai paplitusios mūsų krašte, ji neįveikia. Skiepai nuo meningokokinės infekcijos neįtraukti į privalomą vaikų skiepų sąrašą. Visuotinis skiepijimas meningokokine infekcija nerekomenduojamas. Skiepijimai šiuo metu registruotomis Lietuvoje polisacharidinėmis meningokokinėmis vakcinomis labai sumažina riziką susirgti meningokokine infekcija, tačiau šios rizikos visiškai nepašalina.

Todėl saugotis nuo šios klastingos infekcijos reikia budrumu. Kilus bent mažiausiam įtarimui, nelaukti ir kreiptis į gydytoją.

Dar keli faktai

Šiuo metu yra sukurtos vakcinos prieš A, B, C, Y, W135 meningokokų serotipus (padermes). Nuo A, B (labiausiai paplitusi Lietuvoje) ir C padermių galima pasiskiepyti už savo pinigus.

Svarbu meningokokinės infekcijos profilaktikos priemonės – imuniteto stiprinimas: vitaminingas ir visavertis maistas, grūdinimasis, kasdien bent po 2 valandas buvimas gryname ore.

Konsultavo docentas Algimantas Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


6 − = nulis

Kitos temos: