24 mėnesių vaiko raida

24 mėnesiai

2 metų vaikas jau moka vaikščioti ant pirštų galų. Studijos „G foto“ nuotrauka.

Valio, jau dveji metukai! Net sunku patikėti, kad šitas nuovokus, gudrus ir sąmojingas vaikutis vos prieš 24 mėnesius bejėgis gulėjo lopšyje. Tokio pasiekimų pliūpsnio, koks įvyko per pirmuosius 2 metus, daugiau jau nebebus niekados.

Vaikšto pasistiebęs. 2 metų vaikas bėga, lekia, skuodžia ir vis rečiau griūna. Moka nesilaikydamas nueiti 5 žingsnius pasistiebęs. Vieną kartą pašoka vietoje nepargriūdamas, kai kurie jau šokinėja į priekį. Nesilaikydamas 2 sekundes stovi ant vienos kojos. Laikydamasis turėklų užlipa laiptais, ant vienos pakopos pastatydamas abi kojas, o kai kurie jau lipa dėdami po koją ant pakopos. Kai kurie laikydamiesi turėklų bando lipti laiptais žemyn, taip pat pastatydami abi kojas ant vienos pakopos. Spartuoliai moka užlipti kopėčiomis ir nučiuožti žemyn čiuožykla, pradeda važiuoti triratuku, kartais mindami pedalus, kartais atsispirdami į grindis.

Kerpa žirklėmis. Vaikutis mėgsta krapštytis su smulkiais daikčiukais, jei tik duotumėte, žaistų su mažiausiai varžtukais ar sagutėmis. Deja, to daryti nepatariama, nes viena iš žaidimo dalių būtų įsikišti smulkmenėlę į ausį, nosį ar burną. Vaikutis pieštuką laiko pirštais, nebe kumštyje. Pieštuku rėžia plokščią spiralę. Užsuka ir (arba) atsuka buteliuko dangtelį. Užveria bent 3 karoliukus ant standžios virvutės. Mėgdžiodamas netiksliai perlenkia popieriaus lapą. Pastato bokštą iš 6 kaladėlių, mėgdžiodamas – traukinį iš 3 kaladėlių. Kerpa žirklėmis.

Atpažįsta 8 paveikslėlius. Žaisdamas su įvairiais lavinančiais žaislais vaikutis rodo vis daugiau išmoningumo. Į formų lentą ar indą (namuką) įdeda rutuliuką, kai kurie jau ir keturkampę ir trikampę figūrą. Suveria piramidės žiedus pagal dydį. Žino, kur turi būti padėti žaislai ir daiktai. Po vieną verčia knygos puslapius. Parodo atitinkamą paveikslėlį ar nuotrauką iš 8 paveikslėlių, kuriose pavaizduoti žinomi daiktai, žmonės, gyvūnai. Žiūrėdamas į gyvūno nuotrauką, pasako šio gyvūno skleidžiamus garsus. Pažįsta 6 kūno dalis. Tikslingai žaidžia su vandeniu ir smėliu – žino, kad smėliuką reikia kasti, o vandenį – pilti. Patepdamas vieną pusę klijais, klijuoja iškirptas formas ant popieriaus. Mėgsta lopšines, vaikiškus eilėraštukus, daineles su judesiais.

Supranta daugybę žodžių. 2 metų vaikai supranta beveik viską, ir ne tik daiktų pavadinimus. Pavyzdžiui, supranta žodį ,,didelis“ ir „mažas“ (paprašytas ima didesnį ar mažesnį) kamuolį, ,,šaltas“, „šiltas“ –parodo ar įvardina šaltus ir šiltus daiktus. Kai kurie supranta ir žodį „sunkus“, jau atpažįsta 2 judėjimo rūšis paveikslėliuose, pvz., paukštis skrenda, automobilis važiuoja, žuvis plaukia.

Moka atsisakyti. Juokinga ir žavi 2 metų vaikų kalba. Jei mama turi kantrybės, tegul rašo mažylio žodynėlį. Vėliau jo skaitymas sukels daug malonių prisiminimų. Juokinga, bet toks mažas vaikutis jau moka kategoriškai atsisakyti. Jo ,,ne“ yra apgalvotas ir suvoktas. Ištaria pirmą 2 žodžių sakinį (kai kurie 3 žodžių) vaikiška kalba. Įvardina iki 8 daiktų paveikslėliuose, kai kurie ir 2 veiksmus paveikslėliuose. Dainuoja dainų frazes, pakartoja naujus žodžius.

Nori bendrauti su kitais vaikais. 2 metų vaikutis veržiasi į kiemą, o pamatęs vaiką eina prie jos.

Žaidžia su bendraamžiais gaudynių. Spontaniškai rūpinasi lėle ar meškiuku. Bando paguosti, kai kas nors nuliūdęs, padėti, jei kitam blogai. Kai kurie išreiškia jausmus žodžiais. Turi nuosavybės jausmą, saugo savo daiktus nuo kitų. Laikosi suaugusiojo rankos išėjęs iš namų. Demonstruoja nepriklausomumą, verkšlena. Nors sako „ne“, tačiau tėvų paliepimams paklūsta. Būna fiziškai agresyvus, supykęs gali mušti, kasti, brėžti. Šiuo metu pasitaiko daugiau negu bet kada nusivylimo sukeltų įniršio priepuolių.

Išvynioja maistą iš popieriaus. Savarankiškumas tiesiog liejasi per kraštus. Atrodo, 2 metų vaikui ant kaktos parašyta – „aš pats“. Beje, daug ką vaikutis jau atlieka tobulai. Jei anksčiau gerdamas apsiliedavo, tai dabar atsigeria gražiai, dažnai nenulaša nė lašelis. Mažą puodelį vaikas jau gali išlaikyti vienoje rankoje. Savarankiškai valgo iš lėkštės, daugelis jau nebeišdrabsto. Visiškai sukramto maistą.

Gali ypač mėgti tam tikrus patiekalus. Išvynioja maistą iš popieriaus. Skiria valgomą daiktą nuo nevalgomo. Kai mama ar tėtis grįžta su krepšiu, vaikutis skuba jame ieškoti „grobio“ – ko nors skanaus.

Rastą maistą neša į virtuvę, žino, kad duoną reikia dėti į duoninę, o pieną – į šaldytuvą.

Nusišluosto rankas. Vaikutis vis geriau įvaldo higienos įgūdžius, daugumą jau galima išmokyti prašytis ant puoduko. Žino, kad padarius į puoduką, reikia išpilti į klozetą. Paskui – nuleisti vandenį.

Plaunasi ir kartais nusišluosto rankas, nors dar ne visai moka tai daryti. Nusivelka atsegtą striukę, nusiauna atvarstytus batus, užtraukia ir atitraukia didelius užtrauktukus. Kai kurie jau moka apsiauti batus, nusivilkti marškinėlius. Atidaro duris pasukdamas rankeną.

2 metų vaikas – labai juokingas žmogeliukas, kurio žavesiui neįmanoma atsispirti!

24 mėnesių mergaičių vidutinis ūgis – 87,5 cm, o svoris – 12,6 kg. 24 mėnesių berniukų vidutinis ūgis – 89 cm, svoris – 13,1 kg.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


+ 2 = devyni

Kitos temos: