
22 mėnesių vaiko raida. 22 mėnesiai – nuostabus laikas, kai vaikučio protiniai gebėjimai tėvus stebina kiekvieną dieną. Atsikelia ryte, ir jau protingesnis, gudresnis, vikresnis nei buvo vakar!
Draugų nepasigenda. Tėvai stebisi, kad 22 mėnesių gudruolis namie atrodo labai komunikabilus, bet kieme ar vaikų žaidimų aikštelėse glaudžiasi prie mamos, nepuola prie kitų vaikų. Tai normalu. Vaiko iki 2,5 metų tikrasis poreikis yra namų aplinka ir ribotas skaičius jam artimiausių suaugusių žmonių. Lopšelinio amžiaus vaikų grupė nuo darželinukų pirmiausia ir skiriasi tuo, kad joje vaikai ne žaidžia vienas su kitu, o su auklėtojomis: stengiasi į save atkreipti auklėtojų dėmesį, kuo daugiau su jomis bendrauti fiziškai ir emociškai, užimti laisvą vietą ant kelių.
Kalba vis dar labai skirtingai. Vieni jau prapliupo kalbėti, tačiaudaro daug tarimo klaidų. Kai kurie sako telegrafinius sakinius iš dviejų žodžių. Treti tik mokosi pakartoti tėvų pasakytus žodžius ar „kapstosi“ garsažodžių lygyje. Dvejų metų vaiko žodyne yra apie 120–150 žodžių, vaikas kalba 3–4 (o kartais ir daugiau) žodžių sakiniais. Daugelio autorių pateikiami žodyno apimties duomenys – skirtingi.
Tikrai nebūtina skaičiuoti visus vaiko tariamus žodžius, tačiau turite pastebėti, ar vaikas išmoksta naujų žodžių, geba juos kartoti, suprasti.
22 mėnesių vaikui visai nesunku pakartoti ir keisčiausius, ilgiausius žodžius. Taip yra todėl, kad šio amžiaus vaikai dar nesuvokia skirtumo tarp paprasto ir sudėtingo, formuoja asociacijas, susiedamas daiktus su garsais. Sudėtingesni garsai jam gali pasirodyti įdomesni ir patrauklesni, ypač žodžiai, kurie turi ritminę struktūrą. Todėl tokius žodžius, kaip „hipopotamas“, „krokodilas“ jis gali greičiau įsiminti, negu, pavyzdžiui, paprastą žodį – „šuo“.
Buitinis mėgdžiotojas. 22 mėnesių vaikas yra tobulas mėgdžiotojas, todėl nenustebkite, jei išgirsite savo pačių intonacijas, kai vaikas „bars“ ar „guos“ meškiuką. Vaikui nėra nieko smagiau kaip kažką veikti kartu: šluostyti dulkes, minkyti tešlą, džiauti skalbinius. Bet kokia buitinė veikla vysto smulkiąją motoriką, pojūčius ir sensoriką, leidžia pažinti pasaulį ir būti jo dalimi.
Trumpai sutelkia dėmesį. Tėvai pastebi, kad tokio amžiaus vaiką domina begalės veiklų, tačiau dėmesio pakanka trumpam. Tokio amžiaus vaikui jau galima pasiūlyti piešti, dėlioti kaladėles, rengti lėles, statyti bokštus, lipdyti iš modilino, tik atminkite, kad dėmesį vaikas išlaikys iki 15 minučių. Jam svarbiausia yra ne rezultatas, o procesas. Jei duosite gabaliuką modilino, pakaks, jei vaikas pavolios jį rankytėse, pabandys susukti rutuliuką, pauostys, palaižys, – čia jo dėmesys ir pasibaigs.
Jau moka pašokti! 22 mėnesių vaikas jau bando pašokti, bet dar nemoka atsispirti nuo žemės (jo kulkšnių kauliukai dar nesusiformavę, o tai lemia spyruokliuojančių judesių atsiradimą). Idealu, jei galite vaikui sukurti saugią judėjimo erdvę, kad jis galėtų šliaužti, ropoti, pralįsti pro kliūtis (kad ir po stalu), bėgti kaitaliodamas bėgimo tempą, bėgant staigiai sustoti ir apsisukti. Galite kartu ridenti kamuolį vienas kitam, paspirti kamuolį, bandyti pataikyti į plačius vartus. Vaikas jau gali abiem rankomis pagauti mestą kamuolį, jei jis mestas metro atstumu. Motoriką lavina net paprasčiausias dalykas – lipimas laiptais. Tiesa, 22 mėnesių mažylis lipa laiptais tik aukštyn (žemyn mokysis 2,5 metų).
Savarankiškumas. Tai vienas žaviausių vaiko raidos etapų, o išmintingi tėvai suteikia tam galimybių.
Vaikui labai sunku pačiam išlaviruoti šaukštu, kad sriuba patektų į burnytę, apsiauti batukus ar užsimauti kelnes. Tai vaikui didelis darbas, kuriam įveikti jis pasitelkia visą savo intelektą, koordinaciją ir kantrybę. Leiskite vaikui būti savarankiškam tiek, kiek leidžia jo amžius, – padėkite, bet nedarykite visko už jį. Savarankiškumo įgūdžių vystymas – labai prasminga vaiko iki 3 metų ugdomoji veikla. 22 mėnesių vaikas jau gali pats nusiplauti rankytes ir jas nusišluostyti, gerti iš puoduko ir valgyti, nusirengti kai kuriuos drabužius, juos susidėti, pabandyti apsimauti kojines, susitvarkyti savo žaidimo vietą.
Duokite vaikui smulkių užduočių – išmesti šiukšlę į kibirą, atnešti batukus iš koridoriaus, įdėti lėkštę į kriauklę. Leiskite vaikui patirti džiaugsmą kažką atlikti pačiam.
Kartais 22 mėnesių vaiko savarankiškumas atrodo net per didelis – vaikas nenori priimti jokios pagalbos: nei paduoti rankos, lipdamas laiptais, nei būti maitinamas, nei šukuojamas. Tai normali raidos stadija, lieka tik šypsotis į ūsą, pagirti, kai vaikui pavyksta, o savo pagalbos ranką pridėti nepastebimai.
Formuojasi charakteris. Prieš antrąjį gimtadienį išryškėja vaiko charakteris. Ar vaikas yra nutrūktgalvis, ar drovutis? Ar nuolat aktyvus, įsiaudrinęs, ar užsispyręs, tylus, švelnus? Visos pagrindinės žmogiškosios emocijos – atkaklumas, empatija, pyktis, smalsumas, veržlumas, hedonizmas, perfekcionizmas – pradeda ryškėti būtent dabar. Tėvams tenka didelis darbas – padėti vaikui suprasti savo jausmus. Ir, žinoma susitaikyti su tuo, kad vaikas – unikalaus charakterio žmogus, o ne sumažinta tėvų kopija.
Meilumo proveržis. Nuostabiausia, kad šio amžiaus vaikutis jau gerai suvokia meilės kalbą ir moka bei nori ja kalbėti pats. Jis pats ateina apsikabinti, glosto ir bučiuoja tėvus. Lygiai taip pat gali rodyti švelnumą žaisliukams, atsiranda noras miegoti su lėlytėmis, meškiukais, neštis juos į lauką, myluoti.
Vaikas greitai suvokia, kad tokia demonstratyvia meile vynioja apie pirštą tėvus, todėl gali pradėti tuo manipuliuoti – laidyti koketiškus žvilgsnius, apiberti šlapiais bučiniais.
Fiziologija. 22 mėnesių mergaičių vidutinis ūgis – 85,8 cm, o svoris 12,2 kg. 22 mėnesių berniukų vidutinis ūgis – 87,1 cm, svoris – 12,8 kg.
22 mėnesių vaikui jau turėtų būti prasikalę (arba jau tuoj tuoj prasikals) 4 iltiniai dantys. Dabar vaikutis turi 16 dantų.
„Mamos žurnalas“