18 mėnesių vaiko raida

18 mėnesių vaikas

18 mėnesių vaikas

Aštuoniolika mėnesių, o paprasčiau – pusantrų metų – yra didžiulis ankstyvosios vaikystės lūžis. Tai septynmylis žingsnis į priekį raidos keleliu.

Ne eina, o bėga. Dažnai šio amžiaus vaikai ne eina, o bėga.

Taigi Jūsų namuose prasidėjo laikas, kai nuolatos girdėti bumpsėjimai ir juos lydintys verksmai. Mat 1,5 metų bėgikas nuolatos į ką nors atsitrenkia, paslysta, užkliūva. Eidamas vaikas moka nešti didelį kamuolį arba stumti jį kūnu ar kojomis, traukia paskui save už virvutės žaislą, stumdo ir trauko žaislus grindimis.

Vaikšto šaligatvių kraštais. Vaikutis moka daug sudėtingų, apskaičiavimo reikalaujančių veiksmų.

Pavyzdžiui, atbulas ar šonu atsisėda į mažą kėdutę. Suaugusiųjų padedamas ar jau ir savarankiškai nueina mažiausiai 1 metrą šaligatvio kraštu, pastovi ant vienos kojos, prilaikomas už vienos rankos lipa laiptais. Taigi 1,5 metų mažylis yra pusiau cirko akrobatas, pavyzdžiui, pasilenkęs ir atsirėmęs rankomis į priekį, žiūri pro praskėstas kojas.

Spiria kamuolį. Judesių pasaulis atsiveria žaidžiant kamuoliu. Vaikas numeta kamuolį mažiausiai 1 metrą tolyn ir gali pataikyti į taikinį tokiu atstumu, laikydamas kamuolį viena ranka. Mokosi stovėdamas ir nesilaikydamas spirti kamuolį.

Piešia lanką. Lavėja rankų, pirštukų judesiai. Pats paima pieštuką ir paišo popieriuje taškus, brūkšnius, liniją pirmyn ir atgal, kai kurie jau moka nupiešti lanką – apskritimo pradžią.

Kaladėlių, formelių virtuozas. Stato bokštą iš 3–4 kaladėlių, nuima žiedus nuo piramidės ir vėl juos suveria. Įdeda mažiausiai 8 daiktus į dėžutę nė vieno neišimdamas. Įstato 6 apvalius strypelius į formų lentą. Gudriai ieško išeities: jei į mažą dėžutę, kurioje yra žaisliukas, negali įkišti rankos, apverčia ją ir pakrato. Įdeda 3 skirtingo dydžio dėžutes vieną į kitą. Apeina kliūtis norėdamas pasiekti daiktą, poruoja vienodus daiktus, įdeda apvalų ir kvadratinį daiktą į formų dėžutę. Vaikutis vis gudresnis: atpažįsta save veidrodyje, mėgdžioja mirkčiojimą, pažįsta kelias kūno dalis. Nusiima ir užsideda kepurę, nusimauna kojines, padeda rengiant. Vakare, kai laikas maudytis, gali pešte pešti nuo savęs drabužius.

Purvini žaidimai. 1,5 metų vaikas toliau žaidžia „purvinus“ žaidimus – vos pripuolęs prie tešlos, pastos ar dažų, būtinai išsiterlioja. Reaguoja į temperatūros bei skonio pojūčius (šalta–karšta, saldu–rūgštu), kai kurie parodo, kad supranta spalvas ir dydžius (nors nemoka pasakyti, bet jau gali atnešti raudoną kastuvėlį ar mėlyną kaladėlę). Paprašytas atneša daiktus iš kito kambario.

Atpažįsta 4 gyvūnus. Tokio amžiaus vaikas labai pamėgsta knygas. Verčia knygos puslapius, vaidina, kad skaito (burba su intonacija). 1,5 metų vaikų gyvenimo šviesa – šuniukai ir kačiukai. Atpažįsta juos lauke, vejasi, imituoja lojimą ir miaukimą. Knygutėse atpažįsta ir rodo 4 gyvūnų paveikslus, supranta daugumos daiktų pavadinimus.

Anksčiau vaikas irgi vartydavo knygeles, trumpam užmesdavo akį į paveiksliukus, bet knyga buvo daugiau kaip priemonė pirštukams lavinti, vartant lapus. Dabar knyga – jau ne tik žaisliukas, nes vaikas atpažįsta paveikslėlius. Vaikui dar ne visada pavyksta vartyti saugiai, jis gali ir sulamdyti, ir suplėšti, todėl ne laikas duoti šeimos nuotraukų albumus ar brangias enciklopedijas.

Kokias knygas pirkti?Šio amžiaus vaikus užburia žaislinės knygos su langeliais, kutais, erdvinėmis, iškiliomis iliustracijomis. Kalbant apie turinį, geriausia rinktis eiliuotas knygeles, trumpas istorijas su daug pasikartojimų. Vaikams labai patinka dainelės ar istorijos, skatinančios rodyti įvairias kūno dalis.

Jie dar nesugeba ištarti visų žodžių, todėl juda pagal muzikos ritmą, mosuoja rankomis ir pagal tekstą liečia savo nosytę, ausytes.

Kartoja žodžius. Vaikutis daug čiauška, spontaniškai vartoja 10–15 žodžių, pavyzdžiui, mama, tete, baba, ciute (močiutė), selis (senelis), sese, pupa, ausi (ausis), bamba, nosi (nosis), aki (akis), koa (koja), bati (batai), pule (kepurė), pistine (pirštinė), desa (dešra), siuba (sriuba), lele (vaikas), lialialia (muzika), babaaa (nebėra), nio (noriu), nenio (nenoriu), apapa (pakelk) ir t.t. Žodeliais ar garsais vaikas išreiškia norus ir poreikius prie stalo, pasako kai kurių patiekalų pavadinimus (žinoma, savo kalba, kartais tik pirmuosius skiemenis). Sako 1–2 žinomų daiktų pavadinimus, pradeda kartoti pasakytus žodžius, taria garsus kartu su gestais ar rodydamas pirštu. Ištaria garsus čiauškėdamas, „plepa“ žaisdamas. Mėgaujasi savo kalbėjimu. Kai kurie niūniuoja, bando atkartoti dainelių melodijas ir paskutinius žodžių skiemenis.

Kalbėti anksčiau pradeda mergaitės. Kai kurių spartuolių kalboje atsiranda trumpi 2 žodžių sakinukai: „nio niam niam“, „nenio liūle“, „lempa dega“.

Vaikas pradeda suprasti, jei nutinka kas nors neįprasta. Pavyzdžiui, suklūsta, jei pavadinate ką nors ne tuo vardu, arba supypsėjus telefonspynei grįžta ne tėtis, o tarpduryje stovi svetimas žmogus.

Valgo šaukštu. Vaikas jau gana savarankiškas, jei jam leidžiama tokiu būti. Valgo šaukštu, semia maistą šiek tiek išliedamas, geria iš puodelio pats jį laikydamas (gali netyčia išpilti). Pradeda kontroliuoti šlapinimąsi ir tuštinimąsi, jaučiasi nepatogiai padaręs į kelnes, rodo ar sako tai. Pratinimas sėsti ant puodo – individualus, tai dar nėra būtinybė, jei vaikas priešinasi.

Įniršio priepuoliai. 1,5 metų angelėlis kartais tampa velniuku. Blogos nuotaikos ir įniršio priepuoliai prasideda tada, kai vaikui paprieštaraujama, kai ko nors negauna, išgirsta „negalima“. Tada gali griūti ant grindų, spardytis ar daužyti rankomis sienas. Laimei, įniršio priepuoliai greitai baigiasi, po audros – vėl giedra.

Vaikutis mėgdžioja suaugusiųjų elgesį, ypač namų darbus – šluoja, valo dulkes. Kai kurie jau atneša knygutę, norėdami kartu ją žiūrėti, bei padeda tvarkyti žaislus. Tokio amžiaus vaikas jau turi mėgstamus žaislus, su kuriais gali žaisti kasdien (o kai kurių nė nepaliečia). Tokio vaiko dėmesys dar trumpalaikis, sunku ilgai užsiimti ta pačia veikla. Gali susidomėjęs statyti kaladėles, bet vos išgirsta bruzdesį prie durų, bėga pažiūrėti, kas atėjo.

Fiziologija. Naktį miega 10–12 valandų, dieną 1 kartą 1–3 valandas.

18 mėnesių mergaičių vidutinis ūgis – 81,8 cm, o svoris – 11,5 kg. 18 mėnesių berniukų vidutinis ūgis – 83 cm, svoris – 12 kg.

18 mėnesių vaikai skiepijami penkiavalente vakcina (kokliušo, difterijos, stabligės vakcina (DTaP) +B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina (Hib) + Poliomielito vakcina (IPV).

Mityba. Mitybos tema lieka opi – yra daug nevalgių 18 mėnesių vaikų. Vis dėlto daug priklauso nuo tėvų – jau turi būti aiškus mitybos režimas, vaikas turi valgyti ne chaotiškai, kai užsimano, bet laikytis tam tikro grafiko. Jį stenkitės sudaryti, atsižvelgdami į vaiko miegą ir pomėgius. Kiek įmanoma, laikykitės to grafiko. Tokio amžiaus vaikas jau galėtų įprasti valgyti 3 pagrindinius valgymus ir 2 ar 3 nedidelius užkandžius tarpuose.

1,5 m vaikas per dieną turėtų išgerti 120–200 ml pieno. Jei vaikas geria labai daug pieno, o vengia kitų produktų, gali išsivystyti mažakraujystė. Turėtumėte pratinti mažylį prie įvairesnio maisto, galima papildomai skirti polivitaminų. Reikėtų pasitarti su savo pediatru. Jis padės sureguliuoti vaiko maitinimą.

„Mamos žuralas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


aštuoni − 2 =

Kitos temos: