
15 mėnesių vaiko raida. Tėvai mintinai žino, ką turi mokėti daryti kūdikis iki metų, o ką turi mokėti mažylis nuo metų iki dviejų, informacijos trūksta.
Ką moka 15 mėnesių žmogutis
Klausimas – kas ten viduje? – vis svarbesnis. Mažylis aktyviai sukioja, atidaro, uždaro. Kol kas dar nemoka ardyti, bet, patikėkite, išmoks, ir atlikinės žaisliukams „operacijas“. Kol kas bando ardyti tai, kas įmanoma mechaniškai – nuimti lėlės batus, ištraukti kokią mašinos detalę. Vaikui patinka smulkesnius daiktus įdėti į stambesnius, sugeba juos išimti. Puikūs šio amžiaus tarpsnio žaislai – įvairios užsukamos švarios dėžutės nuo mamos kremų, pusryčių dėžutės, į kurias galima sudėti kaladėles ir vėl jas išimti.
Rankos jau puikiai įgudusios, pirštai suima mažiausią trupinį, žolės stiebelį, net plauką! Stebuklingos rankų galios ir didžiulis smalsumas sudaro sprogstamąjį namų griovimo užtaisą. Vaikui viskas rūpi – kas mamos rankinėje, kas stalčiuje, kas pirkinių krepšyje, ir jis jau gali patikrinti! Šio amžiaus vaiko šūkis – trauk daiktus iš lentynų.
Grupuoja daiktus pagal spalvą. Dar nemoka sudėti formų į tam tikras ertmes, bet skirtingų spalvų kaladėles gali sudėti į atskiras krūveles.
Pieštuku brėžia liniją, žinoma, jei duodate pieštukų ir popieriaus…
Labiausiai pasitiki ir bendrauja su tais žmonėmis, su kuriais ilgiausiai būna. Mimika, judesiais, skiemenimis bei trumpais žodžiais išreiškia savo pageidavimus, poreikius.
Kalba vystosi labai individualiai. Vieni tokio amžiaus jau pasako keletą sąmoningų žodžių, nors „nukąsdami“ galūnes, nelabai suprantamai. O kiti ilgai tyli – jie po to pradės kalbėti iš karto vos ne ištisais sakiniais. Tėvams didžiausias uždavinys – išlaukti ir nepradėti nerimauti dėl vaiko kalbos ankščiau laiko. Tik sulaukus 2 metų ir kelių mėnesių susiformuoja vaiko kalbos priebalsinė sistema, tik apie trečiuosius metus vaikas paprastai pradeda kalbėti nesudėtingais „telegrafiniais“ sakiniais, sudarydamas juos pats, ne iš atminties. Tad dėl to, kad Jūsų 15 mėnesių mažylis dar nieko protingo nesako, neverta jaudintis. Vis dėlto, vaiko kalbą skatinti reikia, o geriausiai jis mokosi mėgdžiodamas.
Todėl vaiko kalbai vystytis ypač svarbu, kad suaugusieji kalbėtųsi su juo, kad kalba, kurią jis girdi, būtų taisyklinga ir aiški. Su vaiku kalbėkite parinkdami jam suprantamus žodžius, paprastais sakiniais, bet taisyklingai ir aiškiai. Kalbai vystytis padeda ir įvairūs žaidimai, dainelės, kurias galite dainuoti, žaisti kartu su vaiku, įvairūs čiūčiavimų, mylavimų žaidimai, taip pat žaidimai, skatinantys pažinti savo kūną („Katu, katu, katučių“, „Virė virė košę“), judinant vaiko rankytes, kojytes, pirštelius, sūpuojant. Dainuokite ar deklamuokite paprastus, ritmingus dvieilius ar ketureilius, pasakydami ar išdainuodami vaiko, savo vardą.
Emocijos dar labai nestabilios – vaikutis per dieną gali prapliupti verkti su tikromis ašaromis keliolika kartų, bet tiek pat kartų jis krykštaus iš laimės. Pyktis ir nusivylimas šiame amžiuje trumpalaikis.
Paprastai vaikas tampa emociškai pažeidžiamas, kai jį dirgina neįprastos šviesos, triukšmas, svetimi žmonės, kai jis nepailsėjęs, alkanas. Stebėkite, kokiomis situacijomis vaikas „išsiderina“ ir tampa sunkiai valdomas, ir tokių situacijų venkite. 15 mėnesių vaikui dar negalėsite pasakyti, kad už gerą elgesį jo laukia apdovanojimas, ar kad „mamytė supyks ir nekalbės“.
Fiziologinė raida
Ūgis ir svoris. Augimas gerokai sulėtėja, nes šiuo metu vaiko „augimo jėgos“ nukreiptos į galvos smegenų, stuburo ir periferinę nervų sistemą – susidaro vaiko neurosensorinė sistema. Šio amžiaus vaikas ypač susitelkęs į save, į savo vidinius pojūčius. Mokosi, pažįsta pasaulį stebėdamas, liesdamas, ragaudamas, girdėdamas. Vaiko iki 2 metų intelektas sensomotorinis. Save ir pasaulį jis pažįsta vadovaudamasis tik jutimais. Sakoma, kad šio amžiaus vaikas – tai viena didelė ausis, akis, burna ir lytėjimas kartu sudėjus.
15 mėnesių mergaičių vidutinis ūgis 78,9 cm, svoris – 11 kg, berniukų vidutinis ūgis – 80 cm, svoris – 11,4 kg. Nei ūgio-svorio šuolių, nei didelių nuopuolių nėra ko tikėtis, jei vaikas buvo stambesnis iki metų, toks ir kurį laiką bus (ir atvirkščiai).
Fiziniai gebėjimai. 90 proc. tokio amžiaus vaikų jau vaikšto, tačiau fiziškai tokio amžiaus vaikas dar nedaug skiriasi nuo kūdikio – einant jam dar susipina kojos, bėgantį sumėto ties posūkiu. Atminkite, kad tik dvejų metų vaikas nepargriuvęs jau gali nubėgti 5 metrus, tad 15 mėnesių vaikučiui kol kas rekordas – 2–3 metrai. Kol kas vaikas bėgdamas remiasi visa pėda į žemę, todėl jam vis dar nelengva.
Nebijokite, kad vaikas nukris – tik taip susidaro savisauga, jis geriau pažįsta savo kūną ir jo galimybes.
Laiptais tokio amžiaus vaikutis dar neužlips, bet 1ar 2 pakopas jau gali užsikeberioti.
Žavu stebėti šio amžiaus vaiko bandymus – ką gali mano kūnas? Kiekvieną dieną jis bandys atlikti ką nors naujo, o senuosius įgūdžius sutvirtinti. Jeigu vakar išmoko užlipti ant sofos, tai šiandien užlips 100 kartų, bet dar pabandys užlipti ir ant stalo.
Miegas. Tokio amžiaus vaikutis vis dar gali išmiegoti „visą laikrodį“ (12 valandų) naktinio miego, nors dauguma savo paros miego normą – 13–14 valandų – suskirsto į 10–11 valandų naktinio miego ir 2–3 valandas pietų miego. Dauguma dieną miega vieną kartą, ir tai labai smagus laikas tėvams, kai para staiga įgauna dvi dideles ramybės „duobes“ – naktinį ir rimtą pietų miegą. Naktį toks vaikas miega, kaip yra įpratęs – stebuklingo lūžio vargu ar sulauksite. Jei naktį maitinote, tai ir maitinsite, jei prabudinėdavo, vartydavosi, tai ir vartysis.
Maistas. Vis dar sunkus pereinamasis etapas, kai vaikas gali mažai valgyti, nenorėti siūlomo maisto. Susidaro valgiaraštis iš kelių vaikui patinkančių patiekalų.
Dantys. Tryliktąjį mėnesį vaikui turėjo pradėti kaltis pirmieji krūminiai dantys (vienu metu du apačioje ir du viršuje). Procesas, kol išlenda visa krūminio danties karūna su visais smaigaliukais – ilgas, juolab kad ne visada visi 4 dantys kartu kalasi. Tad 15 mėnesių vis dar yra tų 4 krūminių dantų laikas, naujų dantukų neieškokite.
Skiepai. Nuo 15 iki 16,5 mėnesio laukiakalendorinis skiepas nuo tymų, epideminio parotito (kiaulytės) ir raudonukės.
15 mėnesių laimėjimai:
Eidamas neša daiktus
Dažniausiai tokio amžiaus vaikai jau vaikščioja savarankiškai (savarankiškas vaikščiojimas – kai pats nueina mažiausiai 3 žingsnius). Tačiau jei vaikutis dar nedrįsta eiti pats, turėtų bent nesilaikydamas pastovėti, o pradėti vaikščioti iki 16 mėnesių. Kai kurie tokio amžiaus mažiukai jau eina pakankamai tvirtai, gali neštis kamuolį ar kitą daiktą rankose.
Pritupia ir atsistoja
Pakankamai tvirtai žingsniuojantis vaikutis jau gali nesilaikydamas pasilenkti ir pasiimti tai, ko nori. Ant kelio pasitaikęs viliojantis daiktelis – pavyzdžiui, saldainio popieriukas ar nuorūka, greitai atsiduria smalsuolio rankose. Vaikas prieina, pritupia, pasiima ir eina toliau. Jei kuo ypač susidomi, nesunkiai gali atsisėsti iš stovimos padėties ir žaisti.
Užlipa ant sofos
15 mėnesių vaikas gali nesilaikydamas užlipti ant sofos ir nuo jos nulipti, vėliau ir ant kėdės. Nuo vienos aukštumos jis gali nesunkiai užsiropšti ant kitos – nuo kėdės ant stalo, nuo stalo ant palangės. Tad dabar ypač svarbu saugoti aktyvųjį keliauninką.
Lipa laiptais
Vaikutis pamažu susipažįsta su laiptais ir mokosi užropoti aukštyn įvairiais būdais. Dar nemoka normaliai lipti, ilgai užsibūna ant vieno laiptelio, nes užkėlęs vieną koją, pristato kitą. Kai kurie 15 mėnesių vaikai jau moka bėgti.
Žiūri pro praskėstas kojas
Vaikas kasdien stebisi ir žavisi savo kūno galimybėmis. Elgiasi tarsi cirkininkas – pasilenkęs ir atsirėmęs rankomis į priekį, žiūri pro praskėstas kojas. Šis triukas – didelis žingsnis pirmyn judesių koordinacijos baruose.
Varto knygutę
15 mėnesių vaiko smulkioji rankų motorika jau gerokai pažengusi. Jis jau bando piešti ant popieriaus taškus, brūkšnius, įmeta smulkius daiktus į buteliuką, bando taikyti pagaliuką į skylutę (gali ilgai žaisti su mamos lūpdažiu jį atidarydamas ir uždarydamas), sukioja buteliuko dangtelį (uždėti išmoko anksčiau). Tokio amžiaus vaikutis jau sąmoningai varto knygutę (vartė ir anksčiau, bet mechaniškai, o dabar – susidomėjęs, kas pavaizduota vis kitame puslapyje). Kai kurie vaikai jau veria žiedus ant piramidės.
Laikydamas du daiktus pasiima trečią
Jau seniai vaikas mokėjo abiejose rankose laikyti po daiktą. Bet dabar prasidėjo naujas etapas – laikydamas du daiktus vaikas gali paimti trečią anų dviejų nepaleisdamas. Bando statyti bokštą iš 2 kaladėlių.
Mėgsta purvinus žaidimus
Vaikutis jau labai nuovokus – nesunkiai prisitraukia žaislą už virvutės, rodo pirštu daiktus, deda mažesnį indelį į didesnį. Kai kurie sugeba rasti daiktą, paslėptą po viena iš dviejų dėžučių. Tokio amžiaus vaikai pamėgsta ,,purvinus” žaidimus. Kur purvas, bala, košės dubuo, dantų pastos tūtelė – ten 15 mėnesių vaikas atlėks pirmasis. Jam smagiausia dažyti pirštais, žaisti smėliu, maistu, tapšnoti, minkyti, terlioti. Pradeda reaguoti į ryškias temperatūras – šalta-karšta. Atpažįsta kelis žmones, nepriklausančius šeimai.
Šoka ir bando dainuoti pagal muziką
Dėmesio, 15 mėnesių vaiko kalbos vystymasis gali trumpam sustoti, kol mažylis mokosi vaikščioti. Nors kažko naujo vaiko kalboje neatsiranda, jis akivaizdžiai supranta vis daugiau žodžių. Reaguoja į pagyrimus ir draudimus (nebūtinai paklauso), vykdo prašymus: ateik čia, duok man. Paklaustas ieško žinomo daikto, maisto, puodelio ar buteliuko, parodo ar žiūri į kūno dalis, rodo bent du žinomus daiktus paveikslėliuose, tačiau to turėtų išmokti iki 18-19 mėn. Kai kurie supranta žodį ,,atidaryk” ir vykdo prašymą – atidaro dėžutę.
Vaikai nuo metų daug čiauška, pasakoja be žodžių, bet su išraiškinga intonacija, ritmu. Iki 15 mėnesių vaiko kalboje turėtų būti bent 2 prasmingi žodžiai, o ,,mama” ir ,,tėte” vartojami tikslingai. Tikslingai sako ir fatališką žodelį „ne“. Bando dainuoti pagal muziką. Tačiau kai kurie jau taria daugiau žodžių, tokių vaikų kalboje atsiranda žodžių su 2 skirtingom priebalsėm (pavyzdžiui, „katė“). Norams išreikšti vaikas turi garsų ar garsiažodžių rinkinį.
Pirmieji ožiai
Metų ir vyresni vaikai demonstruoja nepriklausomą elgesį ir aktyviai protestuoja, kai nenori vykdyti prašymo (prasideda sunkus ,,ožių” periodas). Tokio amžiaus mažylių veiksmai impulsyvūs, jie nesugeba suvokti taisyklių, todėl pasitaiko blogos nuotaikos ir įniršio priepuolių. 15 mėnesių vaikas yra nepralenkiamas narcizas ir savimyla. Jis mėgsta nuolat būti matomas ir girdimas suaugusiųjų, trokšta būti šeimos centru.
Mėgdžioja namų ruošos darbus
Vaikutis puikiai mėgdžioja gestus, apkabina ir bučiuoja tėvus, glaudžia lėlę ar mylimą žaisliuką, išmoksta ridenti kamuolį suaugusiajam, žaidžia kamuoliu „imk-duok“, mėgdžioja suaugusiųjų elgesį, pradeda mėgdžioti namų darbus – šluoja, valo dulkes. Kai kurie jau atneša knygutę, norėdami kartu ją žiūrėti, bei padeda tvarkant žaislus. Tokio amžiaus vaikas jau turi mėgstamus žaislus, su kuriais gali žaisti kasdien (o kai kurių nė nepaliečia). Tokio vaiko dėmesys dar trumpalaikis, sunku ilgai užsiimti ta pačia veikla.
Gali susidomėjęs statyti kaladėles, bet vos išgirsta bruzdesį prie durų, bėga pažiūrėti, kas atėjo.
Kas mėnesį vis subtilesnis vaiko humoro jausmas. Mažylis juokiasi iš keistų negąsdinančių dalykų, kvatoja iš tėčio ar mamos maivymosi.
Pats nusiima kepurę ir batus
Vaikas trokšta būti savarankiškas ir nori daug ką daryti pats. Rengiantis padeda savo judesiais, pats nusiauna atsegtus batus, nusiima kepurę. Kai kurie pradeda kontroliuoti šlapinimąsi ir tuštinimąsi, prašosi ant puoduko. Vaikutis jau pats geria iš puodelio, jį laiko, gali prinešti šaukštą prie burnos. Žinoma, maistas išsipila – prasideda nešvaraus valgymo metas ir mamos kantrybės bandymas. Kai kurie jau bando smeigti maistą šakute.
„Mamos žurnalas“
Labai geras staripsnis.. viaks pas mus būtent taip, bet labai nenori atkartoti ko prašai. Pvz rodytia „atia”. Kaikada parodo, kaikada kai prašau nerodo. Na ir tokių panašių dalykų sunku priprašyti mums bus 15 mėn, ar verta sunerimti? Nors šiaip pagal šitą straipsnį dato viską. Laksto jau nuo metukų.