21 mėnesių vaiko raida

2015-03-11 12.01.20

21 mėnesio vaikas

21 mėnuo – ir vėl slenkstis. Liko tik vadinamasis „ketvirtis“ iki 2 metų gimtadienio. Nuostabu, Jūs auginate nebe bejėgį ir naivų žmogeliuką, o gudrų, veržlų, juokingą ir labai labai mielą vaikutį.

Kaip vystosi vaikas

Žengia 3 žingsnius atbulas. 21 mėnesio vaikas gali užsiropšti bet kur ir pasiimti bet ką. Jis lengvai užlipa ir nulipa nuo kėdės. Stovėdamas ir nesilaikydamas spiria kamuolį. Kai kurie jau moka nesilaikydami nueiti 3 žingsnius pasistiebę. Apsižergęs žaislą su ratukais vaikutis džiugiai važinėjasi pasispirdamas kojomis. Gerai bėgioja. Negriūdamas paima žaislą nuo grindų. Kelias minutes gali išbūti atsitūpęs. Gulėdamas ant nugaros persiverčia ir pats atsistoja. 21 mėnesio vaikas moka… eiti atbulas! Tiesa, kol kas žengia tik 3 atbulus žingsnius, bet pabandykite tai padaryti patys, pamatysite, kaip sunku.

Veria karoliuką ant virvutės. Vis stiprėja naujas pomėgis – piešti. Vos pamatęs pieštuką ar flomasterį, čiumpa ir brėžia, nesvarbu – ant sienos, stalo ar ant ,,Mamos žurnalo“. Moka į abi puses brėžti liniją apvaliais galais. Mėgdžiodamas piešia vertikalią ir horizontalią liniją, mėgdžioja braižymą apskritiminiais judesiais. Dažo, piešia „neišeidamas“ iš popieriaus lapo ribų. Smulkioji motorika vis labiau lavėja. Vaikutis veria virvutę į karoliuką, deda į dėžutę degtukus. Mėgdžiodamas netiksliai perlenkia popieriaus lapą.

Bando prisukti prisukamą žaislą. Smalsumas auga nevaldomai. Rūpi viskas – kas spintelėje, dėžutėje, kišenėje? Vaikutis nesunkiai randa daiktą, paslėptą po viena iš 2 dėžučių. Iškrato daiktą iš buteliuko. Įdeda 3 kubelius vieną į kitą. Bando prisukti prisukamą žaislą. Žaidžia su tešla. Tyrinėja spintų ir stalčių turinį, pradeda rūšiuoti daiktus.

Atpažįsta save nuotraukoje. Šio gudruolio neapgausite, 21 mėnesio vaikas išmano daugiau, nei galite tikėtis. Paprašytas parodo keletą aprangos dalių. Pažįsta gyvūnų skleidžiamus garsus (ne tik „au-au“ ir ,,miau-miau“, bet ir „mū“, „kriu“, „cyp-cyp“ ir pan.). Atpažįsta save nuotraukoje. Parodo paveikslėliuose 2 iš 4 žinomų daiktų. Teisingai parodo ar žiūri į savo pilvą (kai kurie pažįsta ir parodo 3 kūno dalis). Vaikas jau gali įvykdyti dvigubą prašymą, pvz., ,,atnešk meškiuką ir padėk ant stalo“.

Mažasis gudruolis supranta, kaip gera vakaroti su mama ir tėčiu, todėl delsia eiti miegoti prašydamas gerti, pasekti pasaką.

Žodyne – vis daugiau žodžių. Tokio amžiaus vaikutis aktyviai vartoja 15–20 žodžių, bet žino jų apie 200. Žodyne atsiranda žodis su 2 skirtingom priebalsėmis, pavyzdžiui, katė, lempa, batai. Paklaustas apie daiktą vaikas jį įvardija, reiškia norus žodžiais. Kol kas tie žodžiai dar vaikiški, „ne tikri“, pavyzdžiui, „am“ (valgyti), „do“ (duok), „ate“ (ačiū) ir t.t. Mamos kaip tik dabar pradeda rašyti nepakartojamą savo vaikų žodžių dienoraštį, kuris taip juokins daugelį metų. Vaikutis pradeda kartoti žodžius. Vartoja paties sukurtus žodžius – „paukščių kalbą“. Mėgdžioja aplinkos garsus. Kai kurie pradeda kalbėti 2–3 žodžių sakinukais, pavyzdžiui, „turiu batą“ arba „čia batai“. Tęsiasi pirmasis klausinėjimo periodas. Vaikas dažnai perklausia pavadinimų daiktų, kuriuos jis mato savo aplinkoje: „Kas čia?“.

Plaunasi rankutes, padeda rengtis. Didelis žingsnis pirmyn žengtas ir savitarnos srityje. Tokio amžiaus vaikutis jau moka šiek tiek pavalgyti – kartais pasmeigia maistą šakute, savarankiškai geria iš puodelio, šaukštu gali suvalgyti dalį maisto iš lėkštės (gali išlaistyti). Po vandens srove trina rankas – plauna.

Vaikutis mėgsta rengtis, autis batukus, ypač ne savus, vyniotis šalikus, mautis kepures, kojines. Kai reikia vaiką aprengti ryte ar į lauką, jis jau padeda savo judesiais – palenkia galvą velkant marškinėlius, pats kiša koją į kelnes ar batus, tvirtai laiko ranką maunant pirštinę. Kartais, jei drabužiai jam nepatinka, gali priešintis.

Pradeda prašytis ant puoduko.
21 mėnesio vaiką jau galima išmokyti tualeto įgūdžių, vadinasi, tokio amžiaus mažylis jau gali prašytis ant puoduko išreikšdamas poreikį į tualetą tuo pačiu žodžiu (pavyzdžiui, „a-a-a“, „si-si“ ar pan.). Vis dėlto, daugybė 21 mėnesio vaikų dar su sauskelnėmis, ir vaikų raidos specialistai nepataria jų nei bausti, nei smerkti už tai, kad sauskelnės pilnos. Normaliai augdami tik 3–3,5 m. berniukai, 2,5–3 m. mergaitės nustoja šlapintis į kelnaites.

Fiziologija. 21 mėnesio mergaičių vidutinis ūgis – 84,8 cm, o svoris – 12 kg. 21 mėnesio berniukų vidutinis ūgis – 86 cm, svoris – 12,6 kg.
21 mėnesių vaikui jau prasikalė arba kalasi 4 iltiniai dantys.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


3 + = septyni

Kitos temos: