
17 mėnesių vaiko raida. Septyniolika mėnesių – tai jau 1 metai ir 5 mėnesiai. Ne už kalnų didelis slenkstis – pusantrų metų sukaktis, kuri yra tokia pat svarbi, kaip suaugusiam žmogui 18-asis gimtadienis.
Supranta daugiau nei gali pasakyti. Nors kalbos „fronte“ lyg ir nieko naujo, tėvai kaip tik šį mėnesį pamini kaip lūžį, po kurio su vaiku jau įmanoma susikalbėti.
Dialogas, žinoma, nelygiavertis – į tėvų tiradą vaikas atsakys tik vienu žodžiu (labai retos išimtys, kai 17 mėnesių vaikas sujungs 2 žodžius). Tačiau dialogas vyksta, o tai svarbiausia. Į klausimą „kur batukai? “ vaikas atsako ne nebyliai juos atnešdamas, o džiugiai šaukdamas „va!“. Vaiko kalboje, kuri primena paukščio čiulbėjimą, girdėti visiškai žmogiškos intonacijos, ir jei intonacijos turėtų nuosakas, tai apie pusę vaiko kalbos būtų liepiamoji… Mažylis puikiai supranta, kad monotoniškas kažko reikalavimas („duok, duok duok, duok“) kažkada ir duoda rezultatų. Toliau bus tik geriau, nes nuo17 mėnesių vaikas pradės kalbėti daug aiškiau ir greičiau: geriau mėgdžios gyvūnus, atkartos aplinkos garsus.
Miego ritualų laikas. Tėvai pastebi, kad maždaug 17 mėnesį pasikeičia miego ritualai ir pats miegas.
Pirmiausia vaikas naktį išmiega geriau – giliau, ramiau. Tie, kurie naktimis be soties valgydavo, dabar pieno nori mažiau, ne tiek muistosi ir vartosi. Vaikas jau puikiai supranta miego ritualus, todėl dabar geras laikas įvesti kažką pasikartojančio – lopšinę ar negudraus eilėraščio deklamavimą. Pasakoms ir istorijoms dar ne laikas, bet galima skaityti ar sekti vien dėl ritualo sukūrimo. Tokio amžiaus vaikai jau be galo nori dalyvauti šeimos gyvenime, todėl nuvaryti miegoti nepavyks, teks išjungti šviesas, patiems lipti lovą ar prigulti šalia. Jei vaikas eina gultis anksti, pakoreguoja ir tėvų miego ritmą. Anksčiau pakakdavo vaiką pasūpuoti, užmigdyti ir paguldyti, o dabar jis nori, kad „migdytis“ eitų visa šeima.
Kodėl gi ne? Puikus metas pelėdoms pabūti vyturiais ir eiti miegoti, pavyzdžiui, 21 valandą. Užtat koks žvalus bus rytas!
Knygų lentyna pilnėja. Anksčiau vaikas irgi vartydavo knygeles, trumpam užmesdavo akį į paveiksliukus, bet knyga buvo daugiau kaip priemonė pirštukams lavintis vartant lapus. Dabar knyga – jau ne tik žaisliukas, nes vaikas atpažįsta paveikslėlius ir įvardija knygoje nupieštus daiktus. Jau galima bandyti skaityti trumputes istorijas, rodant jas paveiksliukuose. Jeigu istoriją skaitote kelintą kartą, vaikas gali iš anksto pasakyti kai kurių herojų vardus arba situacijas. Vaikui dar ne visada pavyksta vartyti saugiai, jis gali ir sulamdyti, ir suplėšti, todėl ne laikas duoti šeimos nuotraukų albumus ar brangias enciklopedijas. Laimei, yra daug knygų storesniais lapais. Jei vaikui įdomu knygos, nebereikės sukti galvos, ką veikti, kai lauke šalta. Jau laikas paruošti vaikui jo knygų lentyną, kur nors žemai, kad jis pats pasiektų knygas ir žurnalus, išsirinktų norimus.
Kokias knygas pirkti?Šio amžiaus vaikus užburia žaislinės knygos su langeliais, kutais, erdvinėmis, iškiliomis iliustracijomis. Kalbant apie turinį, geriausia rinktis eiliuotas knygeles, trumpas istorijas su daug pasikartojimų. Vaikams labai patinka dainelės ar istorijos, skatinančios rodyti įvairias kūno dalis.
Jie dar nesugeba ištarti visų žodžių, todėl juda pagal muzikos ritmą, mosuoja rankomis ir pagal tekstą liečia savo nosytę, ausytes.
Saugumo jausmas. Tėvai pastebi, kad 17 metų vaikas nebereikalauja tiek fizinio kontakto, kad pasijustų saugus.Jam nebereikia tiek daug laiko išbūti ant rankų ar kelių, pakanka matyti mamą ar tėtį, kartkartėmis pajusti akių kontaktą. Nuėjęs į svečius ar kitą svetimą erdvę vaikas jau gali pakankamai toli nutolti nuo tėvų ir vis tiek jausis saugus (net jei tėvai bus kitame kambaryje, ir jis girdės tik jų balsus).
Panašiai vaikas elgiasi ir kieme – jau be baimės atsitolina nuo tėvų, nes žino, kad jie saugo net ir per atstumą. Jei vaikas elgiasi taip, kaip aprašyta, Jums pagyrimas, vadinasi, auginote mažylį pagal prieraišios tėvystės principus, ir jis jaučia saugų prieraišumą. Pasitiki Jumis ir pasauliu.
Vis dar didelė ausis ir didelė burna. Jau rašėme, kad vaikas iki pusantrų metų pasaulį „ima“ juslėmis, ir jį galima pavadinti viena didele ausimi, nosimi ir burna. Atrodo, 100 kartų sakyta, kad negalima visko iš eilės kišti į burną, tačiau pergalės šioje srityje nepasieksite. Atvirkščiai – noras išragauti pasaulį šiuo metu beribis.
Gudrutis namuose. 17 mėnesių vaikas jau yra puikus manipuliatorius ir gudrutis. Jis prisimena įvykius ir jau daro apibendrinimus. Tarkime, kai mama supyksta, reikia bėgti pas tėtį.
Beje, nemokėjimas žodžiais išreikšti norų vaiką priverčia lavinti kūno kalbą. Pamatęs norimą daiktą nepasiekiamoje vietoje, vaikas pasitelks visus neverbalinius įgūdžius, jis gali jus stumti prie lentynos ir rodyti į norimą daiktą, gali stovėti prie lentynos ir trypti kojomis bei rodyti rankomis, gali rodyti nepasitenkinimą ir mosuoti daikto link. Nersis iš kailio, bet galų gale suprasite, ko jam reikia. Tokie „dialogai“ dar kartą patvirtina, kad vaikas jau puikiai moka išsakyti savo norus ir spręsti problemas.
Nepainiokite šio atkaklaus reikalavimo su ožiais. Jei vaikas atkakliai kažko prašo, tai tikrai nereiškia, kad jis maištauja ar elgiasi piktybiškai. Tiesiog jis žino, kad gavęs vieną kartą, gaus visada, tik klausimas – kodėl jūs tai pamiršote?
Dūksta kaip liūtukas. Dabar puikus metas dūkti. Vaikas dar lankstus ir minkštas kaip guminis kamuoliukas, bet jau turi neblogą savisaugos supratimą, o humoro jausmas veržiasi per kraštus. Kutenimai, kilnojimai, supimai ant kojos, ėjimas ristynių – štai ko reikia 17 mėnesių vaikui.Jis judrus, guvus, noriai laipioja ant baldų, ropščiasi ant sūpynių ir čiuožyklų, vejasi, meta kamuolį ar kitą daiktą, bando lipti laiptas.
Šio amžiaus vaikai gali elgtis agresyviai – kandžiotis, braižytis, kibti į plaukus, muštis. Turite sureaguoti į vaiko pyktį, bandyti suprasti, kas sukėlė agresiją, bet agresyvaus elgesio jokiu būdu netoleruoti. Mažylis gali mokėti provokuoti agresyviu elgesiu, nors dar nemoka kalbėti… Pavyzdžiui, jis gali numesti nuo stalo lėkštę, jei nenori valgyti, ir įžūliai žiūrėti jums į akis. Tai, kaip reaguosite, siųs vaikui signalą, kaip apskritai reaguojama į pyktį ir agresiją. Jeigu vaikas kandžiojasi arba mušasi, reaguokite nedelsiant – patraukite vaiką iš įvykio vietos ir pasakykite, kad toks elgesys netinkamas. Labai svarbu neprarasti savitvardos ir NE pasakyti ne isteriškai klykiant, o ramiu šaltu tonu. Nepamirškite, kad vaikai dažniausiai yra šeimos atspindys. Kiekviena šeima turi savo vertybes, tai ir vaikas elgsis pagal jas.
Vienose šeimose skatinamas „pakovojimas už save“, o kitoje – nuolankumas. Tėčiui ir mamai reikėtų pagalvoti, kokias vertybes ir moralines nuostatas norės perteikti vaikui, nes blogai, kai tėvų nuostatos išsiskiria ir visiškai suklaidina vaiką.
Fiziologija. Šio amžiaus vaikas taip sparčiai tobulėja ir vystosi, kad tėvai net užmiršta, kad yra toks dalykas kaip centimetrai, kilogramai, dantys, skiepai ir kalorijos. Iš tiesų, kūniškoje srityje daug permainų nėra.
17 mėnesių mergaičių vidutinis ūgis 80,9 cm, o svoris 11,4 kg. 17 mėnesių berniukų vidutinis ūgis 82 cm, svoris – 11,8 kg.
Pamažu kalasi vis nauji dantys. Nuo 16 mėnesio turėtų pradėti kaltis viršutiniai iltiniai, o 17 mėnesių – apatiniai iltiniai. Jei dantys dygsta pagal numatytą grafiką (kuris nėra jokia konstanta, ir leistina paklaida yra nei daug, nei mažai – pusė metų), tai 17 mėnesių vaikas turėtų turėti 16 dantų: 4 centrinius kandžius (2 viršuje ir 2 apačioje), 4 šoninius kandžius (2+2), 4 krūminius (2+2) ir 4 iltinius (2+2).
Skiepų šį mėnesį nėra, bet 18 mėnesių reikės skiepytis penkiavalente vakcina (kokliušo, difterijos, stabligės vakcina (DTaP) +B tipo Haemophilus influenzae infekcijos vakcina (Hib) + Poliomielito vakcina (IPV). Tad jau galite užsirašyti pas apylinkės gydytoją profilaktiniam patikrinimui ir skiepui.
Miego valandų nepamažėjo, naktį 17 mėnesių vaikas išmiega 11–12 valandų, o dieną 2–3 valandas. Išvis per parą vaikui reikia bent 13–14 valandų miegučio.
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai