Gegužės 19 dieną minima Pasaulinė motinos pieno donorystės diena. Šia proga Kauno klinikų Neonatologijos klinikos personalas ir neišnešiotų naujagimių mamos dėkoja maitinančioms moterims, kurios dalijasi pienu su mažiausiais Kauno klinikų pacientais.
Neonatologijos klinikos vadovė prof. Rasa Tamelienė pažymi, kad Kauno klinikose gydomi neišnešioti naujagimiai maitinami donoriniu motinos pienu. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja neišnešiotiems naujagimiams kaip pirmo pasirinkimo maistą naudoti ne adaptuotą mišinį, o donorinį motinos pieną, jei vaikelio mama neturi jo pakankamai.
„Donorinis motinos pienas padeda neišnešiotiems naujagimiams ypatingai tada, kai mama dėl streso ar kitų priežasčių neturi savo pieno. Remiantis moksliniais duomenimis, motinos pienas naujagimiams sumažina nekrozinio enterokolito, sepsio riziką, padeda augti svoriui, pagerina kardiovaskulines išeitis. Pastebėta, kad jis gali sutrumpinti gulėjimo trukmę Naujagimių intensyvios terapijos skyriuose ir paskatina moteris maitinti krūtimi“, – teigia prof. R. Tamelienė.
Profesorė priduria, kad motinos pieno donorystė parodo neišnešiotų naujagimių tėvų bendrystę, kai vienai mamai trūkstant pieno, jo duoda kita. Tokiu būdu sukuriama tvirta neišnešiotų naujagimių tėvų bendruomenė.
2021 metais daugiausiai pieno – net 120 litrų, paaukojo mama Raminta. Paklausus, kodėl prieš metus moteris nusprendė paaukoti pieno Kauno klinikų Donorinio motinos pieno bankui, ji nedvejodama atsako, kad tai pats geriausias būdas padėti mažiausiems pacientams. „Motinos pienas – tiek maistas, tiek ir vaistas mažiausiems pacientams. Jis padeda vaikučiams augti ir stiprėti“, – šypsosi Raminta.
Jos sūnelis Jonas gimė 24 nėštumo savaitę ir pieno daug nesuvalgė, todėl Raminta, išgirdusi apie galimybę paaukoti pieno, nedvejodama sutiko. „Aš turėjau gana daug pieno, todėl pagalvojau, kad galiu juo pasidalinti su tais vaikučiais, kuriems pieno trūksta, – prisimena ji. – Stengiausi skaityti knygas, žiūrėti filmus, kad išsaugočiau gerą nuotaiką ir tikėjau, kad tokiu būdu mano pienas bus kokybiškesnis bei įkvėps vilties mažiausiems.“
Birželį Ramintos berniukas švęs pirmąjį gimtadienį. „Šiuo metu Jonas auga stiprus, sveikas ir labai aktyvus, – sako mama. – Raginu ir kitas mamas nebijoti bei paaukoti pieno tiems, kam labiausiai jo reikia.“
Kita mama – Viktorija, kurios sūnelis Timūras šiuo metu gydomas Neonatologijos klinikoje, paaukojo 25 litrus pieno. „Mano sūnelis gimė per anksti. Jam išvydus pasaulį, aš pieno neturėjau keturias paras, todėl berniuką maitino kitų mamų paaukotu pienu, – prisimena moteris. – Vėliau man pieno atsirado daug, todėl nusprendžiau likutį, kurio nesuvalgo Timūras, paaukoti. Žinau, kad tokiu būdu padėjau kitiems neišnešiotiems naujagimiams ir atsidėkojau mamoms, kurios padėjo mums, kai labiausiai to reikėjo.“
„Pieno donorėmis gali tapti visos mamos, kurios turi perteklinio motinos pieno, užpildžiusios specialią anketą ir patikrintos dėl infekcinių ligų, – pažymi gydytoja neonatologė Vilma Ivanauskienė. – Paaukotas pienas yra saugus, nes visos mamos ir jų pienas atidžiai tikrinamas. Raginame mamas nebijoti ir paaukoti pieno mažiausiems klinikos pacientams.“
Kauno klinikose Donorinis motinos pieno bankas atidarytas 2016 metais. Per šešerius metus čia pieno paaukojo jau 325 motinos pieno donorės. Iš viso surinkta beveik 4 tūkstančiai litrų pieno, o juo pamaitinta beveik 3 tūkstančiai naujagimių.
Kauno klinikų informacija