Septintasis mėnuo. Lurda-2005

Lurda

Lurda

Redakcijos dukrytei Lurdai Skrabulytei jau septyni mėnesiai. Mergaitė gimė 2004 metų gruodžio 6 dieną, svėrė 3 746 g, buvo 54 cm ūgio. Lurdos mama – 27 metų Dainora – dirba šiuolaikinių technologijų dėstytoja Vilniaus Gabijos gimnazijoje. Lurdos tėvelis – 28 metų Simonas – dailininkas tapytojas.

Svarbiausi septintojo mėnesio įvykiai:

Per pastarąsias keturias savaites mergytė nepriaugo nė gramo, tačiau nei mama, nei gydytoja dėl to nesijaudina – Lurda apvalutė, svorio jai tikrai pakanka.

Lurdos ūgis – 72 centimetrai, kaip ir praėjusį mėnesį.

Šį mėnesį Lurda pirmą kartą rimčiau susirgo, jai buvo pakilusi temperatūra ir skaudėjo gerklytę.

Apėmusios dantų dygimo nuotaikos, dėl to nakties miegelis neramesnis.

Išgąsdino tėvelius, kad neteisingai ropoja – teko kreiptis į masažistę.

Atšventė pirmąsias Jonines.

Pabuvojo menininkų stovykloje Utenos rajone, Bikuškio dvare, kur jos tėtis Simonas tapė paveikslus, o mama Dainora kartu su kitomis mamomis „ganė“ mažylius.

O dabar apie visa tai papasakosime plačiau.

Tuo tuoj dantys

Lurdos nuotaikos šį mėnesį nepastovios. Vieną savaitę ji būna linksma, gerai nusiteikusi, o kitą – nepatenkinta, irzli. Vis pagriebusi kokį daiktą kiša į burnytę, kramto, ir pravirksta užsigavusi. Tėvai niekaip nesulaukia pirmojo dantuko, nors Lurdos dantenos jau pabalusios, kietos. Ir nakties miegas pasidarė neramesnis. Anksčiau mama Dainora keldavosi tik vieną kartą per naktį pamaitinti, o dabar jau du kartus mažiausiai. Lurda pradėjo naktimis vartytis. Kviečia mamą, kad ją apverstų į patogesnę padėtį, apklostytų.

Pirmąkart buvo pakilusi temperatūra

Dygstantiems dantukams gydytoja „suvertė kaltę“ ir dėl pirmą kartą gyvenime pakilusios temperatūros. Lurda augo kaip tikra sveikuolė, tik kartą buvo nesmarkiai suslogavusi. O praėjusį mėnesį mama pastebėjo, kad dukrytė karšta, nerami. Lurda įpratusi labai gražiai užmigti – pati delniukais užsidengia akis ir užsimigdo. Susirgus elgesys pasikeitė: prieš miegą mergytė pasidarė pikta, net urgzdavo. Nebeliko to auksinio vaiko, prie kokio tėveliai buvo įpratę. Termometras rodė 38. Išsigandusi Dainora nieko nelaukė ir kreipėsi į gydytoją. Nors iš pradžių gydytoja ir manė, kad neaukšta temperatūra pakilo dėl dantų, tačiau po keleto dienų pradėjo tekėti nosis, paraudo gerklytė. Pasikalbėjusi su draugėmis, kurios irgi augina kūdikius, Dainora sužinojo, kad jų vaikai ir pačios mamos taip pat serga sloga. Matyt, užsikrėtė vieni nuo kitų. Draugės juokais šią ligą praminė „mamų ir dukryčių virusu“, nes visos augina mergytes. Tačiau po keleto dienų sloga susirgo ir Lurdos tėtis Simonas, tad ligos pavadinimas nebeatitiko tiesos.

„Pajutau savo kailiu, kaip nesmagu, kai kūdikis serga, – sakė Dainora, – sutrinka visas dienos grafikas. Kol Lurda buvo sveika, mes beveik gyvendavome lauke. Ją lauke pamaitindavau, lauke ir miegodavo. Mūsų bute vasarą labai karšta, tad vos nukrito temperatūra, vėl išsiruošėme į lauką. Tačiau dar neišsveikusiam vaikui viskas negerai. Jokio smagumo, norisi greičiau pareiti namo, juo labiau, kad ir pati jaučiausi labai blogai, skaudėjo gerklę. Abi su Lurda infekciją gydėmės taip pat: vaikiškais gydytojos skirtais lašiukais. Kadangi maitinu krūtimi, antibiotikų negaliu vartoti, lieka tik liaudiška medicina ir homeopatiniai vaistai“.

Judėjimo laimėjimai

Šliaužti Lurda išmoko jau praėjusį mėnesį, o dabar atsistoja ant keturių ir siūbuoja, bet ropoja dar retokai. Kai nori ką nors pasiekti, ji gulasi ant grindų ir šliaužia, nes taip judėti išeina greičiau. Tėvai pastebėjo, kad Lurda spiriasi tik kaire koja, dešinė „tinginiauja“. Anksčiau į tai niekas neatkreipė dėmesio, nors profilaktiškai mergytę apžiūrėjo neurologas ir ortopedas.

„Nežinau, kodėl gydytojai taip mėgsta gąsdinti mamas, dar nežinodami galutinių rezultatų. Kai nuėjome pasikonsultuoti dėl tinginiaujančios Lurdos kojytės, gydytojams iš karto kilo įtarimų, gal kas negerai su vaiko smegenimis. Galvos tyrimų rezultatų teko laukti savaitę, visą tą laiką labai nervinausi, prisigalvojau pačių blogiausių dalykų. Juk visos kūdikių mamos labai jautrios. O paaiškėjo, kad su galvyte viskas gerai, tik vienos kojos kiek didesnis raumenukų tonusas. Matyt, ši problema likusi nuo nėštumo laikų, nes mano pilvas buvo mažas, kūdikis gana didelis, Lurda pilvelyje gulėjo užspaudusi vieną kojytę.

Dėl to ir dabar ji mėgsta pasukti į šoną pėdutę, kaip buvo pilve. Rekomendavo lankyti masažą. Masažistė, dirbusi su daugybe kūdikių, mus nuramino, kad po viso kurso kojytė tikrai atsistatys.“

Kol kas Lurdą specialistė masažavo tik porą kartų (vėliau mergytė pasigavo infekciją ir susirgo). Pirmojo seanso metu teko parodyti daug žaisliukų ir kalbinti mergaytę, kad ji apsiprastų liečiama svetimo žmogaus. Paprastai svetimus Lurda prisileidžia labai nenoriai. Bet antrą kartą viskas sekėsi jau gana sklandžiai. Masažistė mamai parodė, kaip galima masažuoti kojytę namuose.

Lurdos emocijos

Mergytė pasidarė labai judri. Viskas ją domina, balsu išreiškia visas emocijas. Atrodo, kad ji kalba, tik be žodžių. Dainora sako: „Kol neturėjau vaikų, stebėdavausi, kaip mamos supranta iš vaiko verksmo, kada jis alkanas, kada jam šalta. Dabar pati viską galiu suprasti iš Lurdos gugavimų ir spygavimų. Labiausiai ji krykščia, kai einame namo, aš nešu Lurdą ant rankų, o tėtis iš paskos laiptais neša vežimą. Kai pro turėklų tarpą pamato pasirodžiusią tėčio galvą, Lurda būna tokia patenkinta, tarsi su tėčiu žaistų slėpynių.

Tėčio kompanija

Mama džiaugiasi, kad be jokių problemų Lurdą gali palikti keletui valandų su tėčiu, kai reikia sutvarkyti kokius reikalus.

Šeima net nusprendė, jog nuo rudens Simonas išeis teisėtų vaiko auginimo atostogų. Dainora jau pasiilgo darbo mokykloje (ji dėstė šiuolaikines technologijas Gabijos gimnazijoje), tuo labiau kad darbo krūvis nebuvo labai didelis, tris dienas per savaitę.

O dailininkas Simonas dirbo puse etato Čiurlionio menų gimnazijoje. „Neverčiau Simo eiti atostogų, tiesiog galvodami apie ateitį, abu nusprendėme, kad jam pasiimti atostogas būtų paprasčiau“, – sako Lurdos mama. Ji nori išeiti į darbą ir dėl to, kad dukrytė daugiau laiko pabūtų su tėčiu. Žinoma, dabar Lurda labiausiai prisirišusi prie mamos, bet praplėsti bendravimo ratą bus į naudą ir mamai, ir dukrai.

Lurda – visur kartu

Dainora sako, kad visus reikalus ir pramogas ji organizuoja kartu su Lurda, nes niekam iš svetimų vaiko dar nepaliko nei valandėlei. Ir į parduotuvę, ir į svečius jos keliauja kartu, Lurdai patinka važiuoti automobiliu. Vieną dieną, kai Dainora jautėsi blogai, abi nekėlė kojos iš namų, ir diena buvo labai ilga. Namuose yra įdomių vietelių, deja, ten neleidžiama eiti – pavyzdžiui, prie gėlių vazonų, siurblio ar televizoriaus. Toje „saugioje zonoje“, kur Lurdai leidžiama būti, jau neįdomu. Baisiausia, kad ji jau atrado bute esančius laiptus ir labai jais susidomėjo. Vienąkart mama rado ją ant trečio laiptelio padėjusią rankytes ir jau besistojančią. Matyt, greitai reikės galvoti apie vartelius į antrą aukštą, kol Lurda išmoks pati saugiai užlipti laiptais.

„Man atrodo, kad kiekvieną rytą Lurda prabunda vis protingesniu žvilgsniu, kakliuką vis tiesia: kas naujo, ką dar pamatysiu?

Ypač jautriai reaguoja į garsus. Bet koks trakštelėjimas ją priverčia suklusti. Lurdai patinka „Yamahos“ muzikos mokyklos pamokėlės kūdikiams, kurias ji lanko kartu su mama. Ypač patinka, kai mama dainuoja lopšines. Po vasaros atostogų ji būtinai tęs muzikos pamokas.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


du − 2 =

Kitos temos: