Kai Gerda prabilo, iškart supliuško išankstinis pokalbio planas. Buvome sugalvoję trumpai pristatyti nėščiųjų trenerę, o tada dėstyti jos patarimus. Tačiau Gerda mus užbūrė savo energija ir įdomiu pasakojimu.
Tad pristatome naują planą: dabar skaitykite interviu su pašėlusia mama Gerda Danylaite. Kituose x tekstų rasite Gerdos patarimus, kaip sportuoti laukiantis, pasiruošti gimdymui ir atsigauti po jo.
Kelias iki šio pokalbio
Gerda pokalbio metu buvo 2 metų Danielės mama, o kai skaitysite šį straipsnį, ji jau sūpuos ir antrą dukrytę.
Nuo 14 metų Gerda buvo šokėja (šoko net ugnies šokius), vėliau tapo šokių, paskui aerobikos trenere. Būdama 22 metų Gerda jau tapo vyriausiąja – ne amžiumi, o kompetencija – trenere didžiausiame Baltijos šalyse sporto klube „VS-fitness Kaunas“. Dirbdama sporto klube, Gerda įgavo vadybinės patirties ir dar giliau nėrė į korekcinio treniravimo platybes. Dabar Gerda yra nėščiųjų ir gimdyvių sertifikuota korekcinio treniravimo specialistė ir projekto mastermama.lt įkūrėja. Kas yra korekcinis treniravimas? Tai treniruotės, kurių metu stiprinami giluminiai kūno raumenys, apjungiančios fizinius pratimus, kvėpavimą bei psichologiją.
Nėščiųjų sportas – tai ištisas mokslas
Kelias į korekcinį nėščiųjų sportą Gerdai nusitiesė natūraliai – kai pati pradėjo lauktis. Pirmiausia ji pajuto, kad jai nepakanka įprastų nėščiųjų mankštų, kurios apsiribodavo rankų ar kojų pakėlimais. Kad ji gali (ir nori) daryti daug daugiau. O jeigu gali ji, kodėl negalėtų taip mankštintis ir kitos?
Moteris pasakoja: „Kai pradėjau lauktis, pajutau, kad man vis dar trūksta žinių apie sportą ir apskritai judėjimą nėštumo metu. Atrodo, patirties turėjau daug, juk vedžiau korekcines treniruotes jau kelerius metus, tačiau laukiantis viskas pasikeičia. O informacijos, kaip sportuoti laukiantis, deja, labai nedaug. Treneriai mažai ką žino, straipsniai apie tai – padriki. Nutariau baigti mokslus apie tai, susiradau dvi programas Amerikoje.
Viena šių programų aprėpė nėščiosios kūno mechaniką, laikyseną, pasiruošimą gimdymui, kvėpavimą, funkcionalų sportą. Kitoje programoje mokiausi apie nėščios moters korpusą, diastazės prevencijos ir pilvo sienos stiprinimo metodus ir dubens dugną.
Panėriau į visai kitas gilumas. Jei anksčiau daug mokiausi apie išorines žmogaus kūno funkcijas, dabar nirau į vidų. Teko išmokti, kaip ką įtraukti ar įtempti, užsimerkus pajusti, paskui atsipalaiduoti, susieti tas įtampas su kvėpavimu ir t.t. Svarbiausia, tai buvo holistinis požiūris į nėštukės kūną, daug psichologijos. Tai visai kita sritis, kuri man atvėrė akis, jog nėštukės gali daugiau, nei manoma, o nugaros skausmas neturi būti „norma“.
Ši nauja metodika leidžia nėštukėms sportuoti net ir tuo atveju, jeigu yra nėštumo komplikacijų. Anksčiau būdavo aišku – jei spazmuoja gimda, sutrumpėjęs kaklelis ar žemai prisitvirtinusi placenta, su sportu reikia baigti. Dabar dirbu net su tomis besilaukiančiomis moterimis, kurioms skirtas tausojantis režimas, – atliekame kvėpavimo pratimus ir stipriname korpusą, dubens dugną. Ir ką sau manote – nors tokioms moterims pasakoma, kad jos neišnešios ilgiau nei 37 savaites, sportuodamos pagal naująją metodiką, jos išnešioja visą terminą“.
Dabar Gerda veda užsiėmimus moterims, kurioms kietėja gimda, žemai prisitvirtinusi placenta, sutrumpėjęs gimdos kaklelis. Žinoma, šių nėštukių sportas visiškai skiriasi nuo tų, kurių nėštumas sklandus. Pratimai yra gulimoje padėtyje, labai saugūs ir tikrai mažiau pavojingi, nei užuolaidų kabinimas ar viršutinių virtuvės spintelių tvarkymas.
Besilaukianti trenerė
Gerda vedė treniruotes nėštukėms iki pat savo pačios gimdymo. Šeštadienį ji dar vedė treniruotę, o sekmadienį pagimdė. Po gimdymo į trenerės darbą grįžo po 3 mėnesių. Beje, Gerdai pasitvirtino, kad sportininkės sunkiau gimdo.
„Dabar, kai laukiuosi antrą kartą, turiu su kuo palyginti ir suprantu, kad pirmojo nėštumo metu nebuvau visai atsipalaidavusi. Nors dabar mano pilvas labai didelis, nesijaučiu sunki, man lengva ir fiziškai, ir emociškai, nes žinau, ko tikėtis, žinau, kas vyksta su mano kūnu. Nebėra baimių. Per pirmą gimdymą patyriau tarpvietės plyšimą ir kirpimą, nes buvau įsitempusi, ir labai labai treniruota. Kitaip tariant, dubens dugno raumenys buvo pertempti, o gimdymo metu reikia sąmoningai gebėti juos atpalaiduoti. Taip, buvau su gražiu pilvo presu prieš nėštumą, bet dar mažai išmaniau apie giluminių raumenų treniravimą. Be to, nėščiųjų sporte daug svarbiau yra išmokti atsipalaiduoti, nei įsitempti, įsiklausyti į savo kūną, o ne stiprinti raumenis. Aš to dar nebuvau perpratusi. Užtat antrojo nėštumo metu korekciniu treniravimu ruošiau savo kūną gimdymui bei atsigavimui ir tikiu, kad šis gimdymas bus lengvesnis“.
Motyvacija – neramus kūdikis
Po gimdymo Gerda žingsniavo toliau – sukūrė savo verslą, kuris apima konsultacijas, treniruotes, mokymus, ir pavadino jį mastermama.lt.
Didžiausias variklis Gerdai buvo tai, jog dukra gimė labai nerami. Iki šiol Gerdos pažįstami žmonės klausia – kaip įmanoma kažką padaryti, kai kūdikis nemiega nei dieną, nei naktį, o tik ištisai verkia?
Danielės neramumo priežasties neatrado joks gydytojas, nors bene metus tęsėsi lakstymas pas specialistus, tyrimai. Visada atsakymas būdavo – vaikas sveikas, jis tokiu būdu išreiškia save.
Paradoksas, bet ši „bėda“ tapo laimingu bilietu. „Atsirado motyvacija kažką padaryti ir dėl savęs, atsitraukti į šoną nuo vaiko. Mano metodikoje yra toks punktas – vaikas neturi būti mamos ašimi. Tai ne visada įmanoma, sutinku. Tačiau atminkime tai, kad nuo senovės vaikus augindavo visa šeima, net gentis. Mamai padėdavo daugybė artimųjų. Dabar gyvename vieni nuo kitų atsiskyrę, seneliai gyvena kituose miestuose, ir vaikas tampa motinos gyvenimo ašimi daugybei metų. Kai gimė Danielė, į jos auginimą panėrėme kartu su vyru Tomu, be to, visada šalia buvo mano mama. Jie suprato mano norą išreikšti save, išeiti iš namų. Tad visą savo laisvą laiką skirdavau treniruotėms, mokslams, žinioms ir kūrybai. Pramogos ir ilgesnis poilsis vis dėlto liko antrame plane, auginau du kūdikius: Danielę ir mamoms skirtą treniruočių platformą mastermama.lt.
Juolab kad mano išėjimas iš namų nebūdavo skirtas išgerti kavos puodelį, o savirealizacijai, kas man buvo nėščiųjų treniravimas. Režimas buvo labai griežtas, mano mama pasiimdavo laisvadienius, visi 3 turėjome Danielės priežiūros kalendorius, keisdavomės kas 2 valandas, juolab kad ją pati maitinau. Vidinė kova vyko, ne vieną kartą teko nubraukti ašarą, nes vesdama treniruotę žinojau, kad mano dukra tuo metu verkia ne ant mano rankų“, – pasakoja Gerda.
Moteris sutinka, kad be pagalbos nebūtų įmanoma laukiantis ir tik ką pagimdžius baigti mokslų, įsukti verslo, aktyviai dirbti. Gerdos vyras turėjo darbą nuo 9 iki 18 val., bet vis tiek rasdavo būdų, kaip darbo metu parvažiuoti namo padėti žmonai, vakarais perimdavo vaiką, išplaudavo indus ir pagamindavo maistą, lygiai su žmona keldavosi naktimis.
Trumpai tariant, visko paslaptis yra bendruomenė ir pagalba bei asmeninis užsispyrimas suteikti pasauliui daugiau žinių ir naudos.
Kas yra mastermama
Tai platforma, kurioje vyksta nėščiųjų ir pogimdyvių treniravimo kursai. Treniruotės, paskaitos, fizinis kūno testavimas, konsultacijos su Gerda, praktiniai patarimai ruošiantis gimdymui, susitikimai su kitais specialistais.
„Visos temos apie moters kūną. Juk apie naujagimius yra begalės informacijos, tik spėk mokytis, o moters fiziologija lieka kampe. Būsima mama prioritetų sąraše iškelia vežimėlio paieškas, investuoja į daiktus, kurių vėliau vis dėlto neprireikia, tačiau mažai investuoja į tai, kas iš tikrųjų atneša tikrąją laimę, – sveikatą. Sveikame kūne moteris augina sveiką vaiką ir gali būti laiminga. Gražus vežimėlis atneš trumpalaikę laimę, o sveikas kūnas – ilgalaikę laimę, tad mano linkėjimas mamoms – investuoti į tai, kas yra amžina, o ne paviršutiniška“, – sako nėščiųjų trenerė.
Neštukė daro špagatą
Per fotosesiją studijoje „Foto mamos“ Gerda išdarinėjo įvairiausius triukus – šuoliukus, špagatus ir stovėjo ant galvos. Tuo metu nėštumas buvo 35 savaitės. „Būtinai parašykite, kad aš taip dariau, nes esu trenerė, tai darau kiekvieną dieną nuo 18 metų. Tai mano gyvenimo būdas. Nėštumo metu reikia mankštintis taip, kad kūnas nejaustų streso. Man nekelia streso, kai iškeliu koją virš galvos ar atsistoju ant galvos. Tai nekelia streso daugybei jogos specialisčių, kurios nėštumo metu sėkmingai stovi ant galvos. Tačiau paprastai moteriai tokie triukai būtų didelis stresas, todėl jokiu būdu nebandykite atkartoti šių pratimų. Viską, ką veikėte iki nėštumo, galite daryti ir besilaukdama, tik labai korektiškai.
Neila Ramoškienė
Nuotraukos Foto Mamos
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai