Pogimdyminis periodas – 45 svarbios dienos

pogimdyminis

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

„Su manimi kas bus tas bus, viską iškęsiu. Svarbu, kad tik vaikeliui viskas būtų gerai“, – tai klasikinė mintis, ateinanti kiekvienai moteriai tuoj po gimdymo.

Teisybė, Jūsų kadencija baigėsi, prasidėjo mažojo žmogelio karaliavimo laikas.

Tačiau pirmą mėnesį po gimdymo gydytojai primygtinai prašo: pasirūpinkite ne tik vaikučiu, bet ir savimi. Net 45 dienas po gimdymo moteris oficialiai dar laikoma gimdyve. Jos sveikata dar labai trapi.

Apie pogimdyminį periodą kalbamės su Kauno II klinikinės ligoninės akušerinio skyriaus vyriausiąja akušere Ilona Joneliūniene ir akušeriu ginekologu Kazimieru Kalvinsku.

Gimdos revizija

Skruostais teka džiaugsmo ašaros, tik ką gimęs vaikutis jau guli ant pilvo, tėtis tuoj nukirps virkštelę. Pakylėta akimirka, tačiau po jos dar laukia daug fiziologinių darbų. Nukirpus virkštelę gimsta placenta. Gydytojai kruopščiai ją apžiūri. Jei mato, kad placentoje trūksta kad ir mažiausių gabaliukų, kad ji ne vientisa, daroma vadinamoji gimdos revizija. Revizija daroma ir esant neįprastam kraujavimui iš gimdos.

Moteriai sukeliama bendroji trumpalaikė nejautra (pakanka ir 15 minučių), per tą laiką akušeris ginekologas kruopščiai apžiūri gimdą, išvalo likusius placentos gabalėlius. Beje, jei moteris gimdė su epidurine nejautra, darant gimdos reviziją bendrosios nejautros sukelti nereikia.

„Kartais placenta būna taip stipriai priaugusi, kad neužgimsta pati. Tuomet irgi atliekame gimdos reviziją ir placentą atidaliname. Gimdos revizijos gana retos, mūsų ligoninėje atliekamos tik 5-7 procentams moterų“, – pasakojo akušeris ginekologas Kazimieras Kalvinskas. Jei atliekama gimdos revizija, gimdymas laikomas sudėtingesniu. Tuomet moteriai priklauso kiek ilgesnės nėštumo ir gimdymo atostogos.

Įprastai nėštumo ir gimdymo atostogos – tai 70 dienų iki gimdymo ir 56 dienos po gimdymo. Kai gimdymas komplikuotas, nėštumo ir gimdymo atostogos būna 70 dienų iki gimdymo ir 70 dienų po gimdymo.

Dar valanda ant gimdymo stalo

Gimus placentai, akušeris ginekologas apžiūri moters gimdymo takus, stebi, ar nėra plyšimų. Tada pritaikius vietinę nejautrą plyšimai ir kirpimai (jei tokių būta) siuvami. Jei moteris gimdė su epidurine nejautra, jai sukelti vietinės nejautros nebereikia.

Kadangi gimdymo metu moteris nukraujuoja, netenka daug skysčių, tuoj po gimdymo jai gali skirti lašelinę (lašinamas fiziologinis tirpalas, gliukozė, gimdai padedantys susitraukinėti preparatai). Jei moteris labai stipriai nukraujavo, skiriamas kraujo perpylimas, bet, pasak gydytojų, taip būna labai retai. Visą šį laiką gydytojai stebi, ar gerai traukiasi moters gimda. Ji po gimdymo atsipalaiduoja, ir laikas nuo laiko srove išteka šiek tiek kraujo bei krešuliukų. Ledo pūslės ant moters pilvo dedamos tik tuomet, kai gimda traukiasi labai vangiai. Jei gimda susitraukinėja normaliai, jokio ledo nereikia.

3 dienos ligoninėje

Jūratės Čiakienės nuotr.

Po gimdymo praėjus 2 valandoms moteris jau guli pogimdyminėje palatoje. Po kurio laiko ją aplanko gydytojas, seselė pamatuoja kraujospūdį, stebima, ar nekyla temperatūra. Pirmomis dienomis viskas svarbu – kaip moteris šlapinasi, kaip tuštinasi, kaip traukiasi gimda, kokios pasirodo išskyros, kaip gyja tarpvietė. Kiekvienai moteriai skiriama tokia priežiūra, kokios jai reikia. Pavyzdžiui, net 1/3 moterų gimdant išlenda hemorojiniai mazgai (laimei, daugumai gimdyvių hemorojus yra praeinantis). Jei moteriai skauda išsivertusius hemorojinius mazgus, skiriama fizioterapinių procedūrų ar žvakučių.

Po gimdymo labai svarbus ir sunkus pirmasis pasituštinimas. Kai kurios moterys negali pasituštinti net kelias paras. Kad neužkietėtų viduriai, moterims patariama vakare prieš miegą išgerti stiklinę rūgpienio ir suvalgyti rupios juodos duonos, o ryte „ant tuščio skrandžio“ išgerti stiklinę virinto vandens, vėliau suvalgyti virtų burokų salotų.

Daug patarimų gauna ir tos, kurioms rūpi, kad gerai susitrauktų pilvas. Jei ligoninėje dirba kineziterapeutas, jo konsultacija tokiu atveju neįkainojama – moteris gali susižinoti, kokius pratimus atlikti namie, kad pilvas geriau trauktųsi. Patariama jau pirmą dieną po gimdymo pradėti nešioti specialų pilvą sutraukiantį ortopedinį korsetą-diržą. Būtina išmokti ir daryti mažojo dubens raumenis stiprinančius pratimus, kad vyresniame amžiuje netektų kentėti dėl šlapimo nelaikymo ar pasmukusios gimdos.

Nors ligoninėje moteris po gimdymo praleidžia tik 3 dienas, jų pakanka šiek tiek sustiprėti ir gauti reikalingos informacijos. Daug kas priklauso nuo moters smalsumo. Jei ji domisi, gimdymo namuose gali susirankioti labai daug vertingų žinių.

Pirmieji maitinimai

Vis tik gimdymo namuose moterims daugiausiai problemų iškyla dėl krūtų. ,,Žinoma, ne visoms, kai kurios tiesiog sutvertos žindyti. Tačiau daugeliui moterų po pirmųjų žindymų suskirsta speneliai. Tuomet rekomenduojame specialių tepalų arba fizioterapiją – labai padeda spenelių kvarcavimo procedūros. Jei speneliai stipriai kraujuoja, patariame dirbtinius antspenius”, – pasakoja akušeris ginekologas Kazimeiras Kalvinskas. Pasak jo, moterys tikisi, kad pienas pirmomis dienomis pasipils upėmis.

Tačiau iš pradžių pasirodo vos keli lašai priešpienio. Jis labai maistingas, todėl vaikučiui primą parą pakanka gauti vos po 5 g (šaukštelio) per vieną maitinimą. Paskui pasirodo krekenos, o tik 3-5 parą pienas pradeda gausiai gamintis. Kad gamintųsi daugiau pieno, moterims patariama išgerti ne mažiau nei 2 l skysčių per parą, gerti anyžių, pankolio, raudonėlių, krapų ar kmynų arbatas, per pusę skiestas su pienu.

Kai kurioms pienas gaminasi labai gausiai, krūtys sukietėja. Tada patariama riboti skysčių kiekį iki 1 l per parą, gerti laktaciją mažinančių arbatų – pavyzdžiui, mėtų. „Jei krūtys vis tiek skaudžios ir kietos, patariami kompresai. Mūsų ligoninėje taikomi kopūsto lapų ir spiritiniai kompresai. Išmokome moteris, kaip kompresus užsidėti namie (kompresui tinka ir paprasčiausia skiesta degtinė). Dauguma moterų žino pigių ir veiksmingų liaudies medicinos priemonių, deda ant krūtų ūkinio muilo ar naujagimio šlapimo kompresus. Jei nepadeda liaudiškos priemonės, skiriame fizioterapines procedūras. Tiek kompresų, tiek fizioterapijos tikslas – suminkštinti krūtį, atpalaiduoti pieno latakėlius, kad pienas lengviau ištekėtų, – pasakojo Kazimieras Kalvinskas.

Skausmingi gimdos susitraukinėjimai

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Pasak akušerio ginekologo Kazimiero Kalvinsko, jautresnės nervų sistemos moterys po gimdymo jaučia, kaip susitraukinėja gimda, ypač maitindamos vaiką krūtimi. „Moterys sako, kad jaučia kažką panašaus į nestiprius sąrėmius. Skausmai praeina baigus maitinti. Jei gimda susitraukinėja skaudžiai, moteriai patariame pagulėti ant pilvo arba ant šono. Retai kuriai prireikia nuskausminamųjų vaistų“, – sakė ginekologas. Su kiekvienu gimdymu gimda susitraukinėja stipriau ir skaudžiau, tačiau tai nėra taisyklė. Gydytojai pastebėjo, kad gimdos susitraukinėjimo skausmai labiausiai priklauso nuo moters nervų sistemos stabilumo. „Kaip nebūtų keista, gydytojo R. Šemetos mokyklėlę lankiusioms moterims visiškai neskauda. Jos visos būna psichologiškai pasiruošusios ir skausmų nejaučia“, – sakė pašnekovai.

Viskas grįžta į savo vėžes

Pogimdyminiu periodu laikomos 6-8 savaitės po gimdymo. Per tą laiką į savo pirmykštę padėtį grįžta visi moters organai, išskyrus krūtis.

Gimda. Stulbinančiais tempais traukiasi ir valosi gimda. Pirmą parą po gimdymo ji sveria 1 kg, o po 6 savaičių ji būna tik 100 g svorio. „Pirmą parą po gimdymo gimdos aukštis būna maždaug iki bambos, moteris ją gali apsičiuopti uždėjusi ranką ant pilvo. Kasdien gimda traukiasi ir jos dugnas būna vis po 2 cm žemiau. Po 9 parų gimdos dugnas jau siekia sąvaržą (moteris dar gali užčiuopti gimdą sulig gaktos kaulu). Vėliau gimda traukiasi toliau, bet jau ,„dingsta“ mažajame dubenyje, jos per pilvo sieną nebeužčiuopsi.

Kiaušintakiai ir kiaušidės. Kiaušintakiai savo pirmykštę padėtį atgauna po gimdymo praėjus vos 2-3 savaitėms. Tuo metu kiaušidėse pradeda bręsti folikulai, ir teoriškai moteris jau gali pastoti. Tačiau jei ji maitina krūtimi, gaminasi hormonas prolaktinas, kuris neleidžia folikulams sprogti ir moteriai pastoti. Nusistebėjome, ar nors viena moteris ryžtųsi santykiauti po gimdymo praėjus vos 2 savaitėms.

Gimdos kaklelis. Pirmas valandas po gimdymo gimdos kaklelis būna atsivėręs tiek, kad telpa plaštaka – maždaug 10 cm. Kaklelio žiediniai raumenys po gimdymo pradeda sparčiai trauktis ir jau kitą parą po gimdymo kaklis būna taip susitraukęs, kad gali tilpti tik 2 pirštai. Po trijų parų telpa tik 1 pirštas. Po gimdymo praėjus 10 parų gimdos kaklelis būna beveik užsidaręs.

Imuninė sistema. Maitinančios krūtimi moters imunitetas būna kiek susilpnėjęs. Tačiau per 6-8 savaites imuninė ir endokrininė sistemos vėl grįžta į buvusias normas, išskyrus krūtis, kuriose gaminasi pienas.

Kaip valosi gimda

Jūratės Čiakienės nuotr.

Jūratės Čiakienės nuotr.

Moterys sako, kad po gimdymo iš gimdos ilgai kraujuoja. Iš tikrųjų ji ne kraujuoja, o valosi. Po gimdymo iš gimdos teka išskyros, vadinamos lochijomis. 2-3 paras po gimdymo lochijos būna raudonos, nes jose dar daug kraujo (kraujuoja žaizda buvusioje placentos prisitvirtinimo vietoje). Po 3 parų išskyros pamažu šviesėja, tampa rausvos. Išskyros vis šviesėja ir maždaug 10 parą turėtų pasidaryti bespalvės ir bekvapės. Pirmąją parą išskyrų išteka labai daug – apie 150-200 ml, vėliau jų vis mažėja, kol po mėnesio išskyros lieka tik tepančios.

Gimda visiškai išsivalo per 6-8 savaites. Tai laikas, kai jau galima pradėti lytinius santykius. Jei moteris nemaitina, tuo metu gali pasirodyti ir pirmosios mėnesinės. Jei moteris maitina, mėnesinės prasidės tik baigus žindyti (būna išimčių, kai mėnesinėmis suserga ir maitinanti moteris).

Kodėl moterys grįžta

Paprastai po 3 parų mama su kūdikiu jau būna namuose. Tačiau visi girdėjome pasakojimų, kad kai kurios gimdyvės į ligoninę grįžta.

„Grįžusi iš gimdymo namo moteris gali pradėti karščiuoti. Taip gali būti dėl infekcijos, pavyzdžiui, gimdoje likus kad ir mažyčiam placentos gabalėliui. Kartais infekciją moteris jau nešioja, o po gimdymo, nusilpus imunitetui, infekcija išplinta. K

Kartais po gimdymo paūmėja lėtinės ligos, (pavyzdžiui, inkstų).

Ne paslaptis, kad kai kurios moterys namo parsiveža ir vadinamąją ligoninės infekciją. „Tačiau ligoninės infekcija „prikimba“ tik toms, kurių imuninė sistema labai nusilpusi. Kuo toliau, tuo mažiau moterų išsiveža ligoninės infekciją. Galbūt dėl to, kad išmoko laikytis asmeninės higienos, dažnai plauti rankas“, – sako akušeris-ginekologas Kazimieras Kalvinskas. Gydytojų nuomone, ligoninės infekcijų sumažėjo ir todėl, kad dabar leidžiama šalia gimdyvės būti vyrui (ir net nakvoti ligoninėje). Jis atsineša namų mikroflorą, ši kolonizuojasi mamos ir vaikelio organizmuose, „neprileidžia“ ligoninės mikrofloros.

Ramybės mėnuo

Pasak gydytojų, įvairūs prietarai apie neseniai pagimdžiusią moterį turi daug tiesos. Senovėje kaimuose sakydavo: „Mėnesį po gimdymo moteris viena koja grabe“. Jai neleisdavo skalbti vystyklų šaltu vandeniu, dirbti sunkių darbų. „Žinoma, toks posakis gerokai perdėtas, bet saugotis pirmąjį mėnesį būtinai reikia. Moteris turėtų pailsėti, nesušalti rankų ir kojų, sunkai nekilnoti, kad nenukraujuotų, išsimiegoti“, – sakė pašnekovai. Kitas prietaras – nesirodyti svetimiems, kad nenužiūrėtų, gydytojams irgi patinka. Kuo mažiau žmonių eis lankyti, tuo mažesnė tikimybė pasigauti infekciją.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


4 − du =

Kitos temos: