Kelionės – tai ne tik poilsis, nuotykiai ar kultūrų pažinimas, bet ir iššūkis mūsų organizmui. Nuovargis, pasikeitusi aplinka, ribotos higienos sąlygos ar ilgos valandos transporto priemonėse gali turėti įtakos intymiai moters sveikatai. Kaip tinkamai pasirūpinti savimi prieš kelionę ir jos metu, kokių priemonių nepamiršti, o kokių klaidų vengti – pasakoja VUL Santaros klinikų bei klinikos „Sveikata Jums“ gydytojas akušeris-ginekologas Mindaugas Balnys.
Kokios pagrindinės intymios higienos klaidos daromos kelionėje?
Moterų intymios higienos įpročiai labai skirtingi – juos lemia asmeniniai, kultūriniai, religiniai ir medicininiai veiksniai. Visgi dažniausia klaida – persistengimas. Noras jaustis švariai suprantamas, bet kai kurios moterys ima plauti makšties vidų, o tai išbalansuoja natūralią mikroflorą. Taip pat dažnai naudojami stiprūs, kvapnūs muilai, kurie sausina gleivinę. Kita dažna klaida – per ilgai dėvimi šlapi maudymosi kostiumėliai ar sintetiniai apatiniai. Visa tai – tiesus kelias į infekcijas.
Kokias rizikas kelia maudynės baseinuose ar ežeruose?
Vandens pramogos gali suteikti daug džiaugsmo, bet ir tapti nemalonių pojūčių šaltiniu. Dažniausios pasekmės – grybelinės infekcijos, bakterinė vaginozė, šlapimo takų infekcijos. Rizika padidėja, jei ilgai dėvimas šlapias kostiumėlis arba vandens kokybė – abejotina.
Ką daryti po maudynių, kad to išvengtume?
Pirmiausia – kuo greičiau persirengti sausais drabužiais. Nesėdėkite „kol išdžius“. Jei yra galimybė – apsiprauskite švariu vandeniu be muilo. Lytinių organų sritį nusausinkite švelniai, netrinant. Paprasti, bet labai veiksmingi patarimai.

Ar rekomenduojate naudoti specialias intymios higienos priemones kelionėje?
Tikrai taip. Rekomenduoju švelnų prausiklį be kvapiklių, su pieno rūgštimi. Taip pat – drėgnas servetėles be alkoholio (naudoti tik prireikus). Ir, žinoma, – medvilninius apatinius, kuriuos reikėtų keisti kasdien ar net dažniau, ypač po ilgo skrydžio.
Ką patartumėte keliaujančioms į šalis, kur higienos sąlygos ribotos?
Svarbiausia – pasiruošti iš anksto. Turėkite pakankamai prausimosi priemonių, įklotų, apatinių. Jei turite polinkį į grybelines ar šlapimo takų infekcijas – įsidėkite priešgrybelinių žvakučių ar kremo, taip pat probiotikų. Spanguolių ekstraktas gali padėti moterims, kurios dažnai serga šlapimo pūslės uždegimu.
Intymios higienos rinkinys kelionei: ką verta įsidėti?
- Švelnus intymios higienos prausiklis be kvapiklių (su pieno rūgštimi, pH 4.2–5.6)
- Drėgnos servetėlės be alkoholio (naudoti tik prireikus)
- Atsarginiai medvilniniai apatiniai – keisti kasdien ar dažniau
- Asmeninis mažas rankšluostis tik intymiai zonai
- Priešgrybelinės žvakutės ar kremas (jei yra polinkis į infekcijas)
- Probiotikai (ypač vartojant antibiotikus ar keliaujant į šiltus kraštus)
- Spanguolių ekstraktas ar papildai šlapimo takų sveikatai
- Pakankamas kiekis higienos priemonių (prausiklių, įklotų, tamponų)
- Reikalingi vaistai nuo dažnai pasikartojančio vulvovaginito
Intymios sveikatos vaistinėlė: ką joje turėti?
Būtini skausmą malšinantys vaistai, probiotikai, priešgrybeliniai vaistai (jei infekcijos kartojasi dažnai), taip pat atsarginiai receptiniai vaistai, jei sergate lėtinėmis ligomis.
Kelionėje ir menstruacijos – kaip pasiruošti?
Naudokite tai, kas jums įprasta – tamponus, taurelę ar įklotus. Svarbiausia – higiena: plaukite rankas prieš keisdamos priemones, keiskite jas dažnai. Jei norite atidėti mėnesines – pasitarkite su gydytoju likus bent mėnesiui iki kelionės.
Kontracepcija kelionėje – ką žinoti?
Naudokite priminimus telefone. Jei keičiasi laiko juosta – koreguokite vartojimą pagal vietinį laiką. Jei praleidote tabletę – išgerkite ją kuo greičiau, net jei tenka vartoti dvi vienu metu. Visada turėkite ir barjerinių priemonių bei žinokite apie skubios kontracepcijos galimybes.
Kada kelionėje būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją?
Jei jaučiate stiprų pilvo skausmą, dažnai ir skausmingai šlapinatės, prasidėjo gausus kraujavimas – nedelskite. Patartina pasitarti su gydytoju dar prieš išvykstant, jei turite sveikatos bėdų, kurios kartojasi.
Pabaigai – palinkėjimas keliaujančioms moterims:
Būkite švelnios sau. Rūpinkitės savimi kaip brangiausiu bagažu. Iš anksto pasiruošus ir tinkamai prižiūrint sveikatą, kelionė bus ne tik saugi, bet ir maloni – tiek kūnui, tiek sielai.
Straipsnį parengė Sabina Kemerienė