Beveik kiekvienuose namuose galima rasti plastilino ar kitų lipdymui skirtų priemonių. Tačiau dažnai jos lieka primirštos, nes tėvai mano, kad lipdymas – tai tiesiog žaidimas be didelės naudos. Vis dėlto ši veikla yra itin svarbi priešmokyklinio amžiaus vaikų raidai.
Kodėl lipdymas turėtų tapti kasdiene veikla namuose?
Kaip jis lavina vaikų įgūdžius, kokios kūrybiškos veiklos, įtraukiant lipdymą, gali sudominti mažuosius?
Idėjomis dalijasi Family Lab Academy edukologės, knygos „Kaip auginti savarankiškus, kūrybingus vaikus?“ bendraautorės Jovita Starkutė ir Indrė Neimantė.
Lipdymo nauda vaikams:
Smulkiosios motorikos lavinimas. Spaudžiant, minkant, kočiojant ir formuojant plastiliną, lavinami smulkieji pirštų raumenys. Tai labai svarbu ruošiantis mokyklai, nes stiprūs ir lankstūs pirštai padeda lengviau išmokti rašyti, piešti ir atlikti kitas kruopštumo reikalaujančias užduotis.
Sensorinis pažinimas. Lipdymas leidžia vaikams pažinti skirtingas tekstūras, temperatūrą, formą. Tai ypač svarbu mažiesiems tyrinėtojams, kuriems per lytėjimą lengviausia pažinti pasaulį.
Akių ir rankų koordinacijos lavinimas. Formuodamas lipdinius, vaikas turi stebėti savo veiksmus ir pritaikyti rankų judesius prie norimo rezultato. Tai padeda gerinti koordinaciją ir tikslumą, o vėliau praverčia atliekant kasdienes veiklas, tokias kaip užtrauktuko ar sagų užsegimas.
Kūrybiškumo ir vaizduotės skatinimas. Lipdant nėra taisyklių – vaikai gali kurti viską, ką tik sugalvoja. Tai skatina jų kūrybiškumą, originalų mąstymą bei problemų sprendimo įgūdžius.
Kantrybės ir dėmesio lavinimas. Norint nulipdyti detalią figūrą, reikia laiko ir pastangų. Lipdymas moko susitelkti į vieną veiklą ilgesnį laiką ir ugdo atkaklumą, siekiant norimo rezultato.
Kūrybiškos lipdymo užduotys:
Lipdydami naudokite ne tik plastiliną, bet ir natūralias medžiagas – akmenukus, lapus, šakeles. Tai padės vaikams tyrinėti gamtą ir įtraukti ją į savo kūrybą, kurti ir derinti skirtingas medžiagas.
Iš plastilino galima gaminti „pyragus“ ir „sausainius“. Visus juos galima pabandyti supjaustyti norimo dydžio gabalėliais plastikiniu ar mediniu peiliu. Tai lavina vaizduotę ir skatina domėtis kulinarija, gerina pjaustymo įgūdžius.
Kartu su vaikais nulipdykite jų mėgstamų pasakų veikėjus ir sukurkite mažą spektaklį. Tokia veikla lavinsite ne tik smulkiąją motoriką, domėjimąsi literatūra, bet ir kalbos raidą.
Iš lipdymo masės formuodami raides ir skaičius, vaikai mokosi juos atpažinti ir rašyti per žaidimą. Lipdydami skaičius ir raides mokomės visais pojūčiais.

Naminio plastilino receptas:
- 1 stiklinė miltų
- 0,5 stiklinės druskos
- 0,5 stiklinės vandens
- Guašo, maistinių dažų arba natūralių dažančių ingredientų (geltonai spalvai – ciberžolės, žaliai – špinatų miltelių, raudonai – burokėlių miltelių ir pan.).
Sumaišykite miltus su druska, o vandenį – su pasirinktais dažais. Tuomet pamažu pilkite spalvotą vandenį ant sauso mišinio ir tolygiai maišykite, vėliau minkykite. Taip palaipsniui pildami vandenį stebėkite, kol tešla taps lengvai minkoma, tolygi, bet nelimpanti prie rankų.
O tuomet laukia smagiausia, įdomiausia veiklų dalis – laisva kūryba ir improvizacija.
Smagių atradimų!