„Kai išgirstu replikų, kad su kūdikiais reikia sėdėti namie, o ne skraidyti po pasaulį, taip ir norisi atšauti: o kada skraidyti? Kol žmogus labai jaunas, neturi pinigų kelionėms. Kai susilaukia vaikų, – jie maži, neva reikia palaukti, kol paaugs. Kai paauga, prasideda mokykla. Kai vaikai užauga, – pats aptingsti ir nenori keliauti. O kai pasensti, – dažnai ir sveikata nebeleidžia. Tad niekada to idealaus laiko kelionėms ir nebus. Reikia gyventi šia diena ir visur matyti ne problemas, o galimybes,“ – sako kaunietė Renata Drąsutienė, dviejų sūnelių mama. Benui ketveri metai, o Joriui – 9 mėnesiai.
Šeima ką tik grįžo iš kelionės po Tenerifę ir mielai dalijasi įspūdžiais, kaip jų šeimai sekėsi keliauti su kūdikiu.
Kodėl neišnaudoti progos keliauti, kol vaikui bilieto nereikia?
Lietuvoje po vaiko gimimo tėčiai gauna mėnesį tėvystės atostogų. Renata sako, kad jų šeima jau antrąkart tas atostogas išnaudoja ne iš karto po gimdymo. Ir po Beno, ir po Jorio gimimo šeima nusprendė atostogas nukelti į vėlesnį laiką, kad vaikeliui šiek tiek paaugus galėtų išskristi į šiltus kraštus ir pabūti visi kartu, pabėgti nuo lietuviškos žiemos. Neseniai šeima grįžo iš Tenerifės, kur praleido visą vasario mėnesį. „Šitą kelionę pradėjome planuoti vos Joriui gimus. Mūsų vyresnėlis jau trečius metus lanko darželį ir žiemą dažnai sirguliuoja. Norėdami, kad tais virusais nepasidalintų su mažuoju broliuku, nusprendėme žiemos pabaigą praleisti ten, kur šilta.“
Ar sunku ištverti skrydį
Skrydis su kūdikiu yra bene labiausiai bauginanti kelionės dalis. Bet Renatos šeima specialiai rinkosi skristi su persėdimu – taip ne tik pigiau, bet ir lengviau vaikams. Tiesioginis skrydis į Tenerifę trunka apie 6 valandas, tad pasirodė patogiau jį dalinti į dvi dalis ir į priekį skristi taip: Kaunas–Milanas ir Milanas–Tenerifė, o atgal – Tenerifė–Madridas, Madridas–Kaunas. Tarp skrydžių būdavo 3–4 valandų tarpas, per kurį šeima suspėdavo papietauti, priduoti bagažą ir vežimėlius (jie priduodamas ne kartu su lagaminais, o atskirai – kaip nestandartinis bagažas). Vežimėlyje mielai sėdėdavo ir vyresnysis ilgų pasivaikščiojimų metu. Vaikams svarbu palakstyti, pavaikščioti, pailsėti po ilgo sėdėjimo. Po pertraukos antrojo skrydžio metu pavargę vaikai paprastai iš karto lėktuve užmiega.
Renata mano, kad lengviausia skristi su kūdikiu, kol dar yra neprasidėjęs papildomas maitinimas, bet jų atveju Joris jau valgė papildomą maistą, tad teko įsidėti maistelio, termosą ir garintuvą maisteliui, kad kelionėje kūdikis gautų sveiko ir šviežio maisto.
Šeima jau turėjo patirties, ką reiškia keliauti su mažu vaiku – po karantino iš karto iškeliavo su Benu, kol jam dar nereikėjo atskiro bilieto. Beveik dvimetis jau suprato, kad laukia kelionė, jam buvo smalsu lėktuvai, tad jokių ašarų nebuvo. O mažylis Joris šįkart truputį paverkė, lėktuvui leidžiantis, – gal skaudėjo ausytes, gal jautėsi pavargęs. Juk kūdikiai nemoka pasakyti, kas nepatinka.
Mėnuo su šeima
„Tenerifėje jau kartą buvome – sužavėjo šiltas, švelnus oras, sąlygiškai netolimas skrydis ir tai, kad tai moderni ir europietiška sala, buvo ramu, kad prireikus, gausime visą medicinos pagalbą. Keliaujant su vaikais, tai labai svarbu. Sala nėra didelė, tad nereikia daug laiko praleisti automobilyje. Tenerifėje labai daug lietuvių, žaidimų aikštelėje Benas kiekvieną dieną susirasdavo vaikų ir smagiai sau žaisdavo. O mažyliai jaučiasi visur gerai, kur mamai gerai. Joris ant smėlio išmoko ropoti, minkštai kristi. Jūroje maudytis, tiesa, neišdrįsome (maudėsi tik mūsų tėtis), nes vanduo buvo apie 20 laipsnių šilumos, bet šildomo baseino džiaugsmais mėgavosi visi“, – pasakoja Renata.
Pirmąją kelionės dalį šeima skyrė poilsiui prie jūros, o antrąją jau pakeliavo po salą, ėjo į lengvus žygius, aplankė zoologijos sodą, bananų plantaciją Žinoma, kelionė su dviem mažais vaikais niekada nebus tik poilsis – kaip rūpiniesi vaikais namuose, lygiai taip pat reikia rūpintis ir kelionėje. Tačiau šiltas oras, saulė, galimybė niekur neskubėti leidžia šiek tiek atsikvėpti.
Kaip pasiruošti kelionei su kūdikiu
Apie tai, kokie organizaciniai klausimai kyla keliaujant su kūdikiu, pasakoja Vilma Vainorė, bendruomenės, tinklaraščio ir keliautojų klubo „Keliaujančios mamos“ įkūrėja.

Keliauti su kūdikiu gali pasirodyti didelis išbandymas, tačiau tinkamai pasiruošus tai tampa patogiu ir maloniu nuotykiu. Vienas svarbiausių dalykų, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį, yra lėktuvų bilietų tvarka kūdikiui bei su tuo susijusios oro linijų taisyklės.
Kadangi skirtingos oro linijos taiko savo politikos nuostatas, labai svarbu iš anksto pasidomėti visomis sąlygomis, kad kelionė vyktų kuo sklandžiau.
Keletas patarimų, padėsiančių pasiruošti kelionei su mažyliu ir užtikrinti, kad kiekviena akimirka būtų kupina malonių įspūdžių.
Kūdikio amžius ir bilieto kaina
Oro linijos kūdikiu dažniausiai laiko vaiką iki 2 metų amžiaus. Bilieto kainos bei sėdimų vietų taisyklės gali skirtis, priklausomai nuo oro linijų politikos ir pasirinktos kelionės krypties:
• Kelionė ant suaugusiojo kelių. Dauguma oro linijų leidžia kūdikiui keliauti ant suaugusiojo kelių. Paprastai taikomas nedidelis mokestis – jis gali būti fiksuotas arba sudaryti nuo 10% iki 25% suaugusiojo bilieto kainos, bet, skrendant pigių skrydžių oro linijomis, pasitaiko ir atvirkščiai. Kai kurios oro linijos net leidžia kūdikiams keliauti nemokamai šalyje vykstančiais skrydžiais.
• Atskiros sėdimos vietos rezervacija. Jeigu siekiate didesnio komforto, turite galimybę įsigyti atskirą sėdimą vietą kūdikiui „baby comfort seat“, ilgoms kelionėms yra galimybė rezervuoti kūdikiams lopšelį.
Automobilio kėdutės naudojimas lėktuve
Jei nuspręsite kūdikiui pirkti atskirą vietą, turėsite pasirūpinti automobilio kėdute, kuri tinka naudoti lėktuve. Ji turi būti patvirtinta pagal Tarptautinės civilinės aviacijos organizacijos (ICAO), Federalinės aviacijos administracijos (FAA) arba Europos aviacijos saugos agentūros (EASA) standartus.
Prieš skrydį verta susisiekti su oro linijomis ir įsitikinti, ar jūsų automobilio kėdutė atitinka reikalavimus, kokie yra montavimo apribojimai. Kai kurios oro linijos gali neleisti tam tikrų modelių automobilio kėdučių dėl sėdynių pločio ar saugumo reikalavimų.
Bagažo taisyklės kūdikiams
Kiekviena oro linija turi savo taisykles, susijusias su bagažu keliaujant su kūdikiu, todėl svarbu jas išsamiai išstudijuoti:
• Rankinis bagažas. Dauguma oro linijų leidžia tėvams pasiimti papildomą rankinį bagažą, skirtą būtiniausioms kūdikio reikmėms – buteliukams, sauskelnių keitimo reikmenims, užkandžiams ir kitiems svarbiems daiktams.
• Registruotas bagažas. Jeigu kūdikiui neįsigyjama atskira vieta, dažnai jam nesuteikiamas atskiras registruotas bagažas. Vis dėlto kai kurios oro linijos leidžia nemokamai registruoti, pavyzdžiui, vežimėlį ar automobilio kėdutę.
• Vežimėliai ir automobilio kėdutės: Paprastai oro linijos leidžia nemokamai pasiimti sulankstomą vežimėlį ir/ar automobilio kėdutę. Vežimėlis gali būti naudojamas iki pat įlaipinimo vartų, o vėliau perduodamas bagažo skyriui, tik jį būtina pažymėti registruoto bagažo lipduku.
Dokumentai ir kelionės reikalavimai
Kelionės dokumentacija priklauso nuo kelionės krypties bei vaiko pilietybės. Nepamirškite pasirūpinti šiais dokumentais:
• Asmens dokumentas. Visi kūdikiai, net nauagimiai, privalo turėti galiojantį kelionės dokumentą – pasą. Keliaujant Europos Sąjungos Šengeno erdvėje, pakanka ir tapatybės kortelės.
• Vizos ir papildomi dokumentai. Kai kurios šalys reikalauja vizos arba kitų sveikatos dokumentų, pavyzdžiui, skiepų, įrodymų. Iš anksto pasitikrinkite reikalavimus pasirinktoje šalyje.
• Sutikimas iš tėvų. Jei kūdikis keliauja tik su vienu iš tėvų ar globėju, gali būti reikalaujamas kito tėvo arba globėjo raštiškas sutikimas, o jei skiriasi pavardės, – ir tėvystę įrodantis dokumentas.
Oro linijų paslaugos kūdikiams
Dauguma oro linijų siūlo papildomas paslaugas, kurios palengvina kelionę su kūdikiu. Pasinaudokite šiomis galimybėmis, kad kelionė būtų dar patogesnė.
• Kūdikių lopšiai. Ilgesniuose skrydžiuose kai kurios oro linijos teikia specialius lopšius, kuriuos galima pritvirtinti prie sienelės. Šie patogumai dažnai reikalauja išankstinio rezervavimo.
• Specialios sėdimosios vietos. Tėvams su kūdikiais gali būti pasiūlytos patogesnės sėdimosios vietos, pavyzdžiui, prie pertvarų su daugiau vietos kojoms.
• Pirmenybinis įlaipinimas. Daugelyje oro linijų keleiviai su kūdikiais turi teisę įlipti į lėktuvą pirmiems, tai suteikia daugiau laiko patogiai įsikurti.
• Maisto ir priežiūros reikmenys. Kai kurios oro linijos, ypač vykdančios ilgesnius skrydžius, gali pasiūlyti specialų kūdikių maistą ar kitus priežiūros reikmenis – šias paslaugas verta užsisakyti iš anksto.
Patogumas kelionėje su kūdikiu
Kad kelionė su mažyliu būtų dar sklandesnė, verta pasirūpinti ir būtiniausiais daiktais lėktuve. Patogūs ir sandarūs indai užkandžiams bei gėrimams padės išvengti išsiliejimų, o kūdikiams pritaikytos tyrelės, sausainiai ar kiti lengvai valgomi užkandžiai pravers ilgesnių skrydžių metu. Veiklos priemonės, tokios kaip knygelės, lavinamieji žaislai ar lipdukų rinkiniai, padės užimti vaiką ir išvengti nuobodulio. Naudinga turėti ir drėgnų servetėlių bei papildomą drabužių komplektą, kad galėtumėte greitai reaguoti į netikėtas situacijas. Iš anksto apgalvoti daiktai ne tik palengvins kelionę, bet ir padės užtikrinti kūdikio komfortą bei gerą nuotaiką.
Keliauti su kūdikiu gali būti lengviau ir maloniau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. Iš anksto susipažinkite su oro linijų taisyklėmis, kad žinotumėte, kokį bagažą galite vežtis ir kokios papildomos galimybės suteikiamos keliaujant su mažyliu. Pasirūpinkite ir visais reikalingais dokumentais, patogiai susipakuokite daiktus ir apgalvokite, kaip užtikrinti kūdikio komfortą skrydžio metu. Geras pasiruošimas padės išvengti streso ir užtikrins, kad kelionė būtų sklandi, patogi bei maloni tiek jums, tiek jūsų mažyliui.
Daugiau kelionių istorijų https://keliaujanciosmamos.lt/