Formulė, kiek vandens per parą turi išgerti vaikas

geria1

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Vaikų mitybos specialistai laikosi vieningos nuomonės – sveikiausias gėrimas vaikams yra vanduo.

Vanduo – gyvybės šaltinis ir eliksyras. Jo stoka organizme gali sukelti daugybę ligų.

Negaudamos pakankamai vandens ląstelės ilgainiui aptingsta, organizmas nebegali pasisavinti reikalingų rūgščių ir maisto medžiagų, todėl ima reikalauti vis daugiau maisto. Didėja apetitas, dažnėja alkio priepuoliai, o to padarinys – sutrikęs virškinimas, antsvoris ir kiti negalavimai.

Ypač vandens trūkumas pavojingas vaikams. Fiziologinis skysčių poreikis priklauso nuo kūno svorio.

Vaikams per dieną reikia išgerti 1000 ml +50 ml kiekvienam kūno svorio kilogramui virš 10 kg. Tarkime, jei vaikas sveria 20 kg, jis per parą turi išgerti 1500 ml skysčių, kurių daugumą turi sudaryti vanduo.

Kova su vaisvandeniais

Vaikams, kurie nuo mažens girdyti vaisvandeniais ir saldžiomis sultimis, vandens sunku įsiūlyti. Retai kuris nešiojasi buteliuką ar gertuvėlę su vandeniu, beveik nė vienas kavinėje neužsisakys stiklinės vandens (jei leisite rinktis iš valgiaraščio), o apie tai, kad vandens būtų patiekta užsigerti per gimtadienį, negali būti nė kalbos. Vaisvandenius (kurie yra skanūs, saldūs, ryškūs ir gazuoti) nukonkuruoti labai sunku. Tačiau dauguma išsivysčiusių šalių jau priėjo „liepto galą“ ir paskelbė ne kovą, o tikrą karą vaisvandeniams. Priežastis – tarp vaikų vis daugiau nutukusių, sergančių 2 tipo diabetu, besiskundžiančių dantų ėduonimi. Vaisvandeniuose gausu dažiklių, konservantų. Tokie gėrimai yra labai kaloringi, o mikro- ir makroelementų juose arba yra labai mažai, arba iš viso nėra.

Vis dėlto didžiausia bėda (kai kuriose šalyse, pavyzdžiui, Amerikoje, jau paskelbta nacionaline epidemija) yra nutukimas, dėl kurio kalti saldieji gėrimai. Apskaičiuota, kad žmogus, kiekvieną dieną išgeriantis stiklinę gazuoto saldaus gėrimo, po mėnesio priaugs pusę kilogramo. Amerikoje atliktas tyrimas parodė, kad jaunuoliai, gerdami gazuotus ir saldintus gėrimus, per metus iš jų gauna net 20 kilogramų cukraus. Maža to – prie vaisvandenių priprantama. Pripratimas gali išsivystyti dėl dviejų priežasčių: dėl daugumoje vaisvandenių esančio kofeino bei stipraus, nenatūralaus vaisvandenio skonio. Ar pastebėjote, kad litrą limonado išgerti nepaprastai lengva? Taip yra dėl to, kad limonadas nenumalšina troškulio, o jame esantys skonio stiprikliai kelia dar didesnį norą gerti saldų gėrimą. Tai – dar viena sumani vaisvandenių melagystė organizmui.

Kova su vaisvandeniais

Suvokta, kad skanių sulčių iš pakelio ar limonado pomėgis sukelia vaikams ligas ir paskui valstybėms jie labai brangiai kainuoja. Kaip tuo įtikinti pačius vaikus? Kiekviena šalis susikūrė sau priimtiną modelį. Daugybėje mokyklų buvo uždrausta prekiauti saldžiais gazuotais gėrimais, vedami vaikų mokymai apie vandens naudą. Kad vaikai labiau pamiltų vandenį, kuriamos gražios mineralinio vandens pakuotės, spalvingos gertuvėlės.

Vandens kokybė

Ne bet koks vanduo vaikams tinka – nekokybiškas, užterštas vanduo pridarys daug žalos, gal net sukels ligą. Todėl pasinaudokite šiais patarimais:

Švariuose uždaruose induose ir vėsiai laikomą vandenį galima gerti 3-5 paras, jei laikoma ilgiau – patariama virinti.

Vanduo plastiko buteliuose dėl netinkamų laikymo sąlygų gali tapti mikrobiologiškai užterštu. Paprastai tariant, vanduo plastikiniuose buteliuose „užsistovi“ sandėliuojant, transportuojant ir laikant lentynose. Ilgiau naudojant plastiką, jis išskiria toksinę medžiagą bisfinolį A, kuri pavojinga sveikatai. Atidarius butelį vandens, suvartoti jį reikia per 6 val., o laikyti ne kambario temperatūroje, bet šaldytuve ar vėsioje patalpoje.

Nepatartina nuolat gerti virintą vandenį, nes verdant iš vandens išsiskiria ir ant arbatinuko sienelių nusėda daug žmogui naudingų mineralinių druskų ir mikroelementų. Nors virinant vandenį sunyksta chloro junginiai, žūva dalis bakterijų, tačiau yra mikroorganizmų, kurie atsparūs net ir aukštai temperatūrai. Jei vandenyje yra nitratų, virinimas dar labiau padidina jų koncentraciją, nes dalis vandens išgaruoja.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


trys + 9 =

Kitos temos: