
Apie vaikų maitinimą rašome kiekviename numeryje, ir nėra galo. Atsakius į vieną klausimą, iškyla dar 10. O štai, ką ir kiek vaikui gerti, neatrodo taip svarbu. Ir be reikalo, juo labiau – vasarą. Konsultuoja vaikų ligų gydytoja Lina Orlovskaja.
VAIKŲ GĖRIMO YPATUMAI
Normos. Tikslių normų, kiek per parą turi išgerti vaikas, nėra nustatyta, tai yra taip pat individualu kaip ir suaugusiesiems. Jei vaikas tampa irzlus, verksmingas, galbūt jis ištroško ir dėl to blogai jaučiasi. Ar vaikui trūksta skysčių, galima spręsti pagal jo šlapimo spalvą ir kvapą (jei trūksta skysčių, šlapimas būna koncentruotas, ryškiai geltonas ir stipraus kvapo), pagal tai, kaip dažnai jis šlapinasi ar dažnai keičiamos sauskelnės.
Vasara ir skysčių poreikis. Karštą vasaros dieną vaikai labiau rizikuoja netekti skysčių nei suaugusieji, nes jų odelė plonesnė ir termoreguliacija prastesnė. Kuo vaikas mažesnis, tuo rizika perkaisti ir netekti skysčių didesnė. Kūdikiams iki metų išvis nerekomenduojama ilgai užsibūti tiesioginiuose saulės spinduliuose, geriausia būti medžių šešėlyje. Vasarą vaikai daugiau juda, laksto, žaidžia, sportuoja, todėl turite jiems pasiūlyti atsigerti kas 1,5–2 valandas, net jei jie patys neprašo.
Važiuojant atostogauti didesnį atstumą įkaitusioje, tvankioje mašinoje vaikas gali perkaisti, netekti daug skysčių, todėl leidžiantis į kelionę reikia iš anksto parūpinti vaikui patogią gertuvę.
Vanduo ir žindomas kūdikis. Žindomam kūdikiui iki 6 mėnesių motinos pieno visiškai pakanka net ir karštą vasaros dieną. Motinos pieno sudėtis yra unikali ir kinta pagal vaiko poreikius, karštą vasaros dieną pienas tampa vandeningesnis.
Ką duoti gerti. Geriausia vaiką pratinti gerti vandenį nuo pat papildomo maitinimo pradžios po kiekvieno valgymo duodant atsigerti keletą gurkšnelių tyro vandens. Tai ir gera dantų ėduonies profilaktika. Vyresniam vaikui, kuris negeria vandens, siūlykite kitą jo mėgstamą gėrimą. Tai gali būti pienas, sultys, arbata, kompotas, beržų sula. Gira nėra vaikams tinkamas gėrimas, joje yra nedidelis kiekis alkoholio. Be to, parduotuvėse pardavinėjamos giros sudėtyje yra įvairių konservantų ir kitų nereikalingų medžiagų.
Koks vanduo labiausiai tinka vaikams. Geriausia vaikams duoti gerti natūralaus negazuoto mineralinio vandens. Svarbu kad tai būtų mineralinis vanduo, o ne mineralizuotas vanduo, ypač karštomis vasaros dienomis, ir ypač tiems vaikams, kurie sportuoja, yra aktyvūs ar linkę prakaituoti, nes natūraliame mineraliniame vandenyje yra įvairių mineralų, kuriuos svarbu atstatyti po gausesnio prakaitavimo. Negalima sušilusiam vaikui duoti gerti šalto vandens ar kito gėrimo, geriausia duoti kambario temperatūros skysčių.

Vaikai ir angliarūgštė. Gazuoti gėrimai vaikams netinka, nes angliarūgštė dirgina skrandį. Gazuotą mineralinį vandenį reikėtų atsukti ir leisti pastovėti 15–20 min., kol išeis angliarūgštės burbuliukai.
Galima įpilti į stiklinę ir pamaišyti, kad burbuliukai greičiau išeitų. Kokybiškiausias ir geriausias yra tas mineralinis vanduo, kuris parduodamas stikliniuose buteliuose. Tokiame vandenyje mažiausia tikimybė daugintis bakterijoms, be to, išvengiama galimo kenksmingų sveikatai medžiagų patekimo iš prastesnės kokybės plastmasės į vandenį.
Vanduo iš čiaupo. Nuo 2 metų galima vaikui duoti gerti paprasto nevirinto vandens iš čiaupo.
Gertuvėlės ir ąsočiaisu anglies filtrais. Galima gerti vandenį, perleistą per anglies filtrus, tačiau tik tuomet, jei filtrus naudojate tiksliai pagal instrukcijas, laiku keičiate naujais (senuose filtruose susikaupia daug nešvarumų, dauginasi bakterijos). Jei naudojate vaikiškas gertuves, kiekvieną kartą, išpylę gėrimo likučius, švariai išplaukite gertuvę su soda ir specialiu šepetėliu. Nepirkite vaikams gertuvių su siaurais kakleliais, kurių neįmanoma išplauti šepetėliu. Po jais patekus vaiko seilių, auga bakterijų kolonijos. Tokios gertuvės po kelių mėnesių tampa nebetinkamos naudoti.
Gurkšniai ir gurkšneliai. Net ir labai ištroškus, geriausia troškulį malšinti geriant mažais gurkšneliais, nes godžiai geriant signalai iš organizmo nespėja pasiekti smegenyse esančio troškulio centro ir jo nuslopinti.
Dar kartą apie sultis. Natūralios, šviežiai spaustos vaisių ir daržovių sultys yra naudingas gėrimas vaikams. Nepamirškite, kad daržovių sultys ne mažiau vertingos nei vaisių sultys. Derinkite saldžias sultis su rūgštesnėmis, galite jas pasaldinti medumi: burokėlių- morkų-žaliųjų citrinų arba citrinų-granatų-kriaušių-apelsinų, obuolių-morkų-moliūgų, agurkų-paprikų-salierų stiebų, agurkų-morkų-burokėlių, juodųjų serbentų- kriaušių-obuolių… Derinių galybė. Svarbiausia sąlyga – išsispauskite šviežiai ir čia pat gerkite. Jau po 15–20 minučių išspaustose sultyse pradeda mažėti vitaminų, po kelių valandų vitaminų kiekis tokiose sultyse jau būna stipriai sumažėjęs. Gerdami tokias sultis gauname per daug vaisių cukraus – fruktozės, nuo kurios tunkama, ir per mažai vitaminų, mineralinių medžiagų ir ląstelienos, kuri apsaugo nuo nutukimo. Taigi išspaustas sultis reikia gerti iš karto.
Parduotuvėje perkamos sultys tokios vertės neturi, dažnai jose esantis cukraus kiekis viršija rekomenduojamą vaikams, todėl šios sultys priskiriamos prie greito maisto produktų kategorijos, o skambi reklaminė frazė „praturtinta vitaminu C“ reiškia tik tai, kad jų sudėtyje yra sintetinės askorbo rūgšties, o ne natūralaus vitamino C. Kai kuriose parduotuvėje perkamose iš koncentratų pagamintose sultyse yra sintetinių dažiklių ir kitų sveikatai kenksmingų maisto priedų, kurie gali sukelti vaikams alergiją, provokuoti astmą, net ir vėmimą. Geriant per daug sulčių, kartais kaip šalutinis poveikis pasireiškia vadinamasis „malabsorbcijos sindromas“, kurio metu sutrinka maisto medžiagų pasisavinimas, tuomet vaikui prastai auga svoris. Energetiniai gėrimai, limonadai, citrinų ar persikų skonio šaltosios arbatos gėrimai irgi netinkami vaikams.

Arbatos vaikams. Vaistažolių arbatų vaikams galima duoti, tik reikia atminti, kad kiekviena vaistažolė turi tam tikrą farmakologinį poveikį, o ilgai vartojant gali pasireikšti ir nepageidaujamas poveikis, pvz., ramunėlių arbata slopina geležies pasisavinimą, čiobrelių arbata ilgai geriant gali pakenkti kepenims.
Galima vaikams paruošti įvairių sėklų ir prieskoninių žolelių bei vaistažolių arbatos: kmynų, pankolio sėklų, raudonėlių, džiovintų petražolių, šalavijų.
Ką gerti sergant enureze. Vaikams, kurie serga naktine enureze (nakį šlapinasi į lovą), nerekomenduojama duoti gerti po 18 valandos. Didžiąją skysčių dalį jie turi būti išgėrę pirmoje dienos pusėje. Kad tokio vaiko netroškintų naktį ar vakare, neduokite jam valgyti daug sūraus, aštraus ar itin saldaus maisto, ypač antroje dienos pusėje.
„Mamos žurnalas“