Atšilo oras, vaikas nustojo valgyti, pradėjo gerti

geria

Studijos „G foto“ nuotr. www.gfoto.eu

Atšilus orui iš esmės pasikeičia pirkinių krepšelio turinys. Namo jį nešti gerokai sunkiau, nes kasdien tenka pirkti įvairių gėrimų. Vsarą išgeriame gerokai daugiau skysčių nei šaltuoju metų laiku, todėl verta žinoti, ką, kaip ir su kuo gerti.

Mažiau valgo, daugiau geria

Vaikai vasarą prakaituoja labiau negu kitu metų laiku, nes sveiki vaikai yra judrūs. Dėl to jie daugiau ir dažniau nori gerti nei valgyti. Šiltą, karštą dieną sumažėja bet kurio amžiaus vaikų apetitas. Todėl nesistenkite jų intensyviai maitinti. Permaitinimas sukelia troškulį.

Karštomis dienomis vaikai noriau valgo skystesnius patiekalus, ypač uogas, vaisius, daržoves. Jei vaikas valgys daugiau jogurto, uogų, vaisių ir daržovių (produktų, kurie nėra sprangūs ir kieti), mažiau prašys gerti.

Kuo vasarą girdyti vaikus?

Ką gerti kūdikiui.  Papildomai maitnamiems kūdikiams ir mažiems vaikams karštą dieną pasiūlykite atsigerti vandens arba kuo nesaldesnių, jei įmanoma, šviežių, ką tik išspaustų skiestų sulčių (saldžios sultys didina troškulį). Mažiems vaikams netinka suaugusiems skirtos konservuotos sultys (nepriklausomai nuo jų konservavimo būdo), nektarai ar jų gėrimai.

Kelionėse. Kelionėje, gamtoje troškulį gerai malšina nesaldinta arba vos pasaldinta silpna žalioji arba juodoji arbata, žinoma, ne kūdikiams, o vyresniems vaikams. Prieš duodami gerti arbatą atvėsinkite, įdėkite citrinos griežinėlių ar paskaninkite spanguolių sultimis.

Mineralinis „be gazo“. Tobulas troškulio malšintojas – mineralinis vanduo be angliarūgštės. Jei mineralinis su angliarūgšte, prieš duodami gerti gerai išmaišykite, kad neliktų oro burbuliukų.

Skiestos sultys. Išbandykite juodųjų ir raudonųjų arba baltųjų serbentų sultis santykiu 4:1. Šį mišinį dar paskaninus aviečių sultimis gaunamas puikaus aromato ir skonio labai sveikas gėrimas. Vaikas, išgėręs tokių sulčių, paprašys valgyti, nes jos gerina apetitą. Vaiko neišgertas sultis trumpam (1-2 valandas) galite palaikyti termose, bet nepalikite stovėti stiklinėje ar puodelyje. Natūralių sulčių nepakeičia jokie gėrimai, pagaminti su sultimis.

Beržų sula. Sveika gerti neprarūgusią beržų ir klevų sulą. Joje yra fruktozės, gliukozės, obuolių rūgšties, kvapiųjų ir mineralinių medžiagų, vitaminų. Ji ne tik mažina troškulį, bet ir gaivina, lengvai tonizuoja bei žadina apetitą.

Vaisinės arbatos. Pasiūlykite vaikui vaisinių, žolinių drungnų arbatų. Jų vienkartinio naudojimo pakelį palaikykite puodelyje šilto vandens. Vaikams labai patinka kvapnios vaisinės arbatos, tik jomis nereikėtų mėgautis be atodaitos.

Sultys ar vaisiai? Mamos klausia, ar geriau vaikams geriau gerti sultis, ar suvalgyti vaisių (pavyzdžiui, ar geriau stiklinė apelsinų sulčių, ar pora tikrų apelsinų)? Valgyti vandeningus, daug sulčių turinčius vaisius ir uogas naudingiau nei gerti jų sultis, nes valgant vaisius į organizmą pakliūva labai reikalingos narvelienos, kuri padeda virškinamajam traktui, pagyvina žarnų judesius. Be to, sultyje labai daug cukraus.

Gazuotas vanduo. Vyresniems vaikams tinka ir gazuotas vanduo. Įpylus vaisių arba uogų sirupo, gazuotas vanduo įgauna malonų skonį ir kvapą. Tačiau anglies dvideginis sudirgina skrandžio gleivinę ir suaktyvina sekrecinių liaukų veiklą, todėl kai kuriuos vaikus ima graužti rėmuo, jie pradeda raugėti. Be to, anglies dvideginis, patekęs į skrandį ir žarnyną, išpučia juos, spaudžia – pakelia diafragmą ir apsunkina širdies darbą bei kvėpavimą, ypač priešmokyklinio amžiaus vaikams. Gazuoto vandens neduokite vaikams, sergantiems skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, gastritu, esant padidėjusiam rūgštingumui, linkusiems greitai viduriuoti, sergantiems cukralige, širdies-kraujagyslių ligomis ir linkusiems tukti.

Jogurtai ir rūgpienis. Neriebūs jogurtai, pienai, rūgpienis troškulio nemalšina, tačiau, jei vaikas jų nori, galima duoti. Vaikas kartu atsigers ir pavalgys.

Ko neduoti?

Šiltą vasaros dieną (nesvarbu, ar vaikas sušilęs, ar nesušilęs) neduokite šaltų gėrimų, nes vaikas gali susirgti faringitu. Be to, šalti gėrimai troškulį malšina blogiau negu kambario temperatūros (20-22ºC) ir šiltėlesni gėrimai.

Neduokite bet kokių abejotino ar neįprasto skonio gėrimų.

Netinka saldūs (nesvarbu, kuo būtų pasaldintas gėrimas), kvapūs, spalvingi gėrimai, nes jie troškulio beveik nemalšina, savo verte atsilieka nuo natūralių sulčių bei mineralinio vandens.

Negerkite gėrimų, kurių etiketėse nėra nurodyta, kokie cheminiai ar natūralūs priedai yra panaudoti juos gaminant. Vaikai gali netoleruoti įvairių priedų. Priedai suteikia kvapą, skonį, spalvą. Patrauklūs, stebuklus žadantys užrašai nepasako, kokios medžiagos panaudotos gaminant gėrimą. Ypač reikėtų vengti ryškių, akį rėžiančių spalvotų gėrimų.

Sergantiems bet kokia alergine liga nereikėtų duoti geltonų gėrimų, nes jie dažniau nei kitų spalvų gėrimai gali jautrinti organizmą.

Neduokite gėrimų, į kuriuos įeina tonizuojančiosios (pvz., kofeinas) ar stimuliuojančiosios medžiagos. Sveiki vaikai trykšta energija, todėl jų nereikia nestimuliuoti.

Neduokite vaikams suaugusiesiems skirtų energinių gėrimų, kad ir atskiestų.

Patarė gastroenterologė Jovilė Vingraitė.

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 1 = vienas

Kitos temos: