„Noriu gerti“, – šią frazę vaikas išmoksta vieną pirmųjų, o išgirsti ją teks dešimtis kartų per dieną. Ko, kiek, kada ir kaip vaikas turi gerti, paklausėme docento Algimanto Vingro.
Gėrimo normos
Nėra nustatyta griežtų normų, kad per parą vaikas nuo gimimo iki paauglystės turi išgerti tiek ir tiek skysčių ir nė stiklinės daugiau. Vaiko iki vienerių metų organizmas yra „vandeningesnis“, jo normaliai gyvybinei veiklai reikia daugiau skysčių nei vyresniam vaikui.
Pirmąjį gyvenimo pusmetį 1 kg kūno svorio parai reikia nuo 150 iki 200 ml, o antrąjį gyvenimo pusmetį 130–160 ml skysčių.
Tiek skysčių gauna žindomi ir teisingai maitinami kūdikiai. Svarbiausia prisiminti, kad kūdikio ir bet kurio amžiaus vaiko organizmas geriau už bet kokius paskaičiavimus žino, kada ir kiek jam reikia skysčių. Organizmo poreikiai nėra kompiuterinė programa, kuri reguliuotų kiek, kokiu paros metu, žmogus, sverdamas tiek ir tiek kilogramų turi išgerti. Skysčių ir maisto suvartojimas nėra pastovus dydis. Jis keičiasi nuo aplinkos temperatūros, fizinio krūvio ir sveikatos būklės (karščiuojantis vaikas išgers daugiau). Vaikai ir bet kurio amžiaus paaugliai per parą turi gerti tiek, kad nejaustų troškulio.
Ką vaikui gerti
Kūdikiui geriausias maistas ir atsigėrimas yra jo motinos pienas. Tol, kol kūdikis žindomas, jam nereikėtų duoti jokių skysčių, arbatos, o juo labiau vaistažolių (jei nėra tikslo ką nors gydyti ir vaistažolės nėra gydytojo skirtos). Kai kūdikiui sukanka 6,5 mėn., jam galima duoti sulčių, skirtų kūdikiams. Vyresniems vaikams ir suaugusiesiems skirtos sultys kūdikiui netinka.
Geriausios sultys yra šviežios, tik ką išspaustos su vaisiaus, uogos ar daržovės tirščiais. Pieno mišiniai, skirti nežindomam kūdikiui, turi būti pagaminami su šaltinio ar mineraliniu vandeniu, skirtu šiam tikslui. Pieno mišinius gaminti su šachtinių šulinių vandeniu galima tik tada, kai jie kelis kartus per metus, ypač pavasarį, atsiradus polaidžio vandenims yra patikrinti, ar nėra užteršti nitratais ir kitomis cheminėmis medžiagomis. Pagal vandens skonį, kvapą dažnai neįmanoma spręsti apie jo užterštumą.
Bet kurio amžiaus vaikams geriausiai tinka:
ekologiškai švarus vanduo,
natūralus mineralinis vanduo be angliarūgštės,
prieš pat vartojimą išspaustos ekologiškai geriau Lietuvoje užaugintų vaisių, uogų, daržovių sultys.
Mažiau tinka mineralizuoti be angliarūgšties ekologiškai švarūs vandenys. Sveikiems priešmokyklinio amžiaus vaikams ir bet kurio amžiaus vaikams, turintiems virškinimo problemų, netinka jokie vandenys su angliarūgštės „burbuliukais“.
Nerekomenduotini įvairiausiai pavadinti ir pagaminti spalvoti vandenys, t.y. limonadai, nepriklausomai nuo to, kokiais saldikliais (sacharoze, gliukoze ar fruktoze ar cukrumi) saldinti, daug ar mažai jų yra gėrimo sudėtyje, ar jiems gaminti naudotos sultys. Vaikų skonio reikalas yra gerti virtų uogienių ar džiovintų vaisių, uogų arbatas. Jei patinka, vaikai gali gerti girą ar pasukų gėrimus. Ar gerti arbatžolių arbatą (žalia iš jų labiausiai tinkanti) ar kitus gėrimus su kofeinu, pvz., kakavą, vaikai gali pasirinkti. Kad ir koks būtų gėrimas, jį reikia gerti saikingai, tiek, kad nebūtų jaučiama troškulio. Joks gėrimas nepakeičia maisto.
Atsakymai į mamų klausimus
1 metų vaikas (nežindomas) nemėgsta jokių skysčių. Per parą išgeria vos 180-250 ml (po 40-60 ml po kiekvieno maitinimo). Daugiau neįsiūlau net tada, kai jis karščiuoja. Kodėl? Ar tai blogai?
Vienerių metų vaiko maistas yra pakankamai skystas, ir natūralu, kad jis per parą išgeria iki 180-250 ml skysčių. Nėra jokios prasmės siūlyti daugiau. Jis pats žino, kiek jam išgerti. Jeigu karščiuojantis vaikas nejaučia, kad yra ištroškęs, todėl jis neišgeria daugiau skysčių, ir tai yra normalu. Vaikai, kurie karščiuodami daugiau išprakaituoja, daugiau ir išgeria. Tie, kurie susirgę mažiau valgo, irgi daugiau nei paprastai išgeria.
Ar ne per daug, jei 1 metų vaikas išgeria 1-1,5 litro skysčių per parą (arbatų, sulčių, pieno)?
Kiek vaikas išgeria skysčių per parą, priklauso nuo to, kaip jis buvo įpratintas. Kūdikiui gerti skysčius lengviau nei valgyti tirštą maistą, ir todėl jis gali išgerti daugiau skysčių. Nepainiokime – pienas yra maistas. Jis negali būti lyginamas su arbata ar sultimis. Taigi atėmus iš 1-1,5 litro pieno kiekį, skysčių kiekis labai sumažės. Beje, pieno vienerių metų vaikui per parą nedera duoti daugiau kaip 300-400 ml. Negalima nuolatos girdyti ir saldžiomis arbatomis, nes organizmui jos nenaudingos, neigiamai veikiami dantukai, priaugama viršsvorio, vaikas bloga valgo, laukia saldumynų. Šviežiai išspaustų sulčių per parą vienerių metų vaikui užtenka 200 ml, jas reikia duoti gerti per kelis kartus.
Pradėjome primaitinti dukrą košėmis. Ar valgant košę duoti atsigerti? Jei taip – vandens ar motinos pieno?
Jei valgydama košę dukra paprašo atsigerti, jai atsigerti duokite verčiau motinos pieno.
Nuo kelių mėnesių pradėti duoti vaisių sulčių?
Šviežiai išspaustų iš ekologiškai užaugintų uogų, vaisių, daržovių sulčių palaipsniui prie jų pratinant galima duoti, kai pradedate papildomą maitinimą. Sulčių nereikia saldinti. Reikia duoti po valgio arba tarp maitinimų. Jų kiekį, pradėdami vienu arbatiniu šaukšteliu, didinkite po vieną arbatinį šaukštelį kas dvi, tris paras. Kai kūdikis pripranta prie vienos rūšies sulčių, duokite kitos. Geriau neduokite žemuogių, braškių sulčių, nes ne visi kūdikiai jas toleruoja.
Ar galima kūdikiui duoti neskiestų šviežių vaisių ir uogų sulčių? Kai daviau neskiestų serbentų sulčių, labai verkė, nes graužė burnytę?
Verksmas nėra burnytės graužimo priežastis. Manau, kad Jūsų kūdikis yra verkęs ir tuomet, kai jam nebuvo duota serbentų sulčių. Jo reakcija į serbentų sultis – verksmas – galėjo būti dėl to, kad jam nepatiko jų skonis arba kaip tik tuo metu jam kažkas nepatiko. Kai kūdikis verksmu reaguoja į kokį nors naują patiekalą, jo jam neduokite 2-3 savaites. Sultis galite perpus atskiesti su virintu kambario temperatūros vandeniu.
Ar galima 6 mėn. kūdikiui duoti atsigerti ramunėlių ar kmynų arbatos?
Galima, bet ar reikia? Sveikam kūdikiui, jei gydytojas nepatarė, nereikia duoti jokių arbatų, nes jos nėra maisto produktas.
Kada galima pradėti duoti gazuotų gėrimų?
Gazuoto natūralaus mineralinio vandens galima retkarčiais duoti sveikam mokyklinio amžiau vaikui. Tai nėra tas gėrimas, kuris būtų rekomenduotinas gerti nuolat. Jei kuris nors iš suaugusių šeimos narių gazuotą mineralinį vandenį garbins, vaikas seks jo pėdomis…
Ar sveika, kai 2-3 metų vaikas valgydamas pietus užsigeria pienu? Ar pienas „nesusimaišys“ su mėsa, žuvimi?
Pienas – šarminės reakcijos produktas. Jis atskiedžia ir iš dalies neutralizuoja skrandžio rūgštį. Dėl to blogiau įsisavinama geležis, esanti mėsoje, žuvyje. Tuomet, kai vaikas valgo mėsą ar žuvį, pieno gerti nepatartina.
Ar sriuba – skystis? Vaikas nelabai noriai geria, bet mėgsta sriubas.
Vaikas daro teisingai, nes sriubos maistingesnės ir skanesnės už „skysčius“. Vaikas žino, kiek jam gerti. Jei jis noriai valgo sriubas, neliepkite jam gerti. Sriuba nėra skystis, tačiau ir ne kietas patiekalas.
Ar staiga atsiradęs noras gerti daugiau skysčių rodo, kad prasidėjo diabetas?
Neaišku, ką reiškia „daugiau skysčių“. Jei vaiko noras gerti padidėjo du kartus, jis dažniau šlapinasi bet kuriuo paros laiku, padidėjo apetitas, tačiau svorio nepriauga, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, t.y. galima įtarti diabetą. Viena kregždė – dar ne pavasaris – iš vieno Jūsų nurodyto požymio neįmanoma tiksliai atsakyti į klausimą.
Ar normalu, jei 3 metų vaikas keliasi naktį atsigerti?
Ne per daug saldžiu ir nesūdytu maistu vakare pavalgydintas 3 metų vaikas naktį neturėtų keltis gerti. Įprotis ir noras gerti gali būti išlikęs iš ankstesnių metų, jei vaikas buvo įpratintas užmigti su buteliuku (o tai, suprantama, žala vaikui). Jeigu vaikas naktį prašo gerti, reikėtų pagalvoti: gal jis miega per šiltoje patalpoje ir daug prakaituoja, gal miega išsižiojęs ir dėl to džiūsta jo burnos gleivinė, tuomet atsiranda nenumaldomas noras gerti. Be to, dera stebėti, kaip dažnai vaikas geria dieną ir kiek jis išgeria. Jeigu 3 metų vaikas išgeria daugiau kaip 1 litro vandens, dažnai laksto šlapintis, būtina kreiptis į vaiko gydytoją. Jeigu vaikas miega išsižiojęs, knarkia, būna išsižiojęs dieną, ypač tuomet, kai yra paniręs į žaidimą, dera kreiptis į ausų, nosies ir gerklės gydytoją – gal išvešėjo adenoidai. Naktį vaikui negalima duoti jokių saldžių gėrimų. Trejų metų vaikas naktį gerti neturėtų prašyti.
„Mamos žurnalas“
Sveiki. Ar normalu? Kai 6men kudikis geria arbatos DAUG. Per para 400ml 600ml. Plius minus. Primaitinejamas kudikis ir pati maitinu. Aciu.