Stiklinė žemuogių metams į priekį?

mažakraujystė

Vitos Jurevičienės nuotr. www.fotovita.lt

Nuo seno tikima, kad sezono metu sočiai prisivalgęs žemuogių ir braškių, vaikas paskui bus apsaugotas nuo mažakraujystės visus metus. Ar tiesa?

Mamos ir močiutės, jei galėtų, sumaitintų vaikams visas sezono braškes ir žemuoges. Tikima, kad vaikas sukaups geležies atsargas, mažiau sirgs. Teko girdėti, kaip mamos perka žemuoges sakydamos: „Šita stiklinė už spalį, šita – už lapkritį“. Deja, šviežio derliaus metu neįmanoma vaiko primaitinti uogomis tiek, kad jis paskui kelis mėnesius nejaustų geležies stokos. Geležis organizme nesikaupia, jos pasisavinama tiek, kiek reikia, o perteklius pašalinamas, tad geležies su maistu reikia gauti kasdien. Su maistu suaugęs žmogus kasdien gauna 10–20 mg geležies, rezorbuojasi 1–2 miligramai – tiek pat ir išskiriama, vyksta nuolatinė geležies apykaita.

Geležį mūsų organizmas pasisavina gana sunkiai. Maiste geležis būna dviejų formų – hemogeležis ir nehemogeležis. Hemogeležies yra mėsoje, žuvyje. Tokia geležis geriausiai pasisavinama, jos pasisavinama net 30 proc. Nehemogeležies pasisavinama mažai – tik 5 proc. Pastarosios yra augaliniame maiste – kruopose, daržovėse, vaisiuose ir mamų taip aukštinamose uogose – žemuogėse ir braškėse.

Ar braškių-žemuogių sezono metu verta vaikui sumaitinti kuo daugiau uogų?

100 g braškių yra maždaug 0,9 mg geležies, žemuogėse panašiai, taigi nelabai daug, šios uogos nėra pagrindinis geležies šaltinis. Jei skaičiuotume, kad vaikas suvalgys maždaug 200 g šių uogų kasdien, jis gaus 1,8 mg geležies. Jei 400 g uogų kasdien – 3,6 mg geležies. Vaikas turi gauti 10 mg geležies kasdien, iš jos įsisavinama 10 proc. ir tokiu būdu išlaikomas balansas tarp kasdienio geležies netekimo ir gavimo.

Deja, nėra tokio produkto, kurį vieną valgant būtų įmanoma prikaupti daug geležies atsargų. Bet valgant įvairų maistą – tikrai galima.

Geležį iš žemuogių ir braškių organizmas sugeba pasisavinti tik tuomet, kai uogų sėklos yra sutrinamos.

Nepaisant to, kad braškės ir žemuogės nuo mažakraujystės neišgydys, jų vaikui pirkite ir duokite, nes tai labai vertingos uogos. Medžiagos, esančios žemuogėse ir braškėse, padeda pašalinti iš organizmo toksines medžiagas, normalizuoja žarnyno veiklą; stiprina imuninę sistemą, padeda organizmui kovoti su užkrečiamosiomis ligomis; teigiamai veikia medžiagų apykaitą; gerina kraujodarą, apetitą, savijautą; stiprina kaulus, plaukus, nagus.

Šių uogų galite duoti kūdikiams nuo 8 mėnesių. Braškėse ir žemuogėse yra medžiagų, kurios atpalaiduoja histaminą, dėl to gali atsirasti reakcijų, panašių į alergines (pseudoalerginės reakcijos).

Todėl braškių ir žemuogių labai atsargiai duokite vaikui, sergančiam alergine liga. Aišku, ir alergiškas vaikas nori braškių, todėl galite duoti paragauti – po kelias trintas braškes arba po kelis arbatinius šaukštelius trintų žemuogių. Braškės ir žemuogės, kai jų duodama kasdien, bet su saiku, net ir ilgiau kaip 2 savaites, nesukelia alergijos.

Konsultavo doc. A.Vingras

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


9 − = trys

Kitos temos: