Kiekvienas naujagimis gimsta su dviem momenėliais – galvoje yra dvi vietos be kaulų. Vienas momenėlis, esantis viršugalvyje, vadinamas didžiuoju, kitas, pakaušio srityje – mažuoju. Kiekvieno naujagimio kiekvienas iš momenėlių yra skirtingo dydžio, pvz., didysis – 3×4 cm, o mažasis – 1×1,5 cm ir pan. Neišnešioto naujagimio momenėliai neretai yra didesni už išnešioto. Idealių momenėlio matmenų, užsidarymo laiko, kaip ir žmogaus, gėlės ar peizažo grožio, nėra…
Momenėliai yra gamtos lemti – tam, kad lengviau būtų gimti, o vėliau – kad galvytei būtų lengviau augti. Tai nėra vietos, per kurias gimęs žmogus dalintųsi informacija su kitų planetų protingomis būtybėmis. Dėl momenėlių ir nesuaugusių galvos kaulų gimstant galvutė lengviau slenka gimdymo takais.
Kaip užauga momenėliai
Didysis momenėlis dažniausiai „užsitraukia“, t.y. sukaulėja, 12-18 mėn. amžiuje, mažasis – anksčiau. Kadangi kiekvieno vaikučio fizinis augimas vyksta tik jam būdingu tempu, kol kas nėra jokių programų ir testų, per kiek laiko sukaulės Onutės ar Monikutės didysis ar mažasis momenėlis.
Momenėliai užsidaro palaipsniui – vaikui augant jie palaipsniui mažėja.
Mamos dažnai klausia – ar nieko blogo, kad kūdikiui momenėlis užsitraukė per anksti? Nes kaimynės vaikutis tokio pat amžiaus, bet jo momenėlis dar neužaugęs. Konkretus galvos kaulų siūlių ir momenėlių sukalkėjimo, t.y. „užaugimo“, „užsidarymo“, laikas nėra „įrėmintas“ jokia laiko trukme, todėl pasakyti, kad vienam vaikui per anksti „užsitraukė“ vienas ar kitas momenėlis yra labai neatsargu. Pagal vieną kokį nors požymį, šį kartą momenėlių „užsitraukimo laiką“ niekada nėra sprendžiama, kad tai yra „blogai“ ar „gerai“. Ankstyvas momenėlio užsidarymas neturi įtakos vaiko vystymuisi.
Kitos mamos nerimauja dėl per vėlyvo momenėlio užsitraukimo. Štai viena mama rašo: „Mano sūneliui 13 mėn., bet dar neužaugęs momenėlis (apie 2 cm). Ar tai normalu?“. Taip, tai normalu. Jei neramu, dera pasikonsultuoti su mažylio gydytoja, ji turi įvertinti, kokie yra momenėlio kraštai. Kaip minėjau, daugumos vaikų momenėliai užsidaro iki 18 mėn.
Pulsuojantis momenėlis
Mamas netramina pulsuojantys momenėliai. Galvoje, kaip ir kituose žmogaus organuose, yra daug kraujagyslių. Kai jomis teka kraujas, galima pajausti pulsaciją. Kadangi momenėliai galvoje yra vietos be kaulo, tai uždėjus ant jų pirštų galų pagalvėles (tik nespauskite!) galima pajausti pulsavimą. Momenėlio pulsavimo nereikėtų baimintis, tai visiškai normalus reiškinys, nes momenėlis pulsuoja dėl po juo esančių kraujagyslių, kai jomis teka kraujas.
Išsipūtęs arba įdubęs momenėlis
Išsipūtęs momenėlis. Braukiant delnu per kūdikio viršugalvį neturėtų jaustis momenėlio išsipūtimas. Kitaip tariant, momenėlis turėtų būti lygus su galvos kaulais arba nežymiai įdubęs. Jei mažylis dažnai liūdnas, be priežasties verkia, būtinai reikia kreiptis į jo gydytoją. Jeigu momenėlio išsipūtimas atsirado staiga, mažylis tapo neramus arba priešingai – vangus, mieguistas, pakilo temperatūra, nepriklausomai nuo to, atsirado ar neatsirado vėmimas, bėrimas, būtina nedelsiant vykti į artimiausią ligoninę, nes galima įtarti pavojingą ligą – meningitą.
Įdubęs momenėlis. Tai leidžia įtarti, kad mažasis žmogus yra netekęs skysčių. Tuo pačiu metu aptinkami ir kiti skysčio netekimo požymiai, pvz., įkritusios akys, pastebima, kad yra sutrikęs apetitas (mažiau nei įprasta valgė ar gėrė, vėmė kelis kartus ar viduriavo). Jei tokius dalykus pamatėte, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
Ar saugoti momenėlį
Kūdikiai, ir maži vaikai iki 3-4 metų neturi savisaugos instinkto, jie nesuvokia, kur jiems lendant gresia susižalojimas. Kūdikiai ir vaikai yra labai smalsūs – tai natūralu, nes jie turi susipažinti su juos supančiu pasauliu. Būtina saugoti ne tik momenėlius, bet ir visą mažąjį žmogų 24 valandas per parą, nes ir miegoti jis privalo saugioje aplinkoje. Be komentarų suprantama, kad tos galvos vietos, kurios yra be kaulo yra lengviau pažeidžiamos, už tas, kurios padengtos kaulu. Todėl kūdikėlio galvytę saugokite itin akylai. Nepamirškite, kad kūdikio galva yra sunkiausia kūno dalis, tad iš bet kokios padėties kūdikis krenta žemyn galva. Tarkime, jis netyčia nusirideno nuo vystymo stalo ir nukrito – labiausiai kentės galvytė.
Todėl gydytojai primygtinai prašo mamų nė akimirkai nepalikti kūdikių ant sofos, vystymo stalo ar kito aukšto paviršiaus vienų. Galvos traumos yra pasalūniškos, kartais gali nebūti net didelio gumbo, o vaikui reikės gydymo. Jei kūdikis patyrė galvos traumą, būtinai pasikonsultuokite su medikais.
Tyrimas echoskopu
Kartais vaikų nervų ligų gydytojas kūdikiui gali skirti smegenų ultragarso tyrimą, kuris gali būti atlikti tol, kol dar neužsidaręs didysis momenėlis. Visiems kūdikiams, kuriems neužsidaręs didysis momenėlis, smegenų tyrimas ultragarsu nėra skiriamas. Šis tyrimas skiriamas, tik kai tikrai reikia.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“
Nu bet jau straipsnio pavadinimas…