
„Gydytojai nustatė, kad mano vaikas neskiria spalvų. Esu tiesiog sukrėsta. Apie daltonizmą iki šiol nieko nežinojau, tik patį faktą, kad „daltonikai neskiria spalvų“. Prašau parašyti apie tai plačiau“.
Lina
Kaip nustatomas daltonizmas
Jeigu vaikas mokytas atskirti spalvas, jau gana anksti akių gydytojai gali nustatyti, ar vaikas ne daltonikas. Spalvoms atskirti akių ligų gydytojas vaikui parodo specialias spalvotas lenteles. Tyrimo metu galima nustatyti nejautrumą vienai ar kitai spalvai, šio sutrikimo laipsnį. Jautrumą spalvoms reikėtų patikrinti visiems vaikams dar prieš pradedant lankyti mokyklą.
vJuos žavi įvairūs juodai balti atspalviai. Nuo 2 iki 4 mėn. jie išmoksta skirti ryškias spalvas. 4 mėn. kūdikiai jau skiria daugumą spalvų, o sulaukę 6 mėnesių – skiria visas spalvas, tačiau nemoka jų pavadinti.
Paveldima liga
Daltonizmas, t.y. nesugebėjimas atskirti kai kurių spalvų, dažniausiai raudonos, yra paveldima liga per motinos liniją. Įvairių studijų duomenimis, iki 8 proc. berniukų (vyrų) ir tik 0,4 proc. mergaičių (moterų) neskiria kelių, t.y. ne visų spalvų.
Kol kas ši regėjimo yda nepagydoma. Ji susijusi su tinklainės receptorių (kūgelių) nepilnavertiškumu.
Daltonizmas gali atsirasti ir gyvenimo eigoje, kai žmogus serga sunkiomis nervų sistemos ligomis, kurių metu pakenkiamas tinklainės arba regos nervas. Tai pasitaiko retai.
Pasaulis ne bespalvis
Daltonikams dažniausiai yra sutrikęs, susilpnėjęs gebėjimas skirti žalią, raudoną, mėlyną spalvas.
Žmogus gali matyti tik ryškias spalvas, bet neatskirti jų atspalvių. Atspalvių dažniau neskiria berniukai.
Kad žmogus matytų tik juodą, baltą ir pilką spalvas, pasitaiko labai retai.
Daltonizmas kelia šiokių tokių nepatogumų. Daltonikai negali tapti vairuotojais, jūrininkais, dailininkais, dažytojais, gydytojais bei siuvėjais.
Supažindinkite su spalvomis
Spalvas pažinti vaikus reikia pradėti mokyti nuo kūdikystės. Tam perkami įvairių formų ir spalvų žaislai.
Mažylius mokykite ne tik žaisti su žaislais, bet ir įvardinti jų spalvas. Nuolatos sakykite, kokia žaislo, piešinuko spalva, kokios spalvos uoga, daržovė, batukai, kojinės, marškinėliai, kelnaitės, paltukas, žolė, saulė ir dangus. Tai darykite nuolat, daugelį kartų… Tam, kad mažylis išmoktų įvardinti spalvas, reikia meilės ir darbo, laiko ir kantrybės, nes matyti spalvas, dar nereiškia jas pažinti. Todėl labai svarbu intensyviai su vaikais žaisti žaidimus, kuriuose yra daug spalvų, nuolat kartoti ir priminti, kur kokia spalva.
4-5 metų vaikas, kuriam suaugusieji skyrė daug dėmesio, be vargo atpažįsta ne tik ryškias spalvas, bet ir daugelį atspalvių. Paklausti jie atsako ilgai nemąstydami ir neklysdami.
Kada įtarti, kad vaikas neskiria spalvų

Daltonizmas įtariamas, kai:
ilgai ir kantriai mokytas pažinti ir pasakyti spalvas, 4-5 metų vaikas negali to padaryti;
nuolatos ir ilgai painioja vieną spalvą su kita;
silpnai skiria vieną iš daugelio spalvų;
mato nespalvotus vaizdus, pvz., rodant vaivorykštę, nepasako, ką mato.
Galite namie atlikti paprastą testą. Paimkite 2-3 skirtingų spalvų puodukus. Po to surinkite raudonos, žalios, mėlynos spalvos sagų, karoliukų, medžiagos skiaučių, popieriaus, sukarpyto įvairiomis formomis, ir paprašykite vaiko suskirstyti daikčiukus pagal spalvas (sudėti į puodukus). Būtinai stebėkite, kad daiktų nebūtų galima atskirti kitaip, pvz., pagal faktūrą ar dydį. Jei vaikas suskirstys teisingai (daiktus sudėstys į puodukus), tuomet jis dar neišmoko įvardinti tų spalvų, tačiau jas skiria.
Konsultavo docentas Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“