Vaikų regos problemos – opi tema, vis labiau neraminanti daugelį tėvų. Naujausi tyrimai rodo, kad trumparegystė (miopija) sparčiai plinta. Tikėtina, kad pasaulyje iki 2050 m. trumparegiai bus net pusė žmonių. Tokia perspektyva kelia klausimą: kodėl trumparegystė taip greitai progresuoja, kaip galime padėti vaikams?
Patarimais dalinasi gydytoja oftalmologė Doloresa Margelevičienė.
Kokie veiksniai turi įtakos trumparegystės atsiradimui?
Pagrindiniai veiksniai, kurie didina trumparegystės atsiradimo riziką, yra paveldimumas, vaiko akių optinės sistemos vystymasis ir aplinka. Kalbant apie šeimos istoriją, jei vienas iš tėvų yra trumparegis, – rizika vaikui tapti trumparegiu padidėja 2 kartus, o jei abu tėvai trumparegiai, – 5 kartus. Specifinis akies optinės sistemos vystymasis, ne visiška regos korekcija gali paskatinti akies ašies (ilgio) augimą ir padidinti trumparegystės atsiradimo riziką. Apšvietimas, įtempta, su matymu iš arti susijusi veikla, skaitmeniniai ekranai, mažai laiko lauke, dienos šviesoje – tai aplinkos veiksniai, kurie irgi prisideda prie trumparegystės išsivystymo rizikos.
Kada trumparegystės progresavimas laikomas normaliu, o kada – dideliu?
Pradėjus vystytis trumparegystei, jos progresavimas gali skirtis, priklausomai nuo amžiaus, gyvenimo būdo, paveldimumo ir kitų veiksnių. Kuo ankstyvesniame amžiuje atsiranda trumparegystė, tikėtina, kad tuo ji daugiau progresuos, kol vaikas suaugs. Normaliu trumparegystės progresavimu laikoma, kai regos pokytis per metus nesiekia 0,5 dioptrijos. Tačiau, jei per metus trumparegystė progresuoja 1 ar daugiau dioptrijų, laikoma, kad ji progresuoja dideliu greičiu.
Ypač sparčiai kinta 6–12 metų vaikų rega. Šiuo metu vaikai intensyviai auga, todėl svarbu nuolat stebėti regos pokyčius ir, jei reikia, imtis priemonių progresavimui stabdyti.
Kodėl svarbu stabdyti trumparegystės progresavimą?
Trumparegystė ne tik apriboja regos galimybes, bet ir daro įtaką bendrai akių sveikatai. Vaikai, kuriems nustatyta didelė trumparegystė, gali patirti sunkumų mokydamiesi, sportuodami ar atlikdami kasdienes veiklas. Kuo didesnė trumparegystė, tuo labiau ištempiamos (suplonėja) akies struktūros – tinklainė ir gyslainė, kurios tampa labiau pažeidžiamos. Tai pavojinga, nes didėja rizika ateityje išsivystyti tokioms sunkioms akių ligoms, kaip tinklainės atšoka, glaukoma, miopinė geltonosios dėmės degeneracija ar katarakta. Taip pat svarbu žinoti, kad bet kuris trumparegystės laipsnis padidina akių ligų riziką, bet didžiausia rizika yra esant didelio laipsnio trumparegystei. Tai gali sukelti rimtų komplikacijų vyresniame amžiuje.
Todėl tėvų prioritetas turėtų būti šios problemos prevencija ir efektyvus valdymas.
Ką daryti, jei trumparegystė progresuoja greitai?
Jei pastebite, kad vaiko rega blogėja dideliu greičiu, svarbu nedelsti. Pirmasis žingsnis – apsilankymas pas gydytoją oftalmologą. Tik profesionali apžiūra gali nustatyti tikslų trumparegystės progresavimo tempą ir parinkti tinkamiausias priemones.
Reguliari regos patikra yra esminis aspektas. Specialistai rekomenduoja pas oftalmologą apsilankyti bent kartą per metus, o trumparegystei sparčiai progresuojant – dar dažniau. Svarbu suprasti, kad progresavimui stabdyti reikalingas kompleksinis požiūris: gyvenimo būdo korekcija, tinkama regos korekcija ir specialios priemonės.

Stellest® lęšiai – mokslo laimėjimas
Vienas naujausių ir efektyviausių būdų stabdyti trumparegystės progresavimą – Stellest® akiniai. Šie specialūs akinių lęšiai, sukurti „Essilor“ mokslininkų, naudoja unikalią H.A.L.T. technologiją (angl. Highly Aspherical Lenslet Target). Tyrimai rodo, kad Stellest akiniai, vaikams, nešiojantiems juos bent 12 valandų per parą, gali sulėtinti trumparegystės progresavimą net iki 67 proc.
Stellest® lęšį sudaro vieno židinio zona, skirta miopijos korekcijai, ir trumparegystės kontrolės zona, sudaryta iš 11 koncentrinių žiedų, kuriuose integruoti asferiniai mikrolęšiukai. Žiedus jungia refrakcijos ydą koreguojančios zonos. H.A.L.T.* technologija, naudojant asferinius mikrolęšius, leidžia fokusuoti šviesą ne į paviršių, o sukurti išsklaidytos šviesos pluoštą prieš tinklainę. Šis šviesos pagrindu sugeneruotas signalas, specifiškai stimuliuojantis regos sistemą, skatina lėtesnį akies augimą ir trumparegystės progresavimą.
Stellest® lęšiai yra itin patogūs vaikams. Jie lengvesni nei tradiciniai lęšiai, o tai ypač svarbu kasdienei veiklai, todėl akiniai yra estetiškesni ir patogūs. Be to, jie pagaminti iš patvarios medžiagos „Airwear“, kurią NASA naudoja astronautų šalmams. Tai užtikrina ne tik maksimalų komfortą, bet ir saugumą.
Kiti progresavimo stabdymo metodai. Be truparegystės valdymui skirtų akinių, oftalmologai gali rekomenduoti ir atropino lašus, trumparegystės valdymui skirtus kontaktinius ar ortokeratologinius lęšius.

Kaip padėti vaikui kasdien?
Trumparegystės prevencija ir progresavimo valdymas prasideda nuo kasdienių įpročių formavimo. Svarbiausi aspektai:
• Laikas lauke. Vaikas turėtų praleisti bent 2 valandas per dieną gryname ore, nes natūrali šviesa padeda lėtinti trumparegystės progresavimą. Teigiamai veikia ne tik natūrali šviesa, bet ir pats buvimas lauke. Tada organizme sintezuojamas vienas iš neuromediatorių dopaminas, dar kitaip vadinamas „laimės hormonu“. Ši medžiaga irgi stabdo akies ašies augimą.
• Ekranų laiko ribojimas. Venkite ilgo laiko prie kompiuterių ar telefonų. Rekomenduojama laikytis taisyklės: kas 20 minučių padaryti 20 sekundžių pertrauką ir pažiūrėti į tolimą objektą.
• Tinkamas apšvietimas ir darbo iš arti krūvis. Skaityti ir dirbti reikia gerai apšviestoje aplinkoje, palaikant 30–40 cm atstumą nuo akių. Pertraukas daryti kas 45 minutes.
• Reguliarūs vizitai pas gydytojus. Tai padės laiku pastebėti ir valdyti trumparegystę.
Atsakomybė už vaiko regą – visos šeimos pareiga
Tėvai turi suprasti, kad vaiko rega – tai ilgalaikė investicija į jo sveikatą ir gyvenimo kokybę. Šiuolaikinė medicina siūlo daugybę sprendimų, tokių kaip Stellest® akiniai ar kiti inovatyvūs metodai, tačiau rezultatai priklauso ir nuo kasdienių šeimos pastangų.
Prižiūrėkite vaikų akis, ugdykite tinkamus įpročius, o dėl regos pokyčių nedelskite kreiptis į specialistus. Vaiko regos ateitis yra jūsų rankose.

Susiję straipsniai