Kūdikiai ir maži vaikai gana dažnai prakaituoja naktimis. Taip gali būti bet kuriame amžiuje, reguliariai arba tik protarpiais. Paprastai prakaitavimas yra natūrali kūno reakcija į jam nebepriimtiną šilumą. Taigi – vaikas prakaituoja miegodamas: kada tai norma, o kada kreiptis į gydytoją?
Naktinis prakaitavimas sąlyginai skirstomas į du tipus, priklausomai nuo priežasties:
Pirminis prakaitavimas, kitaip tariant, prakaitavimas be jokios priežasties arba dėl to, kad aplinkoje yra per šilta. Kūdikiai ir maži vaikai nemoka reguliuoti kūno temperatūros kaip suaugusieji. Kūdikių ir mažų vaikų kūne prakaito liaukos išsidėsčiusios tankiau, nes jų kūnas mažesnis nei suaugusiųjų. Tai dar viena stipresnio prakaitavimo priežasčių. Jeigu nors vienas iš tėvų, senelių linkę daug prakaituoti, vaikas gali turėti tuos pačius genus, dėl kurių prakaito liaukos aktyviai dirba. Gausiai prakaituoti gali stipriai verkiantis kūdikis ar mažas vaikas, nes verkti mažyliui – sunkus darbas ir reikalauja daug energijos.
Baimė ir aktyvi mažylio fantazija gali sukelti košmarus ir naktinius siaubus, dėl kurių gali prakaituoti veidas ir galva.
Prakaitavimas pagausėja stresinėmis situacijomis ir šiltoje aplinkoje.
Antrinis prakaitavimas dažniausiai kyla dėl sveikatos problemų.
Kūdikis ir bet kurio amžiaus vaikas gali prakaituoti tuomet, kai karščiuoja. Karščiavimas yra vienas požymių, rodančių, kad vaikas pasigavo infekciją. Tuomet gali prakaituoti tik viena kūno dalis – visa galva, veidas, kaklas arba prakaituoja tik pažastys, o visas kūnas sausas. Gali prakaituoti visas kūnas, tuomet drabužėliai ir pagalvė darosi drėgni nuo prakaito.
Jei vėsioje aplinkoje migdytą ir tinkamai aprengtą vaiką radote suprakaitavusį, pamatuokite temperatūrą. Jei temperatūra 38ºC ir daugiau, kreipkitės į gydytoją.
Ką daryti, jei vaikas gausiai prakaituoja:
Kūdikį, mažą vaiką migdykite kambaryje, kurio temperatūra 18–20ºC ir drėgmė 45 procentai, aprengtą lengvais naktiniais drabužėliais, neapklokite keliomis antklodėmis, neapkaišiokite pagalvėmis.
Kūdikiai ir maži vaikai miegodami juda. Jie nemoka nusimesti antklodės, kai jiems per šilta. Saugumo sumetimais amerikiečių pediatrai rekomenduoja mažylius iki 24 mėnesių migdyti miegmaišiuose. Kūdikiai neturėtų miegoti su pagalve, kol jiems sueis 12 mėnesių. Mažų vaikų antklodė turėtų būti vilnonė. Vilna yra veiksminga kovojant su naktiniu vaikų prakaitavimu, nes ji gali reguliuoti temperatūrą, palaikydama vėsą, kai yra šilta.
Prieš miegą gerai išvėdinkite mažylio kambarį.
Palaikykite raminančią miego rutiną: prieš miegą skaitykite ramių siužetų istorijas, pasakas, mažylio kambaryje palikite blausią baltą šviesą – taip sumažinsite naktinių baimių ir košmarų riziką.
Atsibudusį ryte kūdikį perrenkite natūralaus pluošto drabužėliais ir pasiūlykite krūtį ar atsigerti.
Jeigu migdymas vėsioje aplinkoje ir tinkami miegui drabužiai nepadeda, kreipkitės į vaiko gydytoją ir kartu ieškokite ligos, kuri gali būti prakaitavimo priežastis.
Vaiko gydytojui pasakykite – gal kartu su prakaitavimu atsirado tokių simptomų kaip: kvėpavimo sustojimai miegant, kosulys, užgulta nosis, dusulys, knarkimas, kvėpavimas per burną, švokštimas, nejudrumas, karščiavimas iki 37,6–37,8ºC, prastas apetitas, svorio kritimas.
Vaikas prakaituoja miegodamas – nedelsdami kreipkitės į gydytoją, kai:
Kūdikis iki 3 mėnesių karščiuoja ir prakaituoja.
Vaikas labai prakaituoja, net ir esant patogiai aprangai bei kambario temperatūrai 18–20ºC 3 dienas iš eilės.
Neįprastai prakaituoja atskiros kūno vietos, net ir esant patogiai aprangai ir kambario temperatūrai 18–20ºC.
Miegant pasitaiko miego sustojimų – apnėjos – epizodų.
Kur kas sumažėja šlapimo kiekis, pavyzdžiui, po nakties miego sauskelnės sausos.
Vaikutis prakaituoja maitinimo metu.
Naktinį prakaitavimą lydi odos bėrimas, niežėjimas, knarkimas, dusulys, vėmimas ar viduriavimas.
Kūdikiai, maži ir vyresni vaikai, kaip ir suaugusieji, prakaituoja, kad galėtų atvėsinti kūną. Naktinis prakaitavimas gali būti nepatogus, nes gali tekti mažylio drabužius ir patalynę keisti nakties viduryje. Kūdikiams perkaitus, padidėja staigios kūdikių mirties sindromo rizika.
Atsakė doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“