Kodėl puikiai miegoję vaikas pradeda prabudinėti naktimis, sunkiai užmiega, per miegus blaškosi? Atsako vaikų ligų gydytojas dr. Algimantas Vingras.
Miegui nepalankūs vaikystės etapai
Miego regresu laikomas vaiko įprasto dienos ir nakties miego pablogėjimas – vaikutis pradeda trumpiau miegoti, pabunda naktį arba atsikelia ypač anksti ryte. Pagrindinė miego regreso priežastis – tam tikras raidos etapas, kai vaiko smegenys vystosi nepaprastu greičiu, o įspūdžių ir patyrimų gausa yra neįtikėtina.
Nuo 1 iki 3 metų vaikas išgyvena ypač jaudinantį etapą. Stambiosios motorikos įgūdžių tobulinimas, treniruotės ant puoduko, žodyno plėtimas – per daug neįdomu miegoti!
Šis miego pablogėjimas paprastai yra laikinas. Jis dažniausiai trunka tik kelias savaites ir gali pasireikšti sulaukus 12 mėnesių, 15 mėnesių, 18 mėnesių, 2 metų ir 3 metų.
Miego regreso požymiai:
Trumpesnis dienos miego laikas iki visiško jo atsisakymo.
Nenoras užmigti dieną ir vakare.
Dažni naktiniai atsibudimai.
Per ankstyvas prabudimas rytais.
Kartais miego regreso požymis gali būti vaikščiojimas naktimis. Nors daugeliu atvejų tai nepavojinga, per miegus vaikščiojantis ir artimųjų nepažįstantis vaikas gąsdina tėvus.
Miego regreso metu pasikeičia vaiko elgesys. Jis tampa kaprizingesnis, labiau išsiblaškęs, nenori daryti, ką jau yra išmokęs, nenori mokytis naujų įgūdžių. Paaiškinimas paprastas, vaikui tiesiog nebeužtenka miego, jis nepailsi. Per parą vaikui reikia miegoti 11–14 valandų, o miego regreso metu tiek valandų nebepavyksta „surinkti“.
Vaikas intuityviai jaučia, kad miegas tapo problema. Jis gali bijoti likti vienas, rodyti atsiskyrimo nerimą. Pavyzdžiui, kai bandysite išeiti iš kambario, gali pradėti verkti, lipti iš lovos, bėgti paskui mamą ar tėtį.
Dažniausios priežastys, kodėl miegas trumpam pablogėja:
Atsiskyrimo nerimas. Maži vaikai kartkartėmis išgyvena ypatingo prisirišimo prie tėvų fazes.
Fiziniai gebėjimai. Antrų–trečių metų mažylis jau sugeba lipti laiptais aukštyn ir žemyn, bėgioti darydamas posūkius, įsikabinti rankomis į pasiekiamą daiktą, pakibti kojomis nesiekdamas žemės ir po to vikriai atsistoti nuo grindų, pasivyti riedantį kamuolį. Akrobatika vaiką jaudina ir žavi, jai reikia laiko – atsiranda nenoras gulti, miegoti.
Iltinių ir krūminių dantų dygimas. Jis sukelia diskomfortą, o kartais ir skausmą, o tai sutrikdo miegą.
Miego pokyčiai. Dauguma vienerių metų mažylių pereina nuo dviejų dienos miegų iki vieno miego antrųjų metų pabaigoje ir iš vis atsisako miegoti dieną trečių gyvenimo metų pabaigoje. Vaikai gali atsisakyti miegoti dieną, jie turi šią teisę. Pamačius, kad vaikas pavargęs, tikslinga pasiūlyti numigti. Pamiegojus dieną, pagerėja ir naktinis miegas.
Atsiranda daugiau žodžių. Mažylio kalba sparčiai tobulėja – nuo vos kelių žodžių, kuriuos moka metinukas, iki 200–250 žodžių trečių metų pabaigoje. Mažylio kalbos įgūdžiai puikiai išnaudojami naktį ir jo miego metu. Neabejotinai naktį išgirsite skambant „mama“ ar kitus padrikus žodžius.
Treniruotės ant puoduko. Perėjimas nuo vystyklų prie puoduko – tai dar vienas veiksnys, lemiantis mažo vaiko miego regresą.
Nakties siaubai, baimės, košmarai. Dėl geresnės vaizduotės ir savotiško girdėtų istorijų, vaizdų interpretavimo (TV laidų, filmukų, knygų, kad ir skirtų vaikams) gali atsirasti tamsos baimė, naktiniai siaubai ir košmarai. Mažylis netyčia gali pamatyti ir tėvų ar vyresnio brolio/sesers žiūrimą laidą arba naujienas, kurių turinys sukelia vaikui nerimą ir baimę.
Ekrano laikas. Ekranai skleidžia mėlyną šviesą, kuri neutralizuoja natūralią melatonino gamybą organizme. Vidinis laikrodis mano, kad tai dienos šviesa, dėl to atsiranda nemiga.
Gyvenimo pokyčiai. Miego regresas gali būti siejamas su brolio/sesers gimimu, persikėlimu į naujus namus, kita aukle arba pradėjimu lankyti lopšelį ar darželį.
Liga. Jei mažylio miegas pasikeitė, reikia atkreipti dėmesį į fizinę sveikatą – gal atsirado požymių, kurių anksčiau nebuvo, pavyzdžiui, sloga, bėrimas, ausų, gerklės skausmas, pakilusi temperatūra.
Nauja lova. Perėjimas nuo kūdikio lovytės prie didelės lovos yra didžiulis iššūkis mažiems vaikams. Kadangi atsikelti iš šios naujos miego vietos lengva, neabejotinai sulauksite daug apsilankymų jūsų miegamajame.
Vaikščiojimas miego metu. Nors daugeliu atvejų tai nekenksminga, vaikščiojimas gali prasidėti, jei vaikas miega nereguliariai arba yra pervargęs, ir tai gali pasireikšti kartu su miego apnėja (trumpalaikiu kvėpavimo sustojimu) bei naktiniais siaubais.
Kiek truks ši būsena
Miego regreso laikas kiekvienam vaikui gali skirtis ir trukti nuo vienos iki šešių savaičių. Trukmė labai priklauso nuo to, kaip greitai aptiksite konkrečią problemą ir po to ją spręsite. Pavyzdžiui, vaikui, kuris pradeda keisti kūdikio lovelę į mažylio lovą, gali prireikti kelių savaičių, kol jis adaptuosis. Tačiau tas, kuris bijo tamsos ar ko nors spintoje, gali greitai nusiraminti pamatęs blausią šviesą prieškambaryje.
Patarimai tėvams, kaip elgtis per miego regresą
Būkite ramūs. Ramiai ieškokite blogo miego priežasties ir pagal tai žinosite, kiek šis etapas tęsis ir kaip jums elgtis. Pavyzdžiui, blogo miego priežastis – nauja lova. Tuomet nerekomenduojama nervintis, bandyti derėtis ar papirkinėti mažylį, kad jis liktų lovoje. Geriausias variantas – kiekvieną kartą jam atsikėlus ir atšlepsėjus pas jus pasakyti: „Tau yra geriau būti savo lovoje“ ir grąžinti vaiką į jo kambarį.
Reguliuokite rytinį atsikėlimo laiką. Jeigu vaikas miega ir jam niekur nereikia skubėti ryte, o naktis uvo „regresinė“, – leiskite vaikui ilgiau pamiegoti. Tačiau, jei atrodo, kad ryte vaikas miega per ilgai, palaipsniui, po 15 min. kas kelias dienas, jį pažadinkite anksčiau.
Peržiūrėkite kasdienybę. Būtinai laikykitės įprasto dienos ritmo, tačiau veiklas sudėliokite taip, kad vakare užimtas vaikas galėtų sulėtinti tempą. Papildoma pasaka ar ilgesnis laikas vonioje gali būti viskas, ko jam reikia, kad atsipalaiduotų ir be rūpesčių eitų miegoti.
Palikite švieselę. Vaikui matomame jo kambario kampe palikite blausią šviesą. Švelnus švytėjimas kampe gali išsklaidyti tamsos baimę.
Apribokite ekranų laiką. Ekranai vaiko gyvenime turi išsijungti likus bent dviem valandoms iki miego.
Ribokite skysčius vakare. Apribokite skysčių vartojimą ankstyvą vakarą, kad mažiau kartų reikėtų keltis naktį. Prabudimai dėl puoduko reikalų gali labai pabloginti miegą.
Raminantys preparatai. Ramunėlių ar kitos raminančios arbatos nerekomenduojamos vakare, nes vaikas norės į tualetą. Be to, per stipri arbata gali veikti atvirkščiai – budinti, dirginti.
Daugelis miego problemų yra normalios mažiems vaikams ir laikui bėgant turėtų išnykti.
Susiję straipsniai