Žaislų kūrimas – tai kūryba, mokslas, inovacijos ir aukštosios technologijos

Kasmet žaislų ir kūdikių reikmenų produktų tyrime dalyvauja daugiau nei 2800 vaikų

Pirkdami žaislą kūdikiui, retai susimąstome, kas jį sukūrė, apie ką galvojo kurdamas ir kokią žinutę mums siunčia. Pažvelgti į žaislų kūrimo „virtuvę“ visai įdomu, nes ši sritis jau seniai išsiveržė iš paprasto verslo ribų: tai ir kūryba, ir mokslas, ir inovacijos, ir aukštosios technologijos.

Tada, prieš 62 metus

Bene seniausiai pasaulyje žaislus kūdikiams kuria kompanija „Fisher-Price“, pavadinta įkūrėjo Hermano Fisherio vardu. Šią pavardę turėtų pagarbiai minėti visi kūdikių tėvai, nes ponas Hermanas buvo tikras kūdikių raidos aistruolis – jis atkakliai siekė, kad kiekvienas žaislas, prieš patekdamas į gamybą, pereitų ilgas bandymų stadijas ir būtų realiai naudingas kūdikio tobulėjimui. O kaip išbandyti naują žaislą? Hermanas Fisheris buvo įsitikinęs, kad žaislą turi testuoti ne suaugusieji, o būtent tie, kurie tuo žaislu naudosis – kūdikiai. Kaip tai padaryti? Tiesiog suburti kūdikius ir duoti jiems žaisti, tada taps aišku, kuris žaislas kūdikius „veža“, o kuris ne. Taip 1961 m. ponas Hermanas sukūrė vaikų tyrimų centrą, kuris dabar vadinamas „Žaidimų laboratorija”. Tai buvo pirmasis tokio pobūdžio centras žaislų pramonėje.

Pirmiausia buvo įkurta vaikams patraukli erdvė, pakviesti mažyliai su tėvais, ir jiems leidžiama žaisti. Tuo tarpu ankstyvosios vaikystės raidos ekspertai stebėjo mažuosius žaislų bandytojus. Kad idėja pasiteisino, nereikia įrodinėti. Jau 61 metus „Fisher-Price“ „Žaidimų laboratorija“ bendradarbiauja su vaikais ir jų tėvais bei, pasitelkusi didžiulę komandą ankstyvosios raidos ekspertų, kuria įdomiausius žaislus. Šios kompanijos kūdikių žaislų kūrimo srityje taip niekas ir neaplenkė.

Žaidimų laboratorijos“ erdvės

„Žaidimų laboratorija“ veikia iki šiol, jį įsikūrusi JAV Rytų Auroroje už Bafalo (Niujorko valstijoje). Didžiulio centro erdvės padalintos į vaikams pritaikytas zonas, kuriose mažieji tyrinėtojai bei suaugusieji gali žaisti ir išsakyti savo norus.

Susipažinimo laboratorijoje vaikai gali laisvai judėti, lipti į namelį medyje, žaisti su žaislais. Aplinka sukurta taip, kad skatintų vaiką tyrinėti.

Atradimų laboratorijos erdvė skirta išsamiam 1–2 žaislų stebėjimui. Tyrėjai stebi, kaip vaikai elgiasi ir jaučiasi žaisdami su atrinktais konkrečiais žaislais.

Stebuklų laboratorija skirta suaugusiųjų tikslinės grupės stebėjimui, čia vyksta pokalbiai su tėveliais.

Namų laboratorijoje žaidžia šeimos, tarsi žaistų savo namuose.

Žaislas turi būti idealus vertinant pagal daugybę kriterijų – kaip jis lavina, ugdo, skatina mąstyti

2800 vaikų kiekvienais metais

Kasmet žaislų ir kūdikių reikmenų produktų tyrime dalyvauja daugiau nei 2800 vaikų. Šeimas kuruoja, stebi, kalbina solidi ekspertų komanda, kurią sudaro įvairių kūdikio raidos sričių specialistai, logopedai, miego specialistai, kineziterapeutai ir t.t. „Žaidimų laboratorijos“ ekspertai stebi, kaip vaikai žaidžia,  iš tėvų ir globėjų sužino apie vaikų žaidimo patirtį su žaislais, kūdikių reikmenimis, vaiko santykį su vaikiška televizija, „YouTube“ programomis.

Žaislų ekspertai naudoja įvairias metodikas, kad suprastų žaislo įtaką vaikui. Pavyzdžiui, norint užfiksuoti dar nemokančių kalbėti mažųjų tyrinėtojų atsiliepimus, naudojama akių stebėjimo metodika. Tiesioginio fiksavimo programinė įranga įrašo ir analizuoja sinchronizuotus vaiko akių judesius. Ši technologija leidžia ekspertams pamatyti žaislą vaiko akimis.

Vaikų reakcijoms tirti naudojama moderniausia garso ir vaizdo įrašų įranga, kurios itin jautrūs mikrofonai ir kameros sutelkia dėmesį į labai smulkias detales.

Naudojama ir „Kūdikių veido skaitytuvo“ metodika, kuri nuskaito kūdikio mimikas, veido judesius. Tai unikali technologija, kuri pagal veido išraiškas gali automatiškai įvertinti 6–24 mėnesių kūdikių emocijas.

„XT stebėjimo“ programinė įranga analizuoja žaidimą ir vizualizuoja jį laiko juostoje. Tai leidžia ekspertams apdoroti duomenų srautus ir įvertinti žaidimo modelius, kraštutinumus, nukrypimus.

Kas rūpi ekspertams

Taigi iš pradžių „Žaidimų laboratorijoje“ mažyliais žaidžia, apžiūri ir įvertina kiekvieną žaislą, paskui duomenis apdoroja ir savo nuomonę taria ekspertų komanda, ir tik tuomet priimamas sprendimas, ar žaislas gali patekti į parduotuvių lentynas. Jeigu atsakymas TAIP, pasitelkiami dizaineriai, inžinieriai, muzikantai, turinio kūrėjai ir kiti specialistai, kurie padeda ištobulinti kiekvieną žaislo detalę.

Žaislas turi būti idealus vertinant pagal daugybę kriterijų – kaip jis lavina, ugdo, skatina mąstyti ir t.t. Pateiksime pagrindines sritis, pagal kurias ekspertai vertina žaisliukus.

Fizinė sritis:

Sensorika

Smulkioji motorika

Stambioji motorika

Sveikata ir saugumas

Kognityvinė sritis:

Mąstymo įgūdžiai

21 amžiaus mokymasis

Mokslas, technologijos, inžinerija, menas ir matematika

Kalba ir raštingumas

Bendravimas ir kultūra

Gyvenimo ir karjeros įgūdžiai

Socialinė ir emocinė sritis:

Santykių įgūdžiai

Saviraiška ir pasitikėjimas savimi

Emocinis intelektas

Saugumas ir laimė

Linkimals“ unikalumas

Naujausias kompanijos atradimas – naujos technologijos „Linkimals“ žaislai, kurie padeda kūdikiui mokytis. Kiekvienas „Linkimals“ žaislas turi skirtingus mokymosi ir žaidimo lygius. Žaislai sąveikauja tarpusavyje per „Linkimals“ technologiją ir perkelia žaidimą į naują lygį. Kartu kalbėdamiesi, dainuodami ir šviesdami žaislai sukuria unikalią bei įtraukiančią mokymosi patirtį. Šie tarpusavyje susieti elektroniniai žaislai skatina 12–24 mėnesių mažylius mokytis ir tobulėti, lavina socialinius, motorinius ir skaičiavimo įgūdžius.

Mamos patirtis

Tinklaraštį „Baby Blog“ kurianti 2 dukryčių mama Sotera Šveikauskaitė:

Su „Fisher Price“ augo mano pirmoji ir dabar jau antroji dukra. Tai įrodo, kad šiuo gamintoju pasitikiu ir jis man tikrai patinka. Man, kaip mamai, pirmiausia svarbu, kad vaikas būtų ne tik užimtas smagia veikla, bet žaidimo procesas būtų saugus. Saugumas – vienas svarbiausių kriterijų renkantis žaislus vaikams. „Fisher Price“ žaislai ne tik saugūs, sertifikuoti, bet ir pritaikyti tam tikrai amžiaus kategorijai, todėl visada žinai, kad žaislais tikrai tiks vaikui pagal jo amžių. Kitas dalykas, kas man svarbu, kad žaislas lavintų vienus ar kitus įgūdžius, leistų vaikui tobulėti, išmokti naujų dalykų. Visi „Fisher Price“ žaislai tokie ir yra. Vieni lavina smulkiąją motoriką, kiti kalbą, kiti moko skaičiuoti, abėcėlės ir t.t. Smagu, kad vaikai gali augti su tokiais smagiais žaislais, kurie yra saugūs, o kartu ir leidžiantys tobulėti.

 

Žymos: , , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


8 − = penki

Kitos temos: