Kada geriausia leisti vaiką į darželį? Kai vaikui metai, treji ar ketveri? Klausimas, neturintis atsakymo – jį turi rasti kiekviena šeima individualiai. Tai gali priklausyti tiek nuo vaiko asmeninių savybių, tiek nuo susiklosčiusių aplinkybių. Bet susimąstyti apie naują etapą jūsų vaiko gyvenime, žinoma, verta. Pataria psichologė Lina Cirtautienė.
Kodėl naudinga lankyti darželį?
Trejų metų vaikui formuojasi jausmai: draugystė, meilė, ištikimybė. Vaikai tampa savarankiškesni, dalyvauja daugelyje ugdomųjų veiklų. Čia galioja taisyklės – mokėjimas jų laikytis didina vaiko pasitikėjimą savimi. Darželyje vaikas mokosi bendrauti su kitais vaikais – dalintis, užjausti, palaukti, mokosi ne tik laimėti, bet ir pralaimėti.
Taigi kokias pamokas turime išmokti tam, kad vaiko adaptacija darželyje būtų lengvesnė?
1 PAMOKA. Iš anksto pasakokite apie savo sprendimą.
Susiklosčiusi vaikų priėmimo į darželį tvarka leidžia mums gana anksti sužinoti datą, nuo kurios mūsų mažyliai lankys darželį. Kartu su vaiku galite pasižymėti kalendoriuje jo pirmąją darželyje dieną. Žinoma, laiko bus likę daug, bet vaikas žinos – „rudenį, kai pradės gelsti medžių lapai, aš eisiu į darželį“. Tėveliams irgi bus užtektinai laiko prie to priprasti ir savo sprendimu vėliau nebeabejoti.
Vaikas jaustųsi saugesnis, jei dar iki pradėdamas lankyti darželį, kartu su jumis nueitų pasivaikščioti po savo darželio kiemą, o artėjant lankymo datai nueitų ir į grupę, susipažintų su auklėtoja. Pasakokite vaikui, kokia bus jo dienotvarkė, ką jis kartu su kitais vaikais veiks, kas pasikeis. Tam puikiai gali tikti ir knygelės, kuriose pasakojama apie dieną darželyje („Milė eina į darželį“ ir pan.).
2 PAMOKA. Negąsdinkite vaiko darželiu.
Ar teko kada girdėti „jei neklausysi, nuvesiu tave į darželį ir paliksiu“? Kai darželį prilyginame bausmei, ar vis dar drįstame tikėtis lengvos vaiko adaptacijos? Arba – nejau vaikas noriai pasiliks darželyje, jei nebus tikras, ar vakare jūs ateisite jo pasiimti? Verčiau pasidžiaukite – „tu užaugai jau toks didelis, kad net galėsi eiti į darželį“. Vaikui bus malonu girdėti, tiesa?
Aišku, venkite ir kito kraštutinumo – piešdami vaiko gyvenimo darželyje idilišką vaizdelį.
3 PAMOKA. Vaikui girdint neabejokite dėl savo sprendimo, neaptarinėkite galimų sunkumų darželyje.
Jei apsisprendėte leisti vaiką į darželį – būkite ryžtingi. Teko stebėti vienos mamos ir vaiko dramą darželio rūbinėje – mama neramiai blaškėsi – čia įeidavo į grupę, čia vėl grįždavo į rūbinę. Tai pakalbindavo savo mergaitę, tai vėl stumdavo ją į vaikų būrį. Kaip jums atrodo, ką veikė mergaitė? Žinoma, kad verkė. Nejau jums nebūtų baisu matyti sutrikusį jums brangiausią žmogų?
Ne tik vaikui, bet ir jums pirmosios jo dienos darželyje bus sunkios, kils visokių abejonių, o gal ir kaltės jausmas – tai normalu – juk rūpinatės savo didžiausiu turtu. Tačiau tas „turtas“ jūsų abejonių neturi matyti. Akivaizdžiai demonstruojamas nerimas lengvai užkrečiamas.
4 PAMOKA. Atkreipkite dėmesį į vaiko dienos režimą ir mitybą.
Pratinkite vaiką atsibusti valandą ar pusantros anksčiau iki numatyto laiko, kai jūs išeisite iš namų į darželį. Jei jūsų vaikas jau nebemiega dieną, išmokykite jį bent jau ramiai vieną pagulėti lovoje.
Stenkitės bent kurį laiką vaikui siūlyti maistą, panašų kaip darželyje, neduokite maisto tarp maitinimų, kad atprastų užkandžiauti. Jei jūsų mažylis turi valgymo problemų, būtinai apie tai papasakokite vaiko auklėtojai. Valgymo problemos gali tapti priežastimi, kodėl vaikas nenori eiti į darželį.
5 PAMOKA. Grūdinkite vaiką.
Grūdinti reikia visus vaikus, o ypač tuos, kurie ruošiasi lankyti darželį. Leiskite vaikui namuose ar vasarą gamtoje vaikščioti basomis. Tai stiprina ne tik imuninę, bet ir nervų sistemą. Labai naudingos vandens procedūros (dušas, vonia, ežeras, baseinas, jūra). Palaipsniui pratinkite vaiką prie šaltesnių gėrimų (pienas ar sultys iš šaldytuvo). Leisdami valgyti ledus ne vien pataikaujame savo smaližiams, bet ir pratiname prie temperatūrų skirtumų.
6 PAMOKA. Pratinkite bent trumpam vaiką palikti.
Vaikai, kuriuos iki darželio augino mama, iš pradžių gali sunkiau pasilikti darželyje – prieštarauti, verkti.
Tam, kad adaptacija būtų lengvesnė, kiek galėdami anksčiau pratinkite bent trumpam vaiką palikti kitiems. Jokiu būdu nesislėpkite, jog išeinate, priešingai – susikurkite atsisveikinimo ritualą (apsikabinti, pabučiuoti, pamojuoti pro langą) ir būtinai vaikui paaiškinkite, kada sugrįšite. Savo žodį visada tesėkite arba perspėkite vaiką dėl pasikeitusių planų. Taip vaikas pasitikės jumis, jausis ramiau ir darželyje atsisveikindamas žinos, kad sugrįšite jo pasiimti.
7 PAMOKA. Kartais geriau, kai vaiką į darželį atveda ne mama.
Jei vaiko ir mamos ryšys labai stiprus, ir mažylis verkia jai išeinant, tegul tėtis ar močiutė pabando vesti vaiką į darželį. Darželyje atsisveikinimas su verkiančiu vaiku turi būti gana trumpas, labai ilgai jo neguodžiant. Jei vaikui prašant neišeiti ir pravirkus jūs pasiliksite grupėje, jis bus linkęs vėl verkti, siekdamas jūsų buvimo ir kitais rytais. Apie ašarėles galite pasikalbėti vakare, grįžę namo. Paaiškinkite, kad ir jums visą dieną buvo liūdna, prisiminus vaiko ašarėles, paprašykite kitą dieną jo pagalbos: „Ar galėtum man padovanoti linksmą dieną? Aš nuvesiu tave į darželį, atsisveikinsiu, o tu man nusišypsok – visą dieną prisiminsiu tavo šypseną ir man bus linksma“.
Yra vaikų, kurie ypač sunkiai išgyvena išsiskyrimą su mama. Tokiems vaikams be mamos dingsta apetitas, sutrinka miegas. Jei vaiko adaptacija užsitęsia, konsultuokitės su psichologu. Dažnai tokioje situacijoje savo elgesį su vaiku turi keisti pati mama.
8 PAMOKA. Padėkite vaikui susidraugauti su bendraamžiais.
Stebėkite, kaip jūsų vaikas žaidžia su kitais vaikais (vaikų tarpusavio santykiai su bendraamžiais šiame amžiuje tik formuojasi). Ar prieis jis prie žaidžiančių vaikų? Jei jam sunku tai padaryti, padėkite jam: išmokykite jį tinkamai pasisveikinti su vaikais, siūlyti vaikams savo žaisliukus, paprašyti leidimo žaisti su jais, tinkamai reaguoti į neigiamą atsakymą, atrasti kompromisus.
Išmokykite vaiką išsinešti į kiemą, o vėliau – ir į vaikų darželį tik tuos žaislus, kuriais jis pasiruošęs dalintis su draugais. Priešingu atveju mažylis bus vadinamas gobšuoliu arba visą laiką bijos, kad nieko neatsitiktų jo mėgstamam žaislui.
Pirmą dieną darželyje kartu su vaiku apeikite visas patalpas, parodykite, kur vaikas miegos, kur plaus rankytes, kur yra tualetas. Padėkite jam susipažinti su grupėje esančiais vaikais. Taip mažylis jausis saugiau. Pabūkite kiek kartu – gal pusvalandį, tačiau venkite pasilikti ilgai ar nuolat – vaikas klaidingai supras, kad darželio aplinkoje visada turi būti ir tėvai – taip tik apsunkinsite ir prailginsite adaptacijos procesą. Rekomenduojama iš pradžių vaikelį palikti vos kelioms valandoms, iki pietų. Po to kaskart vis ilgiau, bet šis adaptacijos periodas neturi trukti ilgiau kaip pora savaičių.
Ar mano vaikas prisitaiko prie darželio aplinkos?
Adaptacijai darželyje prireiks gal mėnesio, o gal pusmečio – tai priklausys ir nuo to, kaip dažnai jį lankysite. Girdime, kaip kiti guodžiasi, kad jų vaikai nepritampa darželyje. Nejučiomis susimąstome – „pagal ką aš suprasiu, kad darželio aplinka nėra draugiška mano vaikui?“ Kai ateis šis laikas, atsakykite sau į klausimus:
• Ar mano vaikas jaučiasi saugus darželyje?
• Ar bendrauja su kitais vaikais?
• Ar nebijo suaugusiųjų, bendrauja su jais?
• Ar orientuojasi patalpose kiek leidžia jo galimybės?
• Ar ima daiktus, žaislus, ar bent kiek jais domis?
Jei vyrauja teigiami atsakymai – sveikiname, jūs įveikėte adaptacijos laikotarpį sėkmingai!
„Mamos žurnalas“