Tuštinasi su gleivėmis
10 mėnesių kūdikis tuštinasi 3-5 kartus per parą, kartais su gleivėmis. Kodėl taip yra? Ar išmatos gali būti juodos spalvos, jei vartojame geležies preparatų?
Paprastai natūraliai maitinami kūdikiai tuštinasi 3-6 kartus per parą, o dirbtinai maitinami kūdikiai – 1-2 kartus per parą. Ar Jūsų mažylio išmatose nuo gimimo matyti gleivių? Gal jis taip pradėjo tuštintis neseniai, tuomet galima būtų įtarti infekciją. Ar jis nevėmė, nekarščiavo? Tik atsakius į šiuos ir kitus klausimus, būtų galima kvalifikuotai atsakyti į Jūsų klausimą.
Kodėl išmatose yra gleivių? Jos atsiranda esant storojo žarnyno sudirginimui, kurį gali sukelti įvairios viduriavimą sukeliančios infekcijos, gydymas antibiotikais ar kitais medikamentais. Be to, dažnai išmatose matyti gleivių, kuomet kūdikiai būna alergiški karvės pieno baltymui. Pakeitus adaptuotą mišinį, gleivių išmatose neberandama.
Vartojant geležies preparatų išmatos gali būti juodos spalvos, be to, jose gali atsirasti ir gleivių. Jeigu gleivės atsirado išmatose pradėjus vartoti geležies preparatą, tai nutraukus gydymą, išnyks ir gleivės. Bet jeigu gleivės atsirado anksčiau, reikia ieškoti kitos priežasties.
Mielio grybelis
2,5 metų vaikas savaitę viduriavo, pasidarėme tyrimus, rado mielio grybelio. Kas tai? Kaip jis atsirado pas mano vaiką?
Mieliagrybiai dažniausiai yra normali žarnyno flora, kuri aptinkama daugelio vaikų žarnyne kaip ir kitos žarnyno bakterijos. Jos nėra blogos, ir dažniausiai jų gydyti nereikia, kadangi jos dalyvauja virškinimo procese. Tačiau jų nėra daug. Kartai mieliagrybiai pradeda intensyviai daugintis (po įvairiausių infekcijų, po gydymo antibiotikais, labai sunkiems bei nusilpusiems ligoniams), tuomet jau reikia gydyti.
Kadangi Jūsų vaikas visą savaitę viduriavo (galbūt jis sirgo rotavirusine ar kitos kilmės žarnyno infekcija, išsivystė žarnyno disbiozė, kuomet sumažėja gerųjų bakterijų ir atsiranda daugiau grybelio. Labai dažnai taip būna po gydymo antibiotikai.
Jūsų vaikui patarčiau skirti papildomai gerųjų žarnyno bakterijų. Svarbiausia, kad vaikas nustojo viduriuoti, tiesiog reikia laiko, kol žarnyno veikla vėl taps normali, atsistatys jo mikroflora.
Košės ir viduriai
Pradėjus maitinti sūnų daržovių košėmis, jis pradėjo tuštintis 3 kartus per parą vietoje įprasto 1 karto. Ar normalu?
Tai nėra blogai. Svarbu, kad nesiskųstų skausmu, nepradėtų viduriuoti, išmatose neatsirastų patologinių priemaišų (gleivių, kraujo).
Kodėl vaikas pradėjo tuštintis dažniau? Tai priklauso nuo to, kokias košes Jūs duodate. Burokėlių, morkų, avižų košės laisvina vidurius, o ryžių, manų, kukurūzų – kietina. Gal Jūs daugiau duodate ir vaisių tyrelių (slyvų, obuolių, abrikosų, persikų), kurios taip pat laisvina vidurius. Manau, kad Jūsų mažylio žarnyno veikla pasikeitė dėl mitybos, būtina suderinti maisto produktų, laisvinančių ir kietinančių vidurius, pusiausvyrą.
Polipozė šeimoje
3,5 metų vaikui nuolat lupasi žarnynas (išmatose matyti daug gleivių). Jau 2 metai serga disbakterioze. Šeimoje yra sergančių žarnyno polipoze. Ar tai negali būti paveldima? Kur išsitirti?
Kaip minėjau, gleivių atsiranda esant storojo žarnyno sudirginimui.
Reikėtų išsiaiškinti, kas sudirgino vaiko virškinamąjį traktą? Kodėl išsivystė disbiozė? Gal vaikutis sirgo žarnyno infekcinėmis ligomis, gal dažnai buvo gydytas antibiotikais? Tai dažniausios priežastys, kurios sutrikdo normalią žarnyno veiklą. Gal vaikas alergiškas? Gleivės gali atsirasti išmatose, esant alergijai kai kuriems maisto produktams. Manau, kad reikia papildomai skirti normalių žarnyno bakterijų. Labai svarbu atkreipti dėmesį, kaip Jūsų vaikas auga, ar normaliai priauga svorio, ar nesiskundžia pilvo skausmais, pūtimu, viduriavimu.
Dažniausia 3-8 metų vaikų virškinamojo trakto kraujavimo priežastis – žarnos polipai. Apie juos reikėtų pagalvoti, jeigu vaiko išmatose matyti kraujo priemaišų. Daugumai vaikų randami pavieniai polipai, o maždaug 15 proc. jų būna polipozė. 90 proc. atvejų jie randami tiesiojoje žarnoje.
Vaikų žarnos polipai yra gėrybiniai ir neturi tendencijos supiktybėti. Polipas pradeda kraujuoti, kai jo švelni gleivinė yra traumuojama išmatomis.
Paprastai kraujo išmatose būna nedaug, jis – šviesiai raudonas, matomas išmatų paviršiuje. Diagnozę galima nustatyti tiriant tiesiąją žarną.
Tačiau yra šeimyninė, paveldima liga – storosios žarnos polipozė, kuomet polipų gali būti randama visoje storojoje žarnoje, ar tik jos dalyje. Tokie polipai linkę supiktybėti. Pagrindinis jų simptomas – kraujavimas iš virškinamojo trakto.
Taigi pastebėję išmatose kraujo būtinai kreipkitės į vaikų chirurgą, nes polipus būtina šalinti chirurginiu būdu.
Arbūzas ir kiti
Ar duoti 1,5 metų vaikui arbūzo, jei jo nesuvirškinto pilna išmatose?
1,5 metų vaikui arbūzas tikrai nėra pats geriausias maisto produktas. Yra ir kitų vaisių, kuriuos puikiai virškina tokio amžiaus vaikų žarnynas.
Nereikėtų dirginti virškinamojo trakto tokiais vaisiais, kaip arbūzas.
Vidurius kietina tie produktai, kurie turi mažai ląstelienos: košės (ryžių, manų, kukurūzų), saldus pienas ir jo produktai, miltiniai produktai, skysčių trūkumas.
Išmatas skystina įvairūs vaisiai bei jų tyrės (geriau su odele): juodosios slyvos, obuoliai, abrikosai, persikų sultys su minkštimu ar tyrės. Gerai tinka žalių obuolių ir morkų tyrelė, tyrelės iš džiovintų vaisių ar tiesiog patys džiovinti vaisiai: obuoliai, slyvos, abrikosai, persikai. Tyrelės ir džiovinti vaisiai yra efektyvesni už sultis, nes juose yra daugiau augalinės ląstelienos. Obuoliuose esantis pektinas sutrumpina žarnų turinio slinkimo laiką ir padidina išmatų masę.
Tokios daržovės, kaip burokėliai, morkos, lapinės daržovės, kaliaropės, jų košės su papildomu aliejaus kiekiu taip pat laisvina vidurius. Labai gerai yra avižų, sorų košės, javainiai, sėlenos, jogurtai kefyras. Kai vaiko viduriai užkietėję, reikėtų dažniau duoti šviežių kopūstų, bulvių, burokėlių sulčių ir jų mišinių.
Krauna į sauskelnes 6 kartus
7 mėnesių sūnus labai dažnai krauna į sauskelnes – po 5-6 kartus per dieną. Avižų košę pakeičiau ryžių, bet vis tiek tas pats. Išmatos normalios, be gleivių. Per dieną gauna 3 rūšių košes. Kiek kartų turi tuštintis tokio amžiaus vaikas?
Kūdikiai nuo 1 iki 6 mėn., maitinami dirbtinai ar motinos pienu, gali tuštintis 1-7 kartus per parą. Paprastai natūraliai maitinami tuštinasi 3-6 kartus per parą, o dirbtinai – 1-2 kartus. Jeigu Jūsų vaikutis gerai auga bei vystosi, gerai priauga svorio, nerimauti nereikėtų (be to, juk išmatose nėra patologinių priemaišų).
Viduriuoja maitinanti mama
Nuo antro mėnesio dukra nesituština pati. Maitinu savo pienu. Gydytoja patarė duoti morkų sulčių. Nepadėjo. Valgiau burokus, suviduriavau pati, o dukrai – nieko. Dabar girdau laisvinančius vaistus, kartais padeda, bet nuo vaistų vaikas labai atpylinėja. Ką daryti?
Labai svarbu išsiaiškinti, ar nėra organinės vidurių užkietėjimo patologijos (įgimtų žarnyno anomalijų), kuri dažnai koreguojama chirurgiškai.
Jeigu ne, būtina parinkti tinkamą dietinį gydymą (maitinti šviežių vaisių ir daržovių tyrėmis, jos labiau aktyvintų žarnyno veiklą ir skystina vidurius). Be to, kūdikis papildomai turėtų gauti skysčių. Jeigu ir tai nepadeda, būtinas medikamentinis gydymas, kurį galėtų parinkti vaikų gastroenterologas (tikrai yra ir kitų medikamentų be laktuliozės, kurie puikiai laisvina vidurius ir vaikai juos gerai toleruoja).
Pediatrė Jolanta Bernatonienė
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai