Tikriausiai rotavirusas senas kaip pasaulis. Milijonai vaikų šimtus metų sirgo šia liga, tik ji neturėjo pavadinimo. Karščiuoja, viduriuoja, vemia – juk daugybė ligų pasižymi panašiais simptomais. Rotavirusas „demaskuotas“ ne taip seniai – 1973 metais, Australijoje.
Atradėjai jį taip pavadino dėl to, kad virusas buvo panašus į ratą. Visame pasaulyje šis virusas – pagrindinė vaikų sirgimo ūminėmis užkrečiamosiomis žarnyno ligomis priežastis.
Neatspariausi šiai infekcijai yra 6-24 mėn. vaikučiai ir tie bet kurio amžiaus vaikai ir suaugusieji, kurių silpnesnis imunitetas. Juk ne vienam teko girdėti istorijų, kaip vaikui iš darželio „parsinešus“ rotavirusą, užsikrėtė mama su tėčiu, net gydytoja.
Kas darosi su vaiku
Užsikrėtę žmonės gali sirgti besimptome ligos forma arba jų negalavimai gali būti tokie menki, kad į juos žmogus neatkreipia dėmesio. Tokie ligoniai yra patys pavojingiausi, nes patys to nežinodami platina sukėlėją aplinkoje. Užsikrečiama per nešvarias rankas ir užterštą rotavirusais aplinką. Sergantis žmogus, pasinaudojęs tualetu ir nenusiplovęs rankų, gali užteršti įvairius aplinkos daiktus, kai prie jų prisiliečia. Aplinka užkrečiama ir keičiant sergančio vaiko sausklenes. Manoma, kad infekcija gali plisti ir per kvėpavimo takus bei vandenį.
Slaptasis ligos periodas tęsiasi nuo 12 valandų iki 3 parų. Vaikas atrodo sveikutėlis, bet per tą laiką virusas įsitvirtina organizme ir jo prisidaugina tiek, kad sukeltų ligą. Po slaptojo periodo liga dažniausiai prasideda ūmiai: vaiką pradeda pykinti, jis vemia, viduriuoja, karščiuoja, jam skauda pilvuką. Vaikas gali vemti iki 4-6 kartų, viduriuoti – net iki 10 kartų per parą, vandeningomis išmatomis. Šiuos negalavimus neretai lydi sloga, čiaudulys, šiek tiek skauda gerklę. Kūdikiai ir maži vaikai serga sunkiau, vyresni – lengviau. Užsikrėtus galima susirgti bet kuriuo metų laiku, tačiau dažniausiai sergama šaltuoju metų laiku.
Šis virusas yra atsparus aplinkos veiksniams. Ant įvairių namų aplinkos daiktų virusas išlaiko gyvybingumą 10-30 dienų, priklausomai nuo aplinkos drėgmės. Išlieka gyvybingas ant bet kokių kietų paviršių, rankų, užkrėstame vandenyje. Virusas gali plisti ir per dulkes, pvz., sveikas žmogus, įkvėpęs dulkėse esančio viruso, užsikrečia.
Ligoninių desantas
Jei užsuksite į vaikų ligonines, visada rasite rotavirusu užsikrėtusių vaikų. Dar daugiau – jei Jūsų vaikutis pateko į ligoninę dėl kitos ligos, yra tikimybė, kad būtent ligoninėje jis ,,pasigaus” ir rotavirusinę infekciją. Kodėl vaikai guldomi į ligoninę, juk specialaus gydymo nuo ligos lyg ir nėra – gydomi tik simptomai? (Kol kas pasaulio mokslininkai nesurado vaisto, veikiančio ligos sukėlėją).
Vidutinio sunkumo ir sunki ligos formos yra pavojingos kūdikiams ir vaikams iki 3 metų. Rotavirusas pavojingas dėl to, kad gausiai vemdamas ir viduriuodamas vaikas staiga netenka daug skysčių, druskų, dėl to sutrinka jo normali gyvybinė veikla. Namuose kvalifikuotai padėti retai kada įmanoma, nes ligoniukai atsisako gerti – būtina „statyti lašelinę“. Kūdikius ir vaikus iki 3 metų, susirgusius vidutinio sunkumo ar sunkia rotavirusine infekcija, dera gydyti ligoninėje.
Kiek vaikas gulės ligoninėje, nuspėti sunku. Ūmios ligos simptomai trunka 4-6 paras, o jei organizmas yra mažiau atsparus sukėlėjui, liga užsitęsia ilgiau – iki 10 dienų, tačiau jos simptomai nebūna tokie sunkūs. Ligonis gausiai sukėlėjus platina 4-8 paras, rečiau – iki 50 parų. Todėl ir grįžus iš ligoninės laukia ilga reabilitacija, sveikimas ir… izoliacija.
Ir vaikai, ir suaugusieji imunitetą įgyja neilgam, po kurio laiko gali susirgti dar ir dar kartą. Paguoda nebent ta, kad tie „kiti kartai“ būna vis lengvesni. Į ligoninę paprastai patenka vaikai, susidūrę su rotavirusu pirmą arba antrą kartą.
Skiepai nuo rotaviruso
Ši vakcina yra geriama, ji suduodama per du kartus. Vakcina dera su kitomis vaikiškomis vakcinomis. Lengva infekcija nėra priežastis neskiepyti – galima duoti vakciną net jei vaikutis truputį karščiuoja. Skiepijimas turi būti baigtas iki kūdikiui sueis 24 savaitės. Vyresnių kūdikių skiepyti negalima. Štai dėl ko smalsios mamos turi kuo anksčiau būti informuotos apie šį skiepą (neabejojame, kad apie tai pasakys vaikučio gydytoja) ir apsispręsti.
Konsultavo doc. Algimantas Vingras
„Mamos žurnalas“