Slidinėjimas su vaikais – tai ne tik smagi žiemos pramoga, bet ir galimybė praleisti kokybišką laiką kartu su šeima. Tačiau kelionė į kalnus su mažaisiais gali tapti tikru iššūkiu, jei nėra tinkamai pasiruošta. „Keliaujančios mamos“ dalinasi svarbiausiais patarimais ir gudrybėmis, kaip užtikrinti saugią, patogią ir nepamirštamą slidinėjimo patirtį visai šeimai.
Kaip pasiruošti?
Pradėti slidinėjimą su vaikais – tai kaip išmokti naują šokį: reikia pusiausvyros, kantrybės ir trupučio improvizacijos. Vaikai mokosi stebėdami ir mėgindami, todėl tėvų pozityvumas ir įsitraukimas tampa svarbiausia pamoka.
Apranga ir įranga:
Pasirūpinkite tinkama apranga, kuri būtų atspari vėjui ir drėgmei. Sluoksniuotas apsirengimas padės palaikyti optimalią kūno temperatūrą.
Vaikams skirta slidinėjimo apranga turi būti lengva ir patogi. Nepamirškite apsaugos priemonių – šalmo ir akinių, o taip pat ir priemonių, kurios padeda apsisaugoti nuo šalčio (pavyzdžiui, vaikams tinkančio kremo nuo šalčio ar šildukų kojytėms ir rankytėms).
Mokymasis:
Jei vaikas dar niekada nestovėjo ant slidžių, rekomenduojama pradėti nuo trumpų pamokų. Instruktoriaus pagalba gali užtikrinti, kad mokymasis būtų saugus ir smagus.
Pasirinkite nedidelę ir nesudėtingą trasą, tinkamą pradedantiesiems.
Fizinis pasiruošimas:
Prieš pradėdami slidinėti, atlikite trumpą apšilimą, kad vaiko raumenys būtų pasiruošę fizinei veiklai.
Jei vaikas yra labai mažas, pirmiausia galima praktikuoti pusiausvyrą ant lygių paviršių.
Svarbiausi patarimai
Laikas: Nepersistenkite – vaikams užtenka trumpesnių slidinėjimo seansų, kad jie nepervargtų ir išliktų susidomėję.
Maitinimas: Nepamirškite pasirūpinti sveikais užkandžiais ir vandeniu, kad palaikytumėte vaikų energiją.
Pozityvus požiūris: Vaikai greitai mokosi, kai jaučiasi palaikomi. Pagirkite juos už pastangas ir smulkius laimėjimus.

Šeimų patirtys ir rekomenduojami užsienio slidinėjimo kurortai
Jeigu planuojate atostogas kalnuose užsienyje, pasinaudokite keliaujančių ir jau patirtį turinčių mamų patarimais:
Mama Audronė:
„Su vaikais slidinėjame jau 11 metų. Į Italiją, Prancūziją renkamės skristi, į Austriją važiuojame automobiliu su viena tarpine nakvyne. Visada su draugais, irgi turinčiais vaikų. Keliauti su agentūromis saugiau nei patiems vairuoti žiemą kalnuose, nes prireikia ir grandinių. Renkantis kurortą, pagrindinis prioritetas – trasos, kad galėtų čiuožti ir silpniausiais čiuožikas. Kitas kriterijus – kad ir tėčiams būtų bent viena juoda trasa. Prieš kelionę vaikai slidinėjimo įgūdžius prisimena Liepkalnyje, su instruktoriumi. Svarbu drabužiai – neperšlampantys, atsarginės pirštinės, šiltukai. Kai važiavome su vaikučiais, vežėmės ne tik savo įrangą, bet ir vežimėlį.“
Mama Aušra:
,,Esu dviejų berniukų mama. Visą gyvenimą mėgau keliauti, tačiau gimus vaikams motinystės atostogos leido lanksčiau derinti laiką ir atrasti dar didesnį kelionių džiaugsmą. Žiemos laikotarpiu viena pagrindinių kelionių krypčių – kalnai. Mamos tikrai be reikalo baiminasi vykti į slidinėjimo kurortus su mažaisiais. Dabar galima rasti nemažai slidinėjimo kurortų, kurie pritaikyti žiemos pramogoms su vaikais.
Dalinuosi dalimi mūsų aplankytų vietų, kurias galiu rekomenduoti. Nors didžiausią įspūdį palieka Alpės, tačiau pirmoms kelionėms galima rinktis ir žemesnes vietoves Tatruose ar net Estijoje. Mes į kalnus leidomės drąsiai, iš karto prie aukščiausių, su metukų amžiaus vaiku.“
1. Combloux Prancūzijos Alpėse. Vienas įsimintiniausių kurortų dėl savo lokacijos, infrastruktūros ir paslaugų kokybės. Vaizdai į Monblaną (aukščiausią Europos kalną), puikios slidinėjimo trasos, šalia keltuvai ir slidinėjimo erdvė vaikams. Galima išsinuomoti rogutes, yra slidinėjimo mokyklėlė. Patogu pasiekti skrydžiais ir automobiliu.
2. Šamoni (Chamonix) Prancūzijos Alpėse. Labai populiarus miestelis su vaizdu į Monblaną, daugybe viešbučių, slidinėjimo keltuvų, žiemos pramogų. Veikia slidinėjimo mokyklėlė, muziejai ir traukinukas, kuriuo galima nuvykti iki ledyno. Tiesa, į ledyną teks leistis dar vienu keltuvu žemyn ir įveikti daugybę laiptelių.
3. Les Houches Prancūzijos Alpėse. Paperka vaizdais ir puikia infrastruktūra. Daug pramogų vaikams, slidinėjimo mokyklėlės, rogutės, čiuožykla.
4. Alpe d‘Huez Pietų Prancūzijoje. Šiek tiek žemesniame aukštyje, labai populiarus tarp šeimų su vaikais. Tiesa, ir žmonių kiekis didesnis nei kitur, ypač per vaikų atostogas.
5. Bad Gašteinas (Bad Gastein) Austrijoje. Įspūdingi Alpių vaizdai, terminės versmės ir nepaprasto grožio krioklys. Keltuvai atnaujinti, stoja tarpinėje stotelėje. Viršūnėje yra restoranas su vaikų žaidimų aikštele.
6. Obertauern Austrijoje. Vaikams patiks sniego miestelis, slidinėjimo mokyklėlė, gyvūnų parkas netoliese ir kriokliai.
7. Otepaa Estijoje. Visai šalia Lietuvos atrastas puikus žiemos pramogų kurortas. Didžiulė erdvė vaikams, jaukus miestelis ir jau rudens pabaigoje atidaromos trasos naudojant dirbtinį sniegą, net jei lauke jo dar nematyti. Norintiems išbandyti kalnus tai puikus pasirinkimas.

Mama Eglė:
„Mes gyvename Švedijoje ir auginame 4 vaikus. Slidinėjimo entuziastams rekomenduočiau išbandyti kalnų kurortus Švedijoje.
1. Kungsberget. Pirmąkart su vaikais slidinėjome Kungsberget slidinėjimo kurorte. Čia mažiau trasų, didesnė tikimybė, kad sniegas bus minkštas, nes nėra taip toli į šiaurę ir arčiau jūros. Tad ir oras šiltesnis būna. Kurortas nutolęs 238 km nuo Stokholmo – tai 2 val. ir 40 min kelio. Yra aplink nuomojamų namų ar butų, ilgai veikia vaikiškos trasos.
2. RommeAlpin. Šis slidinėjimo kurortas irgi nėra labai toli nuo Stokholmo. Ten esame buvę 2 ar 3 kartus. Daug trasų, jis ilgos, slidinėti patiko ir mums, ir vaikams. Kiek sunkiau dėl apsigyvenimo, namuką sunkiau gauti. Nors yra ir butų, bet mes pasirinkome viešbutį Borlänge mieste, gal už 30 min. kelio iki slidinėjimo centro. Minusas tik tas, kad trasos trumpai dirba.
3. Sälen. Čia esame buvę ne vieną kartą, bet, deja, nė karto neslidinėjome. Čia labai dideli kalnai, daug sniego, didelis pasirinkimas, kur gyventi. Yra šiek tiek ir kitokių pramogų – baseinas ir boulingas. Slidinėjimo trasos išsidėsčiusios net 4 kalnuose. Čia galima vaikus palikti priežiūrai, jei norisi paslidinėti vieniems. Minusas tas, kad reikia toliau važiuoti, apie 440 km nuo Stokholmo, tai yra apie 5 val. ir 20 min. kelionė.
4. Åre. Mums kol kas labiausiai patikęs slidinėjimo centras Åre, nors jis gana toli nutolęs į šiaurę. Čia dideli kalnai, nuostabūs vaizdai, daug trasų ir liftų, gyvenamųjų namų. Tik kelias ilgesnis – apie 600 km nuo Stokholmo, beveik 8 val. kelio.
5. Vemdalen. Nuo Stokholmo 5 val. kelio, čia patiko ir mums, ir vaikams, tik šiek tiek mažiau trasų. Tai buvo mūsų 1-oji stotelė kelioms paroms, o nuo ten – apie 200 km kelio iki Åre centro.
6. Stokholme yra keli slidinėjimo kalnai. Tik bėda, kad dėl per šiltos žiemos jie retai atsidaro. Nes net purškiamas sniegas neišsilaiko. Jei žiema šaltesnė, tai puiki vieta mokytis slidinėti.
7. Mora. Čia dar nesame slidinėję, bet esame buvę ten įsikūrusiame žiemos zoologijos sode ir Kalėdų senelio miestelyje.
Manau, puiki mintis žiemos atostogų metu aplankyti keletą skirtingų vietų ir pasimokyti slidinėti – vaikam skirtų trasų yra visose centruose. Vaikai slidinėti išmoksta labai greitai, bet vis tiek patarčiau pasinaudoti instruktoriaus paslaugomis. Mes pirmą kartą „mokėmės“ net kartu su vaikais, kad jiems būtų drąsiau.“
Mama Gintarė:
„Kurortą Lachtal Austrijoje draugai rekomendavo, apie jį nieko nežinojome. Namuką kuo arčiau slidinėjimo trasos išrinko draugai – niekaip negalėjau tikėtis, kad atsidursime beveik pačioje trasoje, tai tikrai didelis pliusas.
Į Austrijos važiavome kalnus automobiliu, kelionė laukė ilga – apie1600 km. Atvykę pamatėme, kad bus vaikų mokyklėlė, dėl to labai apsidžiaugėme. Buvo ir visų spalvų trasos. Atvykę į patį kurortą ilgai ieškojome to namelio, nes netiksliai buvo nurodytas adresas. Galų gale užkilome į patį kurorto viršų ir radome. Pasirodo, mūsų namelis – vos ne aukščiausiame kelio taške – už 4 namukų baigiasi kelias!
Pirmąją dieną pradėjome nuo varlynuko. Pati kadaise nuo jo pradėjau. Sūnus iškart pagavo, kaip reikia slidinėti, viena dukra sunkiau, bet buvo matyti, kad supranta, tik bijo. Kitai dukrai buvo sunkiausia – ji nesuprato paties principo. Sužinojome, kad instruktorius vaikus moko tik tuos, su kuriais galima susikalbėti čekų, lenkų, anglų, austrų, vokiečių kalbomis. Tad mokėme vaikus patys, nusižiūrėdami, ką daro treneriai. Ir pavyko puikiai!
Keltuvai tokiems kalnams man pasirodė netinkami. Kalnai per statūs, nuo keltuvo nuolat kas nors nukrisdavo. Per status kampas – nepatogu baisiai. Mūsų Lukas, nukritęs nuo keltuvo, gavo peties traumą.“
Mama Oksana:
„Mūsų šeima slidinėjo Prancūzijos kalnų kurorte Sainte Foy Tarentaise. Jis įsikūręs netoli įžymaus Trijų Slėnių kurorto, tik mažesnis, bet kokybe neatsilieka. Trasų daug, yra ir pažengusiems, ir naujokams. Du kalneliai vaikams mokytis ir čiuožti rogutėmis. Viešbutyje yra SPA ir baseino zona. Vietinės kavinės siūlo dienos pietus, kur kaina atitinka kokybę.
Mūsų sūnui buvo 5,5 metų, dukrytei 4, jie mokėsi slidinėti su instruktoriumi. Kiti vaikai buvo dar mažiukai, tad ėjome ant kalno su rogutėmis arba tiesiog žaisti į lauką. Kurortas labai ramus nėra eilių, nedaug žmonių, pats mažiausias džiaugėsi miegeliu vežime lauke.“
Slidinėjimas gali tapti nuotykių kupina patirtimi, jei ją papildysite ir kitomis žiemos pramogomis, tokiomis kaip nusileidimas rogėmis. Nepamirškite ir poilsio akimirkų – gurkšnis karšto gėrimo, smagus pokalbis ar tiesiog pasimėgavimas kalnų ramybe gali tapti ypatingu prisiminimu. Svarbiausia yra dėmesys vaikų poreikiams ir pasiruošimas, kuris padės kiekvieną akimirką trasoje paversti ne tik malonia veikla, bet ir jaukiu šeimos laiku.
Apie keliones su vaikais daugiau sužinosite čia: https://keliaujanciosmamos.lt/
Susiję straipsniai