Gamindami kartu su vaikais mokote juos, kaip pasirūpinti savimi. Vėliau, užaugus, kils mažiau problemų virtuvėje. Taip pat per maistą vyksta savęs pažinimas, stiprinantis pasitikėjimą savo įgūdžiais. O kur dar galimybė daugiau laiko praleisti kartu… Galite žaisti ir šnekučiuotis. Ir, be abejo, po visko žymiai maloniau skanauti valgius, prie gamybos prisidėjus pačiam! Tad kaipgi įtraukti mažuosius į gaminimo procesą?
- Pradėkite nuo smagių indų!
Paruoškite vietą vaikams, jog jie jaustųsi laukiami virtuvėje. Pradėkite nuo indų įsigijimo kartu. Neretai saugome indus nuo mažųjų, jog jie nepamestų ir nesudaužytų indų, todėl specialiai tam skirti kokybiški gaminiai sumažins įtampą virtuvėje. Žinoma, daugiau jaudinamės dėl to, jog vaikai gali susižeisti, tačiau kokybiškas indas laikosi tvirtai net ir nuo kieto grindinio smūgio. Taip pat leiskite vaikams išsirinkti gaminius su jiems patinkančiais fragmentais ar ornamentais. Jie užsimanys tarsi pažaisti su jais, todėl noriai sukiosis virtuvėje.
- Kartu planuokite, ką gaminsite
Nors mažieji dažniausiai suinteresuoti valgyti saldžiai, tačiau blyneliai su varške ir uogiene tikrai nepakenks jų skrandukui. Prisiminkite, jog jų medžiagų apykaita greitesnė, todėl ne be reikalo mažieji žvalgosi greitai pasisavinamų angliavandenių. Žinoma, užkandžiaujant su saiku! Jei vaikui sunkiai sekasi sugalvoti, ką gaminti, paieškokite ir paskaitykite receptus kartu. Nupasakokite jiems nežinomus ingredientus. Taip lavinsite bendrą supratimą ir vaizduotę.
- Keliaukite į parduotuvę drauge
Kol esi vaikas, tol kiekvienas išėjimas iš namų atrodo kaip vienas didelis nuotykis. Nepamirštamos kelionės yra ir į parduotuvę. Čia apstu plataus spektro maisto gaminių ir buitinių prekių. Didžioji dalis jų vaikams atrodo kaip pirmą kartą matomas daiktas, todėl jie noriai vaikšto ir žvalgosi parduotuvėje. Tai puiki proga mokyti juos apsipirkti ir atsirinkti, ką tikrai svarbu turėti. Iš anksto pasiruoškite reikalingų produktų ir duokite jiems užduotį surasti juos. Apsipirkimą paversite ne tik žaidimu, tačiau ir lavinsite gebėjimą susikoncentruoti.
- Pasiruoškite arbatos pertraukėlėms
Visiems, o ypatingai mažiesiems reikalingas atsipūtimas nuo įtempto susikaupimo dėl maisto gaminimo. Tokią progą turėsite, kol maistas bus kepiamas, viriamas ar troškinamas. Kad nepabostų laukti ir skrandukas nepradėtų gurkti greičiau nei maistas bus pateiktas, pasidarykite arbatos pertraukėlę. Šiltas gėrimas paruoš kūną virškinimui, nes 30 min prieš valgant yra rekomenduojama atsigerti bent vandens. Toks ritualas gali tapti sveiku įpročiu. Pasirūpinkite, jog namie stovėtų patogus paimti (saugant vaikus nuo pavojaus apsipilti) arbatinis, pavyzdžiui https://formadore.lt/eva-solo-elektrinis-virdulys, ir keli arbatos variantai, jog būtų smagu rinktis.
- Įvertinkite, ką atlikti vaikai yra pajėgūs
Svarbiausia maisto gaminimo dalis – jo ruošimas. Jei sunku nuspręsti, kiek drąsiai galite leisti vaikui pasireikšti be galimybės įsipjauti ar kitaip užsigauti, atsižvelkite į jo amžių:
- Iki vienerių metų vaikas gali spausti mygtukus, taip ką nors įjungus, pakelti ir vėl nuleisti dangčius, atidaryti spintelę.
- Dviejų, trejų metų vaikas pajėgus nuplauti daržoves ir vaisius, o kiek paūgėjus – ir šluostyti indus.
- Pradinukai jau geba nuskusti odeles bulvių ir morkų, plėšyti žalumynų lapus, maišyti bei kočioti tešlą.
Toliau augančiam vaikui vis mažiau lieka dalykų, kuriais per sunku užsiimti ar dėl kurių gali susižaloti save. Savo nuožiūra ir bendru susitarimu galite pasiskirstyti darbus.
- Žaiskite gamindami
Žaidimai ypač tinkami, jei ruošiate virtinukus ar varškėtukus. Kadangi tenka pridaryti nemažą kiekį jų, eigoje darbas gali atsibosti. Jog išvengtumėte kaprizų ar kitų susierzinimo požymių, vaikų dėmesį išlaikyti padės paprastos papildomos užduotis, pavyzdžiui, skaičiavimai ar klausimai apie objektus. Be to, galite papasakoti, kaip atsiranda, tarkim, morkos ar kitos daržovės bei vaisiai.
- Apibendrinkite rezultatą
Mokyti vaikus reflektuoti yra taip pat svarbu, kaip skatinti juos kažkuo užsiimti. Paklauskite jų, kas jiems labiausiai nepatiko ir atvirkščiai – ką norėtų pakartoti. Taip pat pasidomėkite, kur pajuto, jog jiems buvo sunkiau atlikti užduotį, o kur kaip tik sekėsi sklandžiai. Taip ne tik padėsite jiems geriau suprasti, bet lavinsite ir komunikacijos įgūdžius. Leisdami pasisakyti jiems atversite kelią į diskusiją ir anksčiau laiko aptiksite mąstymo klaidas, tokias kaip savęs nuvertinimas ar kaltinimas.
Maisto ruošimui tampant šeimos bendru laiko praleidimui, užsimanysite pagerinti virtuvės funkcionalumą, jog malonumas gaminti tik didėtų. Rinkitės patogumą ir pasirūpinkite kokybiškomis bei itin stilingomis priemonėmis, kurias siūlo www.formadore.lt.