Rugsėjo 8-ąją gimusios Lėja, Luknė, Luka ir Milena Gedeikytės – jau dičkės. Apie paskutinį kūdikystės mėnesį pasakoja mama Lina Strangienė.
Mero vizitas
Šį mėnesį šeimą aplankė Tauragės meras, domėjosi, ar nereikia kokios pagalbos.
Tačiau Lina socialinių darbuotojų pagalbos atsisako Ц susitvarko viena, o jei reikia kur išvažiuoti, mergaites prižiūri močiutė. „Nemanau, kad svetimas žmogus sugebėtų sužiūrėti keturis kūdikius. Tik mūsų giminės moterys tokios „kietos“, susitvarko su visomis problemomis. Kai man būna sunku, pagalvoju apie savo mamą arba močiutę.
Tarkime, močiutei dabar 84 metai, bet ji nuo ryto iki vakaro dirba sode ir dar slaugo lovoje gulinčią savo mamą, mano prosenelę. 108 metų prosenelė jau nebereaguoja į žmones, nieko nebesupranta, tad jos slauga tikra nėra lengva. Bet močiutė dar randa laiko nuvažiuoti į mišką ir priuogauti mums uogų. Vieną rytą išvažiavo 7 val. ryto, o grįžo namo 7 val. vakaro su pilnu kibiru mėlynių. Net ir man tai būtų sunku, o ji nesiskundžia“, – pasakoja Lina.
Dantukų karoliai
Jei suskaičiuotume visų keturių mergyčių išdygusius dantukus, išeitų karoliai. Šiomis dienomis dantys dygsta kaip grybai po lietaus. „Pastebėjau, kad vakar Milenai iš karto išdygo trys dantys. Dabar ji su Lėja jau turi po penkis dantis, Luknė tuoj turės keturis, o Lukutė kol kas du. Gerai bent tiek, kad dantys dygsta be temperatūros. Mergaitės tik irzlesnės, vis kiša į burnytę kumštukus. Radau gerą nuraminimo būdą – paduodu kietų riestainiukų, ir jos užsižaidžia begrauždamos. Vakar graužė sumuštinius su dešra, o šuniukas kaip dulkių siurblys rinko visus trupinius. Ištisai rankoje turi būti kas nors valgomo, kitaip būna piktos ir nelaimingos“, – pasakoja mama.
Ką valgo sesutės
Lina pastebi, kad šį mėnesį sesutės visiškai nebenori valgyti kruopų košių. Išvirė ryžių, grikių – spjauna ir kietai sučiaupia lūpas, kad mama daugiau nebeįkištų nė šaukštelio. Net ir anksčiau mėgta manų košė liko „už borto“. Pusryčiams dabar sesutės mielai valgo bandeles, paskui dar užsigardina bananu, užsigeria sultimis. „Ačiū Dievui, kad bent kavos prie bandelių neprašo“, – juokauja Lina. Bandelės jau davė rezultatų – Milenos pilvukas atsikišo į priekį, visos pasunkėjo. Spintoje mama padarė reviziją ir atrinko išaugtus drabužėlius kitiems kūdikiams. Šiuo metu kaip tik laukiasi pora artimų draugių, bet jos laukia berniukų, tad vargu ar rausvi šliaužtinukai tiks. „Ką čia gali žinoti, kam prireiks. Vyresnysis sūnus jau 17 metų, žiūrėk, metai kiti ir galiu tapti močiute“, – sako Lina Strangienė.
Pietums Lina dažniausiai gamina daržovių košę su mėsa. Iš savo daržo parsiveža šviežių morkų, cukinijų, kopūstų. Bet Milena su Lukute pradėjo spjauti ir daržovienę.
Net ir truputį paskanintą druska spjauna. Jos norėtų maitintis vien varške su uogomis ir miltiniais gaminiais. „O Lėja daro dar kitaip – išsižioja, o kai šaukšteliu duodu daržovienės, tada rankyte išsiima košę iš burnos ir vėl sukiša, bet jau pati. Matyt, ateina laikas, kai norės viską daryti savarankiškai. Galbūt trinta daržovienė nepatinka būtent dėl to, kad nėra ko kramtyti? Juk kai pagaminu kotletų su padažu ar balandėlių, jos labai mielai valgo. Net bulvių kugelio jau ragavo. Tik keptos mėsos dar bijau duoti.
Vakar draugė atsiuntė internetu cukinijų blynų su varške receptą, bandysiu gaminti, nes iš daržo parsivežiau cukiniją. Visos keturios mėgsta įvairias daržovių sriubas.
Burokėliai, kopūstienė ir net rūgštynių sriuba būna išvalgoma iki lėkštės dugno. Vieną kartą dariau eksperimentą ir daviau pupelių sriubos. Bijojau, ar naktį nepūs pilvukų, bet viskas praėjo ramiai. Nepasakosiu, kaip po kiekvieno maitinimo atrodo jų drabužėliai. Išsiėmusios iš burnos bulvę ar buroką trina rankytėmis, paskui nusivalo į krūtinę ar plaukus. Kiekvieną dieną tenka trinkti plaukučius, nes jie pilni maisto likučių. Kartą palikau košės dubenėlį ant lovos, o mergelės ropojo ant grindų. Kol atėjau iš kito kambario, jos spėjo numesti lėkštę ant žemės. Vaizdas buvo „nemirtingas“ – visos sėmė tą košę saujomis ir kišo į burnytes. Paskui visas reikėjo ne tik perrrengti, bet ir išmaudyti“, – pasakoja Lina.
Sesutės mėgsta pomidorus ir agurkus iš savo daržo, Lina juos perpjauna per pusę ir paduoda graužti, kol lieka tik žievelės. Mergaitės apetitu nesiskundžia, tuos patiekalus, kurie joms patinka, valgo neraginamos. Pavyzdžiui, Milena, pamačiusi, kad mama tiesia varškės šaukštelį sesutėms, griebia ranką ir kiša tą šaukštą į savo burną. Ji sesėms pavydi ne tik maisto, bet ir mamos dėmesio. Jei mama paglosto Luką ar Lėją, Milena čiumpa mamos ranką ir deda ant savo galvytės, kad glostytų ją.
Per dieną – pakuotė sauskelnių
Lina džiaugiasi, kad neseniai iš Norvegijos grįžęs pusbrolis parvežė keletą pakuočių pigesnių sauskelnių. Jos tirpte tirpsta, nes per parą reikia mažiausiai 20. Milenai jau tuoj reikės 5 dydžio, Lėjai su Lukne dar geras 4, o Lukutei – 3. Vienu metu, kai dygo dantukai, mergaitės buvo pradėjusios viduriuoti, tada sauskelnių reikėjo trigubai daugiau. „Jos nekentės, jei sauskelnės pilnos, – iš karto paleidžia dūdas. Stengiuosi kuo greičiau pakeisti, kad neiššustų užpakaliukai. Kai viduriavo, to nepavyko išvengti. Teko vaistinėje pirkti keletą tūbelių tepalo nuo iššutimų“, – sako mama.
Nevasariški orai
Rugpjūtis nelepino šiluma, tad į lauką pasivaikščioti išeina ne kasdien. Važiuodama į parduotuvę, Lina pasiima tai vieną, tai kitą mergelę, kad truputį prasiblaškytų. Lietingomis dienomis pasivaikščiojimus atstoja namų balkonas – Lina aprengia mergytes ir susodina į vibrokėdutes, kad bent truputį pakvėpuotų grynu oru. Ir namuose nėra labai šilta, mergaitės lovytėse jau nebebūna, nori ropoti po namus, tad mama jas aprengia šilčiau.
Per šį mėnesį Milena išmoko stovėti į nieką nesiremdama. Kitos savarankiškai stovėti dar bijo. O Lukutė po truputėlį vejasi sesutes. Mama kas vakarą jai daro mankštą ir masažą, kai suguldo kitas tris. Lukutei procedūros labai patinka, juokiasi balsu.
„Kitą mėnesį su Lukute vėl vyksime į Vilnių pasikonsultuoti su neurologais. Jos raida yra lėtesnė, bet aš tikiu, kad viskam savas laikas, ir ji tikrai pasivys sesutes“, – optimistiškai nusiteikusi mama.
Konservavimo metas
Rugpjūtis pramogauti progų nesuteikė, nes užgriuvo konservavimo darbai. Lina sako mėgstanti konservuoti, kol neturėjo mergyčių, prikonservuodavo gėrybių giminaičiams, draugėms. Tik pernai, laukdama gimdymo, praleido tą malonumą. O šiemet konservuoti nesutrukdė net keturi kūdikiai ant rankų. „Pirmiausia prasidėjo mėlynės – močiutė atvežė didžiausią kibirą uogų. Paskui atėjo eilė grybams. Nuvažiavusi į mišką, esantį už 30 kilometrų nuo namų, Lina per porą valandų prigrybavo pilną kibirą voveraičių. Sako, jog ne grybavo, o tiesiog pjovė grybus, nes jie augo krūvomis. Paskui iki pusės nakties jas valė ir konservavo. Kitą kartą iš giminaičių sulaukė dovanų – keturių milžiniškų kibirų baravykų. Sūnums valyti grybų ji nepatiki, kad neduok Dieve nepapultų koks kirminas.
Šiemet bent jau Žemaitijoje labai grybingi metai. Lina sako, kad žiemai pasiruošė 15 litrų grybų, prisivirė uogienių, agurkų, paprikų, pomidorų drebučiuose. Moteris labai mėgsta eksperimentuoti ir bandyti interneto receptus. Vienas receptas buvo net labai neįprastas – agurkai medaus marinate. Ji sako: „Nemėgstu pirktinių konservų, nes nežinau, kas ten įdėta. Kai gaminu pati, žinau, kad nebus chemijos, kad daržovės užaugintos be trąšų savame darže. Naujajame mūsų bute yra didelė sieninė spinta, kurioje jau stovi stiklainiai. Kai nebetilps, dėsime atsargas močiutės namuose“.
Jau stovi eilėje į darželį
Lina Strangienė spėjo įregistruoti ketvertuką į eilę darželiui gauti. Jei viskas bus gerai, norėtų prie darželio pradėti pratinti pusantrų metukų, o pati grįžti į darbą planuoja, kai mergaitėms sueis dveji. Tas pusmetis bus skirtas adaptacijai lopšelyje-darželyje. Ji tikisi, kad adaptacija nebus labai sunki, juolab kad į tą patį darželį užrašytas ir draugės vaikutis, ir brolio sūnus. „Vien savų bus pusė grupės. Juokais svarstome, ar neatidarius mums privataus darželio namuose, patirties turiu sočiai“, – juokiasi Lina.
Mintyse mamytė jau planuoja pirmąjį mergaičių gimtadienį. Sako, kad tai bus tikrai neeilinė diena, o šventės scenarijaus kol kas neatskleidžia.
Ginta Liaugminienė