Tauragės ketvertukas. Dešimtasis mėnuo

4

Gretos Medelienės nuotr.

Rugsėjo 8-ąją gimusios Lėja, Luknė, Luka ir Milena Gedeikytės šį mėnesį galėtų vadinti dantukų dygimo mėnesiu. Trims sesutėms jau išsikalė po du dantukus, o mažoji Lukutė vis dar laukia, kasydamasi paburkusias dantenas. Kaip sekėsi dešimtąjį mėnesį, pasakoja mama Lina.

Kas savaitę – po du dantis

Vasaros pradžia ketvertuko mamai buvo nelengva, nes mergytėms pradėjo dygti dantukai. Kaip visada, pirmoji buvo Milena – jai išdygo pirmasis, po penkių dienų – ir antrasis dantukas. Tada estafetę perėmė Lėja, jai irgi du dantukai išdygo per penkias dienas, galų gale dantukų sulaukė ir Luknė. Dabar eilė Lukutei.

Laimė, temperatūra buvo pakilusi tik vienai. O šiaip dantų dygimas praėjo įprastai – paverkė, pazirzė, dažniau kėlėsi naktimis.

Šį mėnesį Milena pradėjo sėdėti, jau bando ir stotis. „Vis mergeles paramstydavau pagalvėmis, kad jos matytų, kas dedasi namuose. O vieną dieną žiūriu – Milena jau sėdi neatsirėmusi, jau ir pati išmoko atsisėsti. Neseniai nupirkau iš internetinės parduotuvės tokią tvorelę. Galvojau, ką daryti, kad mergaitėms būtų saugu žaisti, – įprastas maniežas per mažas, keturi maniežai – nepraktiška, namuose užimtų labai daug vietos. Pradėjau ieškoti informacijos internete ir radau tokią prekę – sulankstomą tvorelę. Ji 7 metrų ilgio, su varteliais, galima išlankstyti uždarą aptvarą, kuriame vaikai saugiai žaidžia ir mato mamą. Galima tą tvorelę statyti namuose ant grindų arba lauke ant pievelės. Įdedu žaisliukų, jos ropoja, žaidžia, Milena, įsikibusi į tvorelę, bando stotis. Kadangi Milena didžiausia ir stipriausia, ji mėgsta skriausti sesutes. Priropoja prie kurios nors, gulinčios ant pilvuko, užgula visu svoriu ir rauna plaukus. Tuoj „gardelyje“ pasigirsta klykimas, bėgu gelbėti nuskriaustosios. Žiūrint iš šono, tikros graikų-romėnų imtynės. Luknė su Lėja turi gana ilgus plaukučius, tai joms ir kliūva dažniausiai. Nusikaltusią Mileną iškeliu į lovytę, o pačiai širdį skauda, nes liūdna ten jai vienai, be sesučių. Neįsivaizduoju, kaip auginčiau vieną vaiką. Jam turėtų būti labai vieniša“, – sako Lina Strangienė.

Kai mama gamina pietus, o „gardelyje“ neramu, yra dar vienas išbandytas būdas, kaip nuraminti sesutes. Lina atpjauna po nemažą gabalą šviežiai rūkytų lašinukų ir duoda pačiulpti. Sesėms taip skanu, kad visos net dreba. Savo dviem dantukais jos sugeba nučiulpti lašinius iki „skutų“, paskui nenori tų nukramtytų gabalų atiduoti. Lina išbandė ir atrado, kad patys skaniausi lašinukai būna iš ūkininkų autokrautuvėlės. Sako, net nepalyginsi su parduotuviniais. Senovėje mūsų močiutės irgi panašiai ramindavo kūdikius.

Krikštynos palauks

Karšta birželio pradžia leido atidaryti pliažo sezoną. Lina sugalvojo, kad ant dviviečių vežimėlių rėmų uždėjus automobilines kėdutes, išeina visai gera mobili priemonė, kuri telpa į automobilį. Dar įsideda keletą pledukų patiesti ant žemės, skėčių nuo saulės, produktų pietums ir važiuoja visai dienai į močiutės sodą. Mergaitėms labai smagu paropinėti ant žemės basomis kojytėmis, o suaugusieji išsikepa šašlykų. Lina, viena akimi prižvelgdama mergeles, dar paravėja ir daržus. „Bandau bent kiek padėti močiutei, kuri, būdama 80 metų, dar prižiūri 108 metų savo mamą. Visą gyvenimą darbuodavausi močiutės kolektyviniame sode, ne išimtis ir šiemet. Jau turime šviežių salotų, ridikėlių, prieskoninių žolelių. Kai ateina pietų metas, su vaikais važiuoju į šalia esančius mamos namus ir ten pagaminu pietus“, – pasakoja veiklioji Lina.

Pasibaigę mokslo metai didelių permainų neatnešė, nes vyresnysis Dovydas susirado darbą ir mamai padėti nelabai gali, o Lukas vis nori ištrūkti į kiemą, pažaisti su draugais.

Lina nesiskundžia, kad mergaites jau porą mėnesių augina viena. Vyras išvažiavęs į kaimą slaugyti sunkiai sergančių savo tėvų, į šeimą sugrįžta tik tada, kai reikia būtinos pagalbos, susiruošus pas gydytojus ar tvarkyti reikalų. „Situacija nelengva, ir nenusimato prošvaisčių, nes senų tėvų sveikata tikrai neis geryn. Bet aš nekeikiu likimo. Keturi kūdikiai – argi tai našta? Tai džiaugsmas, laimė“, – filosofiškai nusiteikusi ketvertuko mama. Uošvių ligos pakeitė ir krikštynų planus. Lina svajojo, kad birželį, švenčiant jos keturiasdešimtmetį, kartu įvyks ir dukryčių krikštynos. Deja, dabar apie puotas galvoti nėra nei laiko, nei jėgų. Lina neprisimena savo gimtadienio, kad nebūtų sulaukusi artimųjų sveikinimo. Tačiau šiemet nori jubiliejų atšvęsti kukliai, tik su pačiais artimiausiais žmonėmis. „Pagaminsiu pietus, nupirksiu tortą, ir tiek. O krikštynas galbūt pavyks suorganizuoti vasaros pabaigoje, kai iš reisų grįš mano giminaitės – būsimos krikšto mamos“, – sako ji.

Aplankytas ir garsusis prekybos centras

Sūnūs – didieji Linos pagalbininkai. Gretos Medelienės nuotr.

Sūnūs – didieji Linos pagalbininkai.
Gretos Medelienės nuotr.

Birželio pradžioje Lietuvą sudrebino naujas prekybos tinklas. Veiklioji Lina irgi jau spėjo apsipirkti jame, nors Tauragėje parduotuvės ir nėra. „Prieš kelerius metus, kai su berniukais gyvenau Ispanijoje, labai dažnai apsipirkinėdavome „Lidl“ parduotuvėje. Pamenu, kad tada už 60 eurų 5 asmenų šeima apsipirkdavome dviem savaitėms, o maitindavomės jokiu būdu ne kukliai – valgėme visokius skanumynus ir  šviežius vaisius. Dabar kainos tikriausiai ir ten pakilusios. Sužinojusi, kad tas prekybos tinklas ateina ir į Lietuvą, suplanavau kelionę į Klaipėdos „Lidlą“. Važiavome kartu su padėjėju, dešimtmečiu Luku, mergaites palikau savo mamai. Truputį nusivyliau prekių kūdikiams asortimentu. Tikėjausi prisipirkti pieno mišinių, košyčių  ir sauskelnių – tų prekių nėra arba jos ne ką pigesnės nei kitur.  ačiau maisto šeimai pripirkau tikrai nemažai. Radau vieną sulčių rūšį, kurį mergelės labai skaniai gėrė, kitąkart pirksiu didesnėmis pakuotėmis“, – pasakoja savo įspūdžius tauragiškė.

Šį mėnesį teko pirkti ir drabužėlių, kuriuos Milena, Lėja ir Luknė išaugo. Vienintelei Lukutei tinka sesių išaugti drabužėliai. „Jau antrąkart užsakiau megztus batukus. Tauragės turguje susipažinau su mezgėja, kuri mano užsakymus išpildo per savaitę. Žiemai buvo numezgusi šiltus batukus, vasarai paprašiau iš plonesnių siūlų ir rausvos spalvos. Mano močiutė, išgirdusi, kad perku mezginius, net supyko: juk mes pačios mokame megzti! Mokėt tai mokame, bet laiko neturime nė viena – visos giminės moterys labai veiklios“, – sako Lina.

Ką valgo ketvertukas

Šį mėnesį Lina pradėjo maitinti mergytes iš bendro puodo. Sako, jog niekada negamindavo aštriai, riebiai, tad labai keisti valgiaraščio, prisitaikant prie mažylių, ir nereikėjo. Vieną dieną – šviežių kopūstų sriuba, kitą – burokėliai su vištienos krūtinėle. Trintuvu susmulkina virtas daržoves ir mėsą – mergytės valgo labai skaniai, o Lina sutaupo laiko. Tą dieną, kai kepa kepsnius, mergaitėms gamina atskirai. Dukrytės jau ragavo ir guliašo, ir balandėlių. Vakarienei atsirado varškė su braškėmis iš nuosavo sodo.

Neseniai išbandė ir kivių skonį. Nors rūgštūs, bet valgo su malonumu. „Kartą trys mergaitės miegojo, o Luknė sėdėjo maitinimo kėdutėje ir žiūrėjo, ką aš virtuvėje veikiu. Atsipjoviau citrinos griežinėlį į arbatą. Tokiomis godžiomis akytėmis nusekė, kad atpjoviau jai gabaliuką ir daviau paragauti. Palaižė labai nustebusi, bet nesiryžo kišti į burną“, – juokiasi Lina.

keturi

Fotosesija Linos 40-mečio proga.
Gretos Medelienės nuotr.

Broliukams – vasaros atostogos

Šie metai svarbūs abiems broliukams. Lukas baigė pradžios mokyklą ir pereis į penktą klasę, o Dovydas laikė egzaminus. Jis šiemet baigė 10 klasių. „Vyresnysis egzaminus išlaikė tikrai neblogai. O dėl Luko mokytoja pasakė pastabą, kad tikriausiai aš labai užsiėmusi sesutėmis, nes ne visada sukontroliuoju namų darbus. Tai tiesa… Kiti vaikai galbūt ir lieka šiek tiek nuskriausti, jiems trūksta dėmesio. Bet ir Luką pagyriau dėl matematikos testo, nes išlaikė kur kas aukštesniais balais, negu visos Lietuvos ketvirtokų vidurkis. Tik dėl rašysenos reikia pasistengti. Mokytoja juokauja, kad bus gydytojas, nes kartais išskaityti rašto neįmanoma“.

Luko išleistuvės vyko tą pačią dieną, kai šeima buvo suplanavusi kelionę į Kauną pas tetą. Leido berniukui pasirinkti, kur labiau nori, – švęsti su klasės draugais, ar keliauti su šeima. Lukas pasirinko kelionę su sesutėmis.

Vasarą serga tik slogytėmis

Šeima džiaugiasi, kad vizitai į Vilnių pas gydytojus suretėjo. Mergaitės auga ir vystosi gerai, nėra reikalo lankytis konsultacijose kiekvieną mėnesį. Dabar suplanuotas vizitas į Vilnių tik liepos mėnesį. Namuose liks Milena, kuri neturi jokių problemų. Lukutę gydytojai konsultuoja kaip mažiausią ir silpniausią, o Luknę ir Lėją apžiūri dėl įgimtų hemangiomų. Keletą jų jau pašalino lazeriu pirmais mėnesiais. Lina nori pasitarti, ką daryti su neseniai atsiradusia hemangioma ant kaktytės.

Masažų kursas jau baigėsi. Luknė ir Luka gavo visą kursą, O Lėja su Milena po pusę, nes prasidėjo slogytės, teko daryti pertrauką.

Vasaros pradžia labai permaininga. Karštas dienas pakeitė labai vėsi savaitė, rytais Lina net pakurdavo krosnį, kad namai būtų jaukesni. Mergaitės jau daug laiko praleidžia ant grindų, jei sušals, tuoj prisikabins sloga. „Džiaugiuosi, kad turime autonominį šildymą. Kai atvažiuoja draugė iš miesto, guodžiasi, kad bute šalta, o mūsų namuose visada šilta“, – sako optimistė Lina.

Vėjuotomis dienomis, saugodama dukrytes nuo slogos, į lauką neveža. Bet šiltomis dienomis lauke būdavo nuo ryto iki vakaro. Grįžę iš sodo, dar valandą kitą vaikščiodavo parke prie namų – Lukas padėdavo mamai stumti vežimėlius.  „Tokiomis aktyviomis dienomis džiaugiuosi, kad sudeginu tūkstančius kalorijų, nereikia nei sporto klubų, nei dietų“, – juokauja Lina Strangienė.

Ginta Liaugminienė

„Mamos žurnalas“

mamoszurnalas.lt_630x400

Susiję straipsniai

Žymos: , ,

Rekomenduojami video

Komentarų nėra.

Palikite atsiliepimą


− 3 = penki

Kitos temos: