Kol mažieji padaužos užauga, gali patirti ne vieną traumą. Viena iš dažnesnių – prispaustas pirštas.
Konsultuoja vaikų gydytoja ortopedė-traumatologė Raimonda Valaikaitė
Tai trauma, kuomet vienas ar keli pirštai patenka tarp dviejų objektų ir būna suspaudžiami. Dažniausiai pirštai prispaudžiami durimis, mašinos durelėmis, kiek rečiau – sunkiais svoriais.
Suprantama, kad nutikus šiai nelaimei tėvai ne visuomet žino, kaip pasielgti. Neretai verkianti atžala neleidžia piršto nė apžiūrėti, ką jau kalbėti apie sutvarstymą ar atšaldymą.
Kas gali nutikti prispaudus pirštą?
Dažniausiai tokiose situacijose atsiperkama tik minkštųjų audinių trauminiu sužalojimu, kuris praeina savaime, kaip paprastas sumušimas. Tokiu atveju gerai veikia vaiko nuraminimas ir šaltis, o jeigu reikia, – vaistai nuo skausmo.
Po kurio laiko pastebėsite, jog vaikas pradeda pirštą judinti, yra ramesnis, grįžta prie savo veiklos.
Rečiau gali lūžti kaulas. Pirštas gali būti deformuotas arba ne, tokiu atveju lūžį išduos nemažėjantis skausmas, tinimas, sutrikusi piršto funkcija, kuomet vaikui sunku jį lankstyti, net ir gavus vaistų nuo skausmo, o būklė per kelias dienas nepagerėja. Tuomet derėtų apsilankyti priėmimo skyriuje.
Jeigu traumos metu sužalojamas nagas, gali atsirasti ponaginė hematoma, kuriai gydyti užtenka rankos pakėlimo ir šalčio, ji praeina savaime. Sudėtingesniais atvejais, kai hematoma po nagu yra didelė, skausminga, gali prireikti ją pašalinti, tai gali padaryti gydytojas. Jeigu nagas sužalotas ir kraujuoja ar visai nukrito, rekomenduojama vykti į priėmimo skyrių.
Pirmoji pagalba
Tam, kad būtų aiškiau, žemiau rasite tam tikrą algoritmą, kaip derėtų elgtis kiekvienu atveju.
Jeigu vaiko pirštas buvo prispaustas:
- Kuo ramiau įvertinkite situaciją ir išvaduokite vaiko pirštą, jeigu jis dar suspaustas.
- Jeigu po prispaudimo pastebite žaizdą, stipriai sužalotą nagą ar piršto deformaciją, – steriliai sutvarstykite žaizdą, duokite vaikui vaistų nuo skausmo ir keliaukite į priėmimo skyrių, pakeliui ranką laikykite pakeltą, o sužalotą vietą pašaldykite.
- Jeigu žaizdos nėra, tačiau po nagu atsirado didelė hematoma, o nagas išsipūtė, vaikui labai skauda net davus nuskausminamųjų, ranką taip pat pakelkite, pašaldykite ir keliaukite į priėmimo skyrių. Gali būti, jog reikia pašalinti po nagu susidariusią hematomą.
- Visais kitais atvejais nuraminkite vaiką, pirštą pašaldykite, jeigu reikia, duokite vaistų nuo skausmo ir stebėkite. Jeigu situacija gerėja, skausmas mažėja, vaikas gali pirštą judinti, tuomet leiskite kelias dienas pailsėti nuo aktyvių veiklų, ir greičiausiai istorija bus pamiršta. Tačiau jeigu skausmas per artimiausias dienas nemažėja, piršto funkcija ryškiai sutrikusi, – kreipkitės į priėmimo skyrių ar į savo polikliniką.
Kaip teisingai…
…pakelti galūnę
Sužalotas pirštas pakeltas laikomas tam, jog mažėtų tinimas, kraujavimas, o kartu ir skausmas. Pakelti derėtų sulenkus ranką per alkūnę ir laikant plaštaką aukščiau negu alkūnės sąnarys.
…šaldyti
Šaldykite atsargiai, šalčio šaltinį įsukę į drobę ar rankšluostį, pridėkite prie sužalotos vietos, palaikykite 10–15 minučių ir padarykite 30–60 min. pertrauką. Tuomet vėl galite pašaldyti 10–15 minučių.
…sutvarstyti žaizdą
Augindami vaikus visi namuose turime dezinfekcinių medžiagų, todėl pirmiausia žaizdą dezinfekuokite, tuomet sutvarstykite steriliais tvarsčiais. Geriausia būtų, jeigu naudotumėte dezinfekcines medžiagas, kurios negraužia ir nedirgina.
Tokie yra pagrindiniai patarimai. Vadovaukitės jais ir reikiamą akimirką, užuot panikavę, žinosite kaip derėtų pasielgti. Žinoma, jeigu skauda vaikui, skauda ir tėvams, tačiau kuo ramesni išlieka tėvai, tuo mažiau baimės ir streso patiria vaikas.
Likite sveiki!
„Mamos žurnalas“
Susiję straipsniai