Te neįsižeidžia „pirktinės“ šaldytos tešlos, tačiau, mano galva, jos nė iš tolo neprilygsta gamintoms namuose. Turint laisvo laiko galima pasigaminti didesnį norimos tešlos kiekį ir jį užšaldyti. Tokios atsargos itin patogios ruošiant vaišes mažylio gimtadieniui ar kitai šventei – telieka atšildyti, dėti norimo įdaro – ir… nustebinti svečius kvapniais naminiais pyragais, bandelėmis ar picomis. Nepažįstu nė vieno vaiko, kuris nemėgtų šių gardumynų…
Trapi tešla
Produktai 1 dideliam ar 2 mažesniems pyragams arba didžiulei krūvai pyragėlių: 250 g miltų, 125 g sviesto, 1 kiaušinis, žiupsnelis druskos, 1 šaukštas aliejaus, vandens arba 1–2 šaukštai grietinės.
Sviestą sukapojame peiliu, beriame miltus, druską ir pilame aliejų. Pirštais viską sutriname, kad gautume trupinius. Įmušame kiaušinį, įpilame truputį vandens arba grietinės ir sparčiai suminkome tešlą. Kuo greičiau tai padarysime, tuo tešla bus geresnė ir bus lengviau ją kočioti. Suformuojame rutulį ir, uždengę, kad neapdžiūtų, dedame į šaldytuvą bent 1-2 valandoms. Šią tešlą galima pasiruošti ir visa diena anksčiau ir užšaldyti (aš užšaldau iškočiotais lakštais, tada ji atšyla per 1-2 val.). Trapi tešla universali – puikiai tinka tiek saldiems kepiniams, tiek pikantiškiems mėsos, sūrio, daržovių, grybų ar žuvies pyragams, pyragėliams ar krepšeliams. Gaminiai su ja kepami apie 20-30 min. 180-200 ºC orkaitėje.
Saldi mielinė tešla
Produktai 1 dideliam ar 2 mažesniems pyragams arba gražiam kalnui bandelių: 250 ml pieno, 2 kiaušinių tryniai, 100 g sviesto, 80-100 g cukraus, 1 arbatinis šaukštelis druskos, 500 g miltų, 25 g šviežių arba 4 arbatiniai šaukšteliai sausų mielių.
Pieną pašildome iki 35ºC. Mieles ir šaukštelį cukraus ištriname su keliais šaukštais pieno ir gautą „košelę“ paliekame pastovėti 10 min. Tuo tarpu peiliu sukapojame sviestą, beriame persijotus miltus ir sutriname pirštais, kad gautume trupinius. Į likusį pieną dedame trynius, cukrų, druską ir viską lengvai paplakame. Į gautą mišinį pilame mielių „košelę“, išmaišome ir pilame ant miltų ir sviesto trupinių. Sparčiai viską sumaišome, uždengiame rankšluosčiu ar maistine plėvele ir statome šiltai 40-60 min. pakilti. Pakilusią tešlą paminkome, kad išeitų oras, dedame ant miltais pabarstytos lentelės ir iškočiojame į 2-3 cm storio lakštą. Dedame pasiruoštą įdarą, suformuojame pyragą ar bandeles ir, leidžiame dar kiek pakilti (jei ruošiame bandeles, pakaks 10-15 min., jei pyragą, kildiname apie 25–30 min.). Šauname į 180ºC orkaitę ir kepame, kol viršus gražiai paruduos (bandelės kepa apie 15-20 min.; pyragas – 40-50 min.).
Šiai tešlai tinka įvairūs – aguonų, varškės, uogienių – ir kiti įdarai. O mūsų namuose populiariausios iš jos pagamintos bandelės su cinamonu: tereikia iškočiotą tešlos lakštą patepti tirpintu sviestu, pabarstyti ruduoju cukrumi ir cinamonu (minėtam tešlos kiekiui reikia 2 šaukštų sviesto, 4 šaukštų cukraus ir 4 šaukštų cinamono), susukti į volelį, volelio viršų šiek tiek patepti sviestu ir pabarstyti cukrumi bei cinamonu, supjaustyti 5 cm dydžio gabalėliais ir, leidus pakilti, kepti, kol gražiai apskrus.
Mielinė tešla picai
Produktai 2 didžiulėms, visą kepimo skardą užimančioms picoms: 500 g miltų, 7 g sausų mielių, 1 šaukšto cukraus arba 0,5 šaukšto medaus, pusantro arbatinio šaukštelio druskos, 3 šaukštų alyvuogių aliejaus, 350 ml vandens, 1-2 arbatinių šaukštelių džiovintų žolelių – raudonėlių, čiobrelių, bazilikų (nebūtinai).
Į miltus beriame smulkintas žoleles, sumaišome su mielėmis, dedame druską ir cukrų arba medų. Vandenį sumaišome su aliejumi, pilame ant miltų mišinio ir suminkome į vientisą tešlą. Uždengiame ir statome šiltai 1-2 valandoms pakilti. Pakilusią tešlą paspaudome išleisdami orą ir leidžiame dar 15-30 minučių pakilti. Belieka iškočioti, dėti pasirinktą įdarą ir kepti 210-220ºC orkaitėje apie 10-20 minučių. Jei mielinę tešlą užšaldau, iš šaldiklio ją išsitraukiu likus 6-8 valandoms iki vaišių ruošimo, dedu kelioms valandoms į apatinę šaldytuvo lentyną, vėliau baigiu atšildyti kambario temperatūroje.
Mama Alvilė Rimaitė
Vytenio Bagušausko nuotraukos
„Mamos žurnalas“